Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Európa képtelen lenne túlélni még egy háborút

TanácsadásBibliarajongóknak és mindenki másnak! Nem én mondom és ugyan Máraiért Koránt sem vagyok úgy oda (túl sötét, de lehet mára már én is azzá lettem a csillagszemekben, de meg a neje is zsidó volt "véletlenül), az egészet tessék csemegézni! Miért kel át valaki minden nap egy hídon, amelyikre lõnek a mesterlövészek? Lehet-e még háború a Balkánon? És vajon olvassák-e Márait Horvátországban? – errõl is beszélgettünk Miljenko Jergoviæcsal, aki átélte Szarajevó ostromát, és regényeiben is gyakran idézi meg a háború borzalmait. Választották már az évtized legjobb horvát írójának is, de a nacionalisták közül sokan hazaárulónak tartják. Szerinte azok utálják legjobban a könyveit, akik egyet sem lennének hajlandóak elolvasni. Interjú.


Mit gondol, meg kell élnie még egy háborút a Balkánon, vagy sikerül összehozni egy békésebb 21. századot, mint az elõzõ volt?

Vannak, akik alig várják, de bizonyos körülményekre még szükség lenne ahhoz, hogy kirobbanjon egy újabb balkáni háború. A helyi nacionalizmusok fizikailag nem elég erõsek, abban az értelemben, hogy nincs elég fegyverük és politikai erejük, hogy maguktól kirobbantsanak egy háborút.

Persze, ha külsõ segítséget kapnának ehhez, boldogan egymásnak esnének.

Abban viszont nem vagyok biztos, hogy képesek lennénk-e túlélni még egy háborút. A Balkán és Európa esetében sem. Meggyõzõdésem, hogy a kontinens nem lenne képes talpra állni egy újabb háború után.

Szorosan összefügg ez a kettõ? Egy délszláv konfliktus feltétlenül kirobbantana egy újabb európai háborút?

Az elsõ világháború intõ jel ebbõl a szempontból. A Balkán 1914-ben ugyanannyira jelentéktelen térségnek számított, mint ma. Egyetlenegy merénylet mégis képes volt kirobbantani egy évekig tartó világháborút. Ez komoly figyelmeztetés, ami rámutat, hogy nem léteznek nem fontos helyek. Az olyan térségek, mint a Balkán vagy Észak-Korea egyáltalán nincsenek annyira messze a világ középpontjától, mint azt sokan gondolják.


„24 évvel ezelõtt egy reggel arra ébredtem, hogy háború van körülöttem” – ez a felütése egy New York Timesban megjelent esszéjének, amelyben Szarajevó ostromát idézi föl. Tényleg ennyire észrevétlenül tud besettenkedni a háború a mindennapokba?

Talán nem is arról van szó, hogy észrevétlen, inkább meglepetésszerû volt a háború kirobbanása.

Voltak jelek, amik efelé mutattak, csak ezeket az ember az utolsó pillanatig nem akarta elhinni. Mégpedig azért, mert a háború gondolata tökéletesen irracionális.


Ahogy már mondtam, a gyûlölködés önmagában még nem elég a háborúhoz, ehhez egyéb feltételekre is szükség van. A balkáni nacionalista elitek közti gyûlölet és konfliktuskeresés például sokkal durvább ma, mint a háború elõtti években. Ennek ellenére nem lesz sem idén, sem jövõre, sem 2019-ben háború a Balkánon. 1991-ben viszont volt.

Gyakran ír a nagy történelmi traumákról, mégis mindig az apró, jelentéktelennek tûnõ részletek érdeklik. Többet tudunk meg az elsõ világháborúról, ha Ferenc Ferdinánd utolsó vacsorájának menüjét, mintha a geopolitikai körülményeket tanulmányozzuk?

Tulajdonképpen igen. Az ilyen dokumentumok borzasztóan érdekelnek. Ferenc Ferdinánd utolsó ebédjének a menüje például rengeteget elárul arról, milyen volt az Osztrák-Magyar Monarchia, mit várt az uralkodó Boszniától, vagy kár arról, hogy milyen volt maga Bosznia.

A regényeiben is sokat ír arról, hogy szüli egyik nemzeti sérelem a másikat, és miként csúszunk bele újra és újra ugyanazokba a hibákba. Miért nem sikerül semmit tanulnunk a múltból?

