Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Putyin megválik régi barátaitól - sokan idegesek

KülföldTi idegesek vagytok? Én nem. Itt is ez kell legyen a helyzet, ha marad viktor, ha nem. Csendzs! Vlagyimir Putyin beindította a generációváltást az orosz vezetésben azzal a céllal, hogy az ország felkészüljön az átmenetre, arra az idõszakra, amikor már nem õ lesz minden oroszok elnöke. A régi gárda ideges, és ellenakciókat indít.

Oroszországban március 18-án tartják az elnökválaszt, amelyet természetesen Vlagyimir Putyin, a regnáló államfõ fog megnyerni, így az igazi változásokról nem a szavazók, hanem õ dönthet. A háttérben az elmúlt hónapokban olyan átalakulást kezdeményezett, amely, szemben az elnökválasztással, hosszabb távon átformálhatja Oroszország vezetését - derül ki a Financial Times (FT) cikkébõl.

Putyin: a Krímet nem lehet visszaadni Ukrajnának

Putyin 2000 óta irányítja az országot, amit új felhatalmazásával további hattal hosszabbíthat meg. Miután egyetlen ismert kihívóját, Alekszej Navalnij ellenzéki politikust ellehetetlenítették és erõsítették a média, a civil társadalom, a parlament, illetve a regionális és önkormányzati irányítás állami ellenõrzését, a Kreml kizárta a lehetõségét, hogy Putyin hatalmát bárki megkérdõjelezhesse.

Változó rendszer

A jelenlegi alkotmányos szabályozás szerint egy személy csak két egymást követõ elnöki ciklusban állhat az ország élén, így Putyin új megbízása elvileg az utolsó. Ugyanakkor ezt a szabályt korábban már kijátszotta azzal, hogy egy periódusra helyet cserélt miniszterelnökével, Dmitrij Medvegyevvel és most sem világos, hogy távozna-e 2024-ben vagy sem. Mivel azonban akkor már 71 éves lesz, a moszkvai politikai elit arra számít, hogy elkezdi átalakítani az elmúlt szûk két évtizedben kialakult politikai rendszert, amely teljes mértékben tõle függ.

Miközben Oroszország nem áll egy rendszerváltás határán, a rendszer változik - írta nemrégiben megjelent elemzésében Ivan Kracev politológus professzor és Gleb Pavlovszki a Kreml belsõ tanácsadói körének korábbi tagja. A következõ elnökválasztás mindenképpen a Putyin utáni Oroszország hajnala lesz függetlenül attól, hogy õ maga még hat vagy tizenhat évig marad-e a posztján.

Erre Putyin is utalt évértékelõ beszédében, amelyben újra és újra visszatért az új kormányról, a jövõ kormányáról szóló megjegyzésekhez. A belpolitikában átfogó képet festett a részletek bemutatás nélkül, ami összhangban van azzal, hogy az elmúlt idõszakban visszavonult az ügyek kézi vezérlésétõl, ami korábban jellemezte vezetési stílusát, és szinte kizárólag a kül- és a biztonságpolitika irányítására koncentrál.

Ifjú titánok

Az orosz vezetés az elmúlt bõ másfél évtizedben két csoportra oszlott. Az egyikben az elnök korábbi KGB-s kollégái, illetve szentpétervári önkormányzati vezetõi korszakában mellette dolgozó emberei, a másikban egy viszonylag liberális gazdasági elit tagjai voltak. Putyin az elmúlt években elkezdett egy változtatást, amelyben elmozdult ettõl a rendszertõl. Két év alatt lecserélt 36-ot az ország 85 regionális kormányzójából.

Az elõbbi csoport tagjai közül 20 még nem töltötte be az ötvenet. Az átalakítás nyomán a kormányzók átlagéletkora 55-rõl 46 évre csökkent. Az új generáció tagjai Putyinhoz hûséges technokraták, akikrõl feltételezhetõ, hogy az elnök távozása után is továbbvinnék a politikáját.

