Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Dél-Kínai-tengeri vita: kukába való a választottbírósági állásfoglalás

TanácsadásMegy a szabadkõmûves zsidó-csürhe a huggyozóba! Brüsszeh, Hága, Liszabon...telaviv...kuka. Szemétbe való fecninek nevezte a kínai külpolitika korábbi legmagasabb szintû irányítója azt az állásfoglalást, amelyet a hágai Állandó Választottbíróság jövõ hét elején hoz nyilvánosságra a dél-kínai-tengeri területi vitákkal összefüggésben – jelentette szerdán a hongkongi South China Morning Post címû lap.

Taj Ping-kuo volt államtanácsos, tekintélyes diplomata, aki Magyarországon is volt nagykövet, Washingtonban kínai és amerikai agytrösztök egy fórumán fogalmazta meg véleményét. Mint mondta, a Fülöp-szigeteki beadvány sorsa “nem nagy ügy”.

“Egyetlen ország sem érvényesítheti egy törvénytelen döntéshozatal eredményét, nem kényszerítheti Kínát annak végrehajtására” – állapította meg. Hozzátette: a Fülöp-szigeteknek szigorúan meg kellene tiltani mindennemû ellenséges lépés megtételét, ellenkezõ esetben Kína nem fogja tétlenül nézni a történéseket.

A Fülöp-szigetek a Kína követelései és az ENSZ Tengerjogi Egyezményében (UNCLOS) foglaltak közötti ellentmondások tisztázását kérte beadványában a választottbíróságtól. Peking több ízben határozottan kifejezte: nem vesz részt az eljárásban, a döntést pedig nem tartja magára nézve kötelezõnek. A “bíróság” a nemzetközi viták rendezésének egyik békéltetõ intézménye.

Taj arra is kitért, hogy Kínát nem lehet megfélemlíteni még azzal sem, ha az Egyesült Államok mind a tíz repülõgép-hordozóját a térségbe küldi járõrözni.

Az elsõsorban a pártadminisztrációban jelentõs karriert befutott Taj “egyes országokat” hibáztatott, amiért – véleménye szerint – kihasználják a Kína és az Egyesült Államok közötti hatalmi vetélkedést, s ezzel csak fokozzák a feszültséget.

Kínára nagy nyomás nehezedik, hogy a választottbírósági döntésnek vesse majd alá magát. Peking az elmúlt hetekben rendkívül nagy energiát fektetett álláspontjának megjelenítésére és diplomáciai úton számos “szövetségest” (kormányokat, kutatókat, politikusokat) keresett annak támogatására. Ennek lényege, hogy a területi vitákat harmadik fél bevonása nélkül, az érintettek közötti közvetlen párbeszéddel rendezzék. Az állami Hszinhua hírügynökség naponta jelentet meg külföldi szakértõi véleményeket, amelyeket a kínai álláspont szolgálatába állít és igyekszik meggyõzni a közvéleményt, hogy a Fülöp-szigetek beadványa bár részben a halászati jogokra vonatkozik, alapvetõen a vitatott területek feletti szuverenitást érinti. E kérdésben pedig – véleménye szerint – a választottbíróságnak nincs hatásköre állást foglalni.

Link

Hozzaszolasok

Még nem küldtek hozzaszolast

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.08 masodperc
312,650 egyedi latogato