Ez általában úgy fest, hogy a szerencsés nemzetek a könyvekbõl, a szerencsétlenek pedig a saját kárukon tanulnak. Az elõbbiek idõnként képesek elkerülni bizonyos csapdákat, az utóbbiak viszont vakon menetelnek elõre, ezért a történelmük állandóan megismétlõdik.

Az irodalomnak is lehet tanító szerepe. A délszláv írók mennyire dolgozták föl ezt a témát?

Az a baj, hogy az irodalom csak azokra az emberekre hat, akik olvasnak, a többiek tökéletesen immunisak rá. A legtöbb bajt viszont épp azok okozzák, akik nem olvasnak.

Náluk már csak azok veszélyesebbek, akik csak egy könyvet hajlandóak olvasni. Ez régebben Marx Tõkéje volt, ma pedig a Biblia.

Úgyhogy az irodalom nem sokat segíthet ezen a téren. Már csak azért is, mert általában épp azok szeretik a könyveket, akik már nélkülük is árnyaltabban látták a világot. A többieket pedig nem lehet rákényszeríteni a nyitottságra. Kicsit olyan ez, mint az iskolában: ott is mindig ugyanazok voltak, akik elolvasták a kötelezõket. Az emberiség is két részre oszlik: egy kisebbségre, akik olvasnak, és egy többségre, akik nem.

Akkor miért borzolják fel a kedélyeket a regényei? Gyakran nyúl bele kényes történelmi témákba, amivel kiveri a biztosítékot…

A könyveimrõl mindig azoknak van a legradikálisabb véleményük, akik sohasem olvasták õket. Horvátországban egész hadserege van azoknak, akik szerint nem csak a haza ellensége vagyok, de szörnyû író is. Ha közülük bárkit megkérdezne, hogy melyik könyvemet olvasta, azt felelné, hogy egyet sem, és esze ágában sincs valaha bármelyiket kézbe venni.
Fotó: 24.hu/Marjai János

Akkor mégiscsak tud hatni azokra is, akik nem olvassák a könyveit.

Végül is igen. Csak nem úgy, ahogy szeretnék.

Szarajevó ostroma idején naponta átkelt egy hídon, amelyik a mesterlövészek kedvelt terepe volt. Tényleg hozzá lehet szokni az életveszélyhez? A hétköznapok részévé válhat?

Abszolút. Ebben a pillanatban ez elképzelhetetlen számomra, de hónapokig rutinszerûen átkeltem azon a hídon. Szaladtam, hogy ne találjanak el, sokszor süvítettek el golyók a fülem mellett. A mából visszanézve ez hihetetlennek tûnik.

Ha most megkérdeznének tõlem, újra átszaladnék-e rajta, azt felelném: Megõrültél? Eszem ágában sincs!

A valóságban mégis hónapokig megtettem. Ez azt jelenti, hogy az ember bizonyos körülmények között képes teljesen irracionálisan cselekedni. Illetve azt, hogy egy irracionálissá vált valóságban már mi sem tudunk racionálisan viselkedni. A háború kirobbanása után ugyanis az lett volna ésszerû, ha elmenekülök a városból, vagy ha ez nem sikerül, akkor ki sem bújok a pincébõl, amíg véget nem érnek a harcok. Az emberek nagy része mégsem így tett. Én sem.

A híd környékén nemcsak mesterlövészek tanyáztak, hanem nyugati operatõrök is, arra várva, hátha elkapnak egy halálesetet. Mit gondol a média szerepérõl a modern háborúkban?

Ez egy újabb paradoxon. Egyrészt nem túl szimpatikus tulajdonság, ha valaki lesbõl arra vár, hogy filmre vegye mások halálát. Másrészt ki tudja, mikor ér véget a háború, ha nem lebzseltek volna ott a külföldi újságírók, és nem szembesítették volna a nemzetközi közvéleményt estérõl estére a Balkánon zajló borzalmakkal. A sajtónak így nagy érdemei vannak abban, hogy lezárultak a harcok. Tulajdonképpen hálás vagyok az operatõröknek, akik adott esetben a halálomra vártak a híd mellett.

A háború lezárása óta azért felnõtt egy újabb nemzedék. A fiatalság sem nyitottabb, multikulturálisabb, mint a borzalmakat megélt idõsebb generáció?

Nem, sõt, a fiatalok kevésbé multikulturálisak, ami elsõsorban a nacionalista képzési rendszernek, a futball-szubkultúrának és a különbözõ vallási felekezeteknek, mindenekelõtt a katolikus egyháznak köszönhetõ. Õk Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában az evangéliumnak egy sajátos változatát terjesztik, amely még a keresztes háborúk idejében dívott, és kifejezetten az a célja, hogy mindenkit felkészítsen a szent háborúra.