A változás elérte a kormányzás felhõrégióit is. Putyin lecserélte a 65 éves Szergej Ivanovot, volt KGB-s kollégáját, az elit egyik legbefolyásosabb tagját, kabinetfõnökét az alig ismert, 46 éves Anton Vajno diplomatára, aki korábban fõként protokolláris feladatokat látott el. A kormányban Makszim Oreskin pénzügyminiszter-helyettes 34 évesen gazdasági miniszterré avanzsált és Putyin azt tervezi, hogy Medvegyev megtartása mellett gyökeresen átalakítja a kormányt az elnökválasztás után.

Ellenakciók

A nagy kérdés az, mit hoz a generációváltás Putyin régi belsõ körének. Az elnök elsõ megválasztása óta lényegében ugyanazok veszik körül. Közülük sokan nem is töltenek be formális pozíciókat. Például Arkagyij Rotenberg, Putyin dzsúdópartnere befolyásosabb a legtöbb miniszternél annak ellenére, hogy semmilyen posztja sincs. Nem mellesleg 2000 óta hatalmas építõipari és közlekedési vállalkozást épített fel.

Nagy feszültségeket okoz, hogy a rendszer elitjének minden befolyásos tagja azon van, hogy a jövõben is megõrizze a hatalmát - mondta az FT-nek egy az ügyhöz közel álló forrás. Az új regionális kormányzóknak alig van saját politika súlyuk. Látva, hogy jön az új generáció, a régi gárda tagjai úgy próbálják konzerválni státusukat, hogy igyekeznek a saját protezsáltjaikat belobbizni az új arcok közé. Ez nem is sikertelen: sok új szereplõrõl tudható, valójában kinek az embere.

A fotó forrása: Reuters
Link

Hozzaszolasok

118 #11 keepfargo
- 2018. March 17. 13:49:26
Sok elörejelzésed bizonyult helyesnek, igaz, de ez nem biztos hogy mindenre ugyanúgy lesz érvényes. Nem akadékoskodás, de megkérdezem; a ajtonómját hogy értsem? Felvidéki magyar önrendelkezés - olyasmi, amit a székelyek nyomatnának (ha lehetne)?

Szóval nem visszacsatolgatás vagy visszacsalogatás, csak csalogatás, vagy csak csalás, vagy csak ás - sák a sírt, melyben egy nemzet süllyed el...?
4 #12 Posta Imre
- 2018. March 17. 14:30:49
Az autonómia olyan önámítás, amit értelme ember manapság nem engedhet meg magának. Persze szajkózni lehet, de csak úgy, ha mögötte birodalmak igazgatják az ügyeket.

Figyelj jó, mert nem mondom el még egyszer!

Kínának és a macinak kell a stabil politikai környezet ahhoz, hogy világcsendõrösdiben igazgathassák a "világot" eztán, persze egyetértésben az eddigi igazgatókkal, csak most emberségesebben, sõt állatságosabban, ha úgy tetszik.

Ennek a programnak a része a konfliktus-övezetek felszámolása és a "jóvátétel". Ehhez fel kell számolni az állandóan változtatható, mobil, aktuális háttérérdekeket szolgáló "demokratikus" maszlagot és stabil államformákat és "politikamentes" nemzetállamokat kell kitermelniük, ahol nemzeti vezetõk nemzeti érdekekben cselekszenek, mert az kiszámítható és "természetes", nem ellenes. Nagyjából ennyi, nem cifrázva, vagy nagyon mélyre ásva. Felõlem mindegy milyen nevet adsz neki, de célszerû a már ismert formákat elõvenni, arra hivatkozni s ami tán még igaz is lehet.

Kípfargó, nekem nem azért van igazam, mert találgatok. Azért van igazam, mert nem találgatok!s_nezem
118 #13 keepfargo
- 2018. March 17. 15:01:06
Ezt el tudnám fogadni - mármint nem a magyarázatot,; azzal nincs bajom - mint "modellt" csak az a bajom, hogy ha még a maciról úgy-ahogy el tudom képzelni a kultúrális, nyelvi, nemzeti karakter békében hagyását, a kínaiakról más képem alakult ki. (Ld. ujgur kérdés v. Tibet felszámolási kísérlete, amit ma sem adtak fel. )

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
296,857 egyedi latogato