Egyszer azt mondta, hogy nem bízik az olyan fiakban, akik nem lázadnak fel a szüleik ellen. Önnek miben állt a lázadás?

Hú, ez egy nagyon hosszú történet. Két könyvet is írtam errõl, amelyek nincsenek lefordítva magyarra. Az egyiknek Apa, a másiknak pedig Nemzetség a címe. Utóbbi anyámról és a családjáról szól, több mint ezer oldalon. A másik apámról szól, és százötven oldal.

Ezekben a könyvekben számoltam le a családommal.

Apám orvos volt, édesanyám pedig közgazdász, és mindketten párttagok. Jugoszláviában persze tömegpárt volt, csak a hívõk nem léptek be, és azok, akik tudatos lázadásból álltak ellen a hatalmi nyomásnak. A szüleim semmiféle ellenállást nem tanúsítottak, én meg már egészen fiatalon fellázadtam ellenük és a párt ellen is. Visszatekintve kicsit nevetségesnek érzem az egészet.

Milyen szempontból?

Abból a szempontból, hogy a 80-as években gimnazistaként nagy antikommunista voltam, most viszont irtózom az antikommunistáktól.

Arra csak késõbb jöttem rá, hogy én elsõsorban a szüleim elleni lázadásból voltam antikommunista.

Akkor még nem tudtam, hogy õk valójában nem is kommunisták, hanem opportunisták. Az én nézõpontomból legalábbis ez megalkuvásnak látszott. De ez tényleg egy hosszú történet…

Akkor reméljük, elõbb-utóbb magyar fordításban is megjelennek ezek a könyvek. A magyar irodalom amúgy mennyire jut el a délszláv országokba?

Erõsen jelen van, mert sok a jó minõségû fordítás Horvátországban és Szerbiában. Ebben elévülhetetlen érdeme van például Sava Babiænak, Vickó Árpádnak és Danilo Ki¹nek, aki leginkább költõket fordított. Ez a három ember máris egy komplett kis magyar irodalmat átültetett a szerb-horvát nyelvterületre. És többen viszik tovább a hagyományt, manapság sokat fordít például Xenia Detoni vagy Kovács Lea. A fordítóknak köszönhetõen nagy mennyiségben kaptunk meg magyar költészetet is, Petõfi idejétõl kezdve a második világháború utáni szerzõkig.

Önnek kik a kedvenc magyar írói?

Nagyon fontosnak tartom Márai Sándort, de nem a regényei, hanem a naplói miatt.

Az õ Naplója egy szenzációs irodalmi csoda, kár, hogy nem ismerik többen Európa-szerte.

Nagyon szeretem még Nádast és Krasznahorkait, és természetesen fontosak számomra a vajdasági magyar szerzõk is, Kosztolányi Dezsõtõl egészen Tolnai Ottóig. Aztán ott van Kertész Imre, nem a Nobel-díj miatt, már jóval azelõtt kedves szerzõ volt számomra. Szinte csak ártott neki, hogy Nobelt kapott, anélkül is elég nagy író.

Miljenko Jergoviæ Gloria in exelsis címû regénye a Jelenkor Kiadónál jelent meg.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2017. September 10. 11:25:13
Ezek összebeszéltek! Nincs mitõl fosni elvtársak, béka van. Pár éve még egymás segglyukáról nyígtatok, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Mi történt?

Drámai hangú beszédet mondott egy emléktábla felavatásán.

"Minél nagyobb a jövõ felõl érkezõ veszély, annál erõsebben kell a múltunk, hagyományaink, hitünk által kínált kapaszkodókba fogódznunk" - mondta Kövér László, az Országgyûlés elnöke a székelyföldi Gyergyószentmiklóson vasárnap, Ákontz-Kövér István szerzetes, mechitarista fõapát, érsek születése helyén állított emléktábla avatásán. Az 1740 és 1823 között élt Ákontz-Kövér Istvánt az örmény kultúra és tudomány kiemelkedõ alakjaként tartják számon.

Kövér László azt mondta, a 21. században nemcsak a magyarokat, székelyeket és az erdélyi magyarörményeket, hanem a románokat és "Európa minden, az életbe keresztény gyökerekkel kapaszkodó nemzetét veszély fenyegeti". A hit, a kultúra és az azonosságtudat feladását politikai nyomásgyakorlással, a pénz és a tömegmanipuláció kifinomult eszközeivel akarják ránk kényszeríteni azok, akik "uralmuk alá akarnak hajtani bennünket."
http://hvg.hu/itthon/20170910_Erosen_...Laszlo#rss


Háború közelébe sodródott a világ - Megmutatjuk, hogy élhetsz túl egy atomcsapást


Erõsen élezõdik a helyzet Észak-Korea és az Egyesült Államok, illetve szövetségesei közt, nem kizárható, hogy hamarosan fegyveres összetûzéssé fajul a dolog, ahol atomfegyvert is bevetnek. Bár minden jel szerint a következõ nagy háború a világ másik felén dúl majd, nem árt, ha tudjuk, hogy élhetünk túl, ha netán egy nukleáris konfliktus közepén találjuk magunkat.


Legyen kéznél egy vészhelyzeti csomag

A kiszámíthatatlan Észak-Korea miatt Dél-Korea lakossága rendszeresen gyakorolja, hogy élhet túl egy masszív tüzérségi támadást, vegyi fegyvereket vagy éppen egy atomcsapást - a mostani fenyegetések és rakétakísérletek miatt is sor került egy ilyen gyakorlat sorozatra.

Dél-Korea kormánya minden polgárának azt javasolja, hogy állítson össze egy vészhelyzeti ellátmánycsomagot, amellyel túl lehet élni egy óvóhelyen akár hetekig is. Az Egyesült Államok is hasonlóan járt el; többek közt az Észak-Korea által fenyegetett Guam szigetén is osztottak ki iránymutatást arra vonatkozóan, mit kell tenni egy vészhelyzet esetén. Egy túlélõcsomagnak tartalmaznia kell:

orvosságot,
két hétre elegendõ, nem romlandó (konzerv) ételt, vizet és egy konzervnyitót,
elemes rádiót,
váltóruhát,
elemlámpát,
pótelemeket
és gázmaszkot (ez ugyanis a radioaktív port képes kiszûrni).


Az útmutatók azt javasolják, hogy amint a figyelmeztetõ sziréna megszólal, érdemes azonnal gondoskodni az ellátmány összeállításáról, ha ezt nem tesszük meg elõre. Ha a kontinentális Egyesült Államokra lõne ki egy rakétát Észak-Korea, nagyjából fél óra, egy óra áll rendelkezésére a lakosságnak az evakuációra. Magyarországot szerencsére nem fenyegeti atomtámadás, de ha ne adj' Isten valaha is erre kerülne sor, valószínûleg nekünk is körülbelül ennyi idõnk lenne felkészülni, ha nem készülünk elõre.

Az is fontos, hogy elõre kiválasszunk egy megfelelõ fedezéket, ahova elindulunk, ha a legrosszabbra fordulnak a dolgok.

A megfelelõ fedezék

Miközben az atomrobbanás masszív hõhullámmal és elektromágneses hullámmal is pusztít, a legpusztítóbb, leginkább maradandó károsodást a nukleáris robbanást követõ, az atmoszférába kerülõ sugárzó por okozza, ami földbõl, törmelékbõl és a bomba darabjaiból jön létre. A szél ugyanis képes ezt a radioaktív port akár több ezer kilométernyire a becsapódástól is elszállítani.

Háború közelébe sodródott a világ - Megmutatjuk, hogy élhetsz túl egy atomcsapást

A radioaktív sugárzás terjedése a Bikini-atoll körül a Castle Bravo robbanását követõen. Forrás: United States Department of Energy, Wikimedia Commons.


Fedezék kiválasztásakor éppen ezért a legfontosabb szempont, hogy minél jobban megvédjen a radioaktív sugárzástól:

A legjobb fedezéknek az ablakkal nem rendelkezõ betonpincék, garázsok számítanak. Ebben az esetben a kinti radioaktív sugárzás mindössze 1/200-ada ér minket.
Szintén jó fedezék lehet (a radioaktív sugárzás elõl legalábbis) magas, betonból készült irodaépületek, lakóházak közepe, ami jól körül van határolva más lakásokkal, irodaszobákkal. Így a sugárzás 1/100-a ér csak minket.
A legalsó és legfelsõ emeleteken elbújni nem feltétlen jó ötlet, de még mindig jobb, mint a semmi: a sugárzás 1/10-e éri így a testünket (bizonyos vegyi fegyverek, mint például a Szarin ellen egyébként pont, hogy egy magas épület teteje jelent jó védelmet).
A kisebb méretû fa, illetve téglaházak nem jelentenek jó fedezéket: ezekben elbújva a sugárzás fele, harmada ér minket, de még mindig jobb, mintha a szabad levegõn lennénk.



Mit tegyek, ha bomba robban?

Ha a legrosszabb történik és felrobban hozzánk közel egy atombomba, de kívül esünk a több kilométeres sugárban mindent letaroló robbanáson, a következõket érdemes csinálni:

Semmiképpen ne nézzünk a robbanásba, mert megvakíthat minket.
Azonnal vonuljunk bármilyen fedezékbe, ugyanis a robbanást követõ hõhullám is halálos égési sérüléseket okozhat, egy erõsebben felépített épületben elbújva ezt viszont ki lehet védeni. Nem árt, ha egybõl a fenti elveknek megfelelõ fedezékbe húzódunk, ugyanis minél erõsebb a fedezék, a hõhullámot is értelemszerûen annál könnyebben védi ki.
Ha sehova nem tudunk elbújni, feküdjünk a földre és szorítsuk le a fejünket egy-két percig. Ez minimálisan növelheti a túlélési esélyünket.



Túléltem, utána mi van?

Ha túléljük az atomcsapást, a hõhullámot és az ezzel járó pánikot és káoszt, még van pár percünk, mire a radioaktív csapadék atomsugárzással szennyezi be a régiót. Ebben az esetben:

Ha körülbelül öt percnyi távolságra ismerünk egy lényegesen jobb fedezéket annál, ahova jobb híján behúzódtunk, érdemes azonnal odarohanni.
Miután az óvóhelyre értünk, azonnal cseréljük le minden ruhánkat és gyûjtsük össze egy légmentesen lezárt zacskóba a használtat. Ha lehet, fürödjünk is meg, tisztítsuk ki az orrunkat és fülünket, de ne sikáljuk túl erõsen a bõrünket. Ezzel eltávolítjuk magunkról a radioaktív por jelentõs részét.
Kapcsoljuk be a rádiót, hogy a mentõcsapatok kapcsolatba tudjanak velünk lépni. Több napba is telhet, mire sikerül elérnünk a hatóságokat és még jó pár napba, mire megszervezik a mentést.


Ha két hétig nem jönnek értünk, elhagyhatjuk az óvóhelyet, ugyanis addigra már a radioaktív csapadék sugárzása az eredeti érték 1%-ára csökken.

Ha háború van, úgyis minden elpusztul, nem?

Egy globális atomháború után a Földet ellepõ radioaktív csapadék valószínûleg a felszín jelentõs részét lakhatatlanná tenné, de 1-2 atombomba robbanása (mint amivel fenyeget egy esetleges koreai konfliktus is) még nem feltétlen okozna az emberiség egészére nézve veszélyt. Érdemes azt is észben tartani, hogy a - közhiedelemmel és a különféle apokaliptikus filmekkel és játékokkal ellentétben - a világ atomfegyvereinek jelentõs része nem sûrûn lakott városokra, hanem katonai létesítményekre van irányítva.

Ha valakinek van kedve megnézni, hogy a NATO mit bombázott volna szét Magyarországon, ha a hidegháború alatt konfliktusba kerülünk, itt teheti ezt meg.

Ha valaki szeretné megnézni, hogy mekkora pusztítást okozna egy atomcsapás a városában, itt kísérletezhet.

Itt pedig elolvashatunk egy nagyon részletes összeállítást arról, hogy lehet túlélni egy atomcsapást.

Itt pedig arról írtunk, hogy hathat a befektetéseinkre egy háború a régióban.

(Források: Telegraph, BGR, Business Insider)
http://www.portfolio.hu/gazdasag/habo...aggregator
99 #2 MORMOTA1968
- 2017. September 10. 19:44:53
Európa nem élne túl még egy háborút? Nofene! Hát épp ez a cél, nem tudtátok? Errõl szólt mind két vagy három világháború, a terület és piac szerzésen túl. Csak túl kevesen fogják még fel mindig miért is kellett fehérnek, fehért, vagy rassznak rasszt pusztítania! Hogy hiányzik most az a több mint száz millió, többségében fiatal lélek Európából, ugye? Sajnos az emberek többsége képtelen még az orra hegyéig is ellátni. Szem ellenzõ jobbról-balról, mint az igavonó lónál, oszt gyerünk! Csak elõre a kijelölt úton, oszt csak eljutunk valahová! Vagy ha kifogy alólunk a talaj, egyszer csak leérünk a szakadék aljára. Az már más kérdés, hogy nem éljük túl, de mit számít ilyen apróság!? A földi élet legértelmesebb faja az ember! s_vigyori
99 #3 MORMOTA1968
- 2017. September 10. 19:53:07
Imre! Ez most komoly? Mit csinálj, ha túléltél egy atom robbanást? Mondjuk, harakiri? Ki a fa@om akar túlélni egy atomcsapást? Mákja van annak, aki az epicentrumban van, csak egy villanás és volt, nincs. Aki meg messzebb, na az rába@ott, de rendesen! Mi benne vagyunk a közepében, úgy hogy nem nagyon lesz idõnk ugrabugrálni, rohangálni, márpedig Paks kiemelt célpont mindenféle támadás esetén.
Szóval, sakk-matt, meg ilyesmik.
99 #4 MORMOTA1968
- 2017. September 10. 19:58:41
Kik is valójában az igazi háborús bûnösök? Természetesen minden olyan féreg, aki beszállítója minden háborús konfliktusban a szemben álló feleknek. Vagyis, azok a nyerészkedõk, akiknek üzlet mások halála, szenvedése, egész országok lepusztítása. Akiknek üzlet az újjáépítés a háborúk után. De pont ezeket a férgeket nem vonja senki sem felelõsségre, mert az "ÉRTELMES BIRKA TUDATÁIG MÁR NEM JUT EL AZ IGAZSÁG EGY PICINYKE SZIKRÁJA SEM!" s_franc
9 #5 vala_ki
- 2017. September 11. 15:48:18
Az elmúlt 20 év legnagyobb hadgyakorlata kezdõdött Svédországban

"A svéd hadsereg megkezdte az elmúlt 20 év legnagyobb hadgyakorlatát, amelyben csaknem 20 ezer katona vesz részt, közölte az MTI.
Az Aurora 17 elnevezésû hadgyakorlat fiktív forgatókönyv alapján zajlik, amely szerint a térségbeli növekvõ feszültségek következtében meglepetésszerû támadás éri Svédországot.
A szeptember 29-ig tartó svéd hadgyakorlat részben egybeesik a Zapad-2017 (Nyugat-2017) nevû orosz-fehérorosz hadgyakorlattal, amelyet szeptember 14-20. között tartanak Lengyelország és a balti országok határainak közelében.
Bár Svédország nem tagja a NATO-nak, több területen együttmûködik a szövetséggel." http://index.hu/kulfold/2017/09/11/sv...gyakorlat/
4 #6 Posta Imre
- 2017. September 11. 15:54:53
Olyan izék! Már rég nem hisz senki senkinek! Miért kellene elfogadni, ha egy "diplomata" ezt, vagy azt közli, hisz hazudik és ez biztos!

Orosz Zapad hadgyakorlat: a tízszeres létszámot hazudják Németországban és a NATO-ban

Egy ideje a zöld gyíkember termelõ nyugati fõsodratú média arról hazudik, hogy csütörtökön a NATO befolyási övezetének keleti perifériájától nem messze több mint százezer katonával indul meg a szeptember 20-ig tartó, Zapad 2017 nevû közös orosz-belarusz hadgyakorlat és hogy ez „Európát fenyegeti”.

A gyíkember termelõk helyi szolgája, a 24.hu errõl így jelentett a tõle megszokott alázattal: „A hidegháború óta a legnagyobb katonai gyakorlatra készülnek Oroszországban. Nyugati tisztviselõk és elemzõk szerint legalább százezer katona vesz majd részt a Zapad-17 nevû hadgyakorlaton, amit szeptember 14. és 20 között tartanak majd meg Fehéroroszországban és Oroszországban.

E hazugságokból lett most már nagyon elege a Zapad fõ szervezõjének, az orosz honvédelmi minisztériumnak azt követõen, hogy ezt a hazugságot a német védelmi miniszter is elismételte.

Errõl a globális orosz Russia Today televízió angol nyelvû hírportálja „Moszkva ’megdöbbent’ Németországnak a Zapad 2017-et érintõ alaptalan megjegyzésein” címmel tudósított.
http://magyaridok.hu/kulfold/orosz-za...n-2199520/

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
308,623 egyedi latogato