Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Több millió ember van a titkos feketelistán

TanácsadásUgye én is rajt vagyok? Ha nem ezen, akkor a sok másik egyikén, másikán? Van már zsidókról is, hibridekrõl lista? Van hát! Fekete is? Az! Elvégre "demokrácia" van. Igen! A napokban került ki néhány név a World-Check kockázatelemzõ cég feketelistájáról. A lista szerint terrorista lehet az a közgazdász, akit az angol királynõ tüntetett ki, de terroristaként szerepel a brit miniszterelnök, David Cameron terrorelhárítási tanácsadója is.

A World-Check a Reuterst is felvásárló, kanadai központú Thomson Reuters cég kockázatelemzési adatbázisa. Egyfajta feketelista ez, amelyet állítólag 300 kormányzati szerv, és a legnagyobb bankok is használnak. Rajtuk kívül még rengeteg hírszerzési ügynökség és a legkomolyabb ügyvédi irodák is ebbõl a listából táplálkoznak, de ezek csak a legnagyobb felhasználói a feketelistának.

A feketelista
Legutóbb a Vice News nyomozott a lista után, a napokban adták közre, mire jutottak. Több profilt láttak, utánajártak, hogyan is mûködik a cég és a lista ahhoz képest, amit állítanak magukról. Azt a nyomozástól függetlenül lehet tudni, hogy ezt a listát általános kockázatelemzési céllal használják bankok, kormányok, rendvédelmi szervek. Ez nagyjából azt jelenti, hogy elsõsorban üzleti és biztonsági okokból kérik a lista segítségét. Fontos tudni, hogy ez egy nem nyilvános adatbázis, komoly elõfizetõi díj fejében lehet hozzáférni. (Egy 2013-as kutatás szerint akár 1 millió dollár is lehet az adatbázis használatának éves díja.) Mivel sok jelentõs szervezet használja tájékozódásra és döntéshozatal elõtt a listát, komoly következményei lehetnek, ha valaki rajta van. Az adatbázis legtöbb szereplõje nem is tud arról, hogy a listán van, arról meg fõleg nem, hogy esetleg terroristának tartják. Mivel van ilyen kategória is, a listát szokás a világ legnagyobb terroristalistájának is nevezni. Akinek a neve mellé ez kerül, annak biztos, hogy hátránya származik belõle, noha elképzelhetõ, hogy nem is veszi észre. Ez lehet annyi, hogy nem kötnek vele üzletet, nem kap állást, vagy annyi, hogy egyszerûen nem nyithat számlát egy banknál, vagy éppen az, hogy magyarázat nélkül bezárják a korábban nyitott számláját.
Az adatbázisban szereplõ profilokhoz tartozó alapvetõ információk. Jobb oldalon, felülrõl a harmadik az úgynevezett Kategória. Forrás: financial.thomsonreuters.com

Az adatbázisban szereplõ profilokhoz tartozó alapvetõ információk. Jobb oldalon, felülrõl a harmadik az úgynevezett Kategória. Forrás: financial.thomsonreuters.com
MOST EZ MEGY:

Alvilági leszámolás a bokszmeccs elõtt, Kokó is ott volt
Halálra vertek egy embert a tüntetésen
Hamis magyar útlevéllel csempészték a migránsokat

A listát létrehozó és karbantartó cég, a Thomson Reuters honlapján az áll, hogy 1999-ben hozták létre. Azt mondják, a lista elsõdleges célja a pénzmosás kiiktatása, a terrorelhárítás, a vesztegetés és korrupció és a szervezett bûnözés visszaszorítása. A listára emberek vagy szervezetek kerülhetnek fel. A World-Check adatbázis hivatalos bemutatójában látható egy általános egyéni profil is. Ide mindent összegyûjtenek, amit érdemes tudni egy emberrõl vagy szervezetrõl. A név, kor, születési hely mellett az is szerepel, hogy mikor hova utazott, milyen útlevelet használt, mi a pozíciója. Azt is látni, milyen más egyénekkel vagy szervezetekkel van kapcsolatban, amelyek szintén a listán vannak, de látható az is, hogy milyen külsõ forrásokat használtak az adatgyûjtéshez. Az egyik legérdekesebb rész pedig az úgynevezett kategória. Ide kerülhet a – sok esetben sorsdöntõ – terrorizmus kifejezés. Ez a szó került Madzsid Nawaz neve mellé is. Õ Tony Blair óta konzultál a brit miniszterelnökökkel, és ami érdekes: terrorelhárítási tanácsadóként alkalmazzák Nawazt.
Madzsid Nawaz, a brit miniszterelnökök terrorelhárítási tanácsadója. A World-Check adatbázis szerint köze lehet a terrorizmushoz. Fotó: Wikipedia

Madzsid Nawaz, a brit miniszterelnökök terrorelhárítási tanácsadója. A World-Check adatbázis szerint köze lehet a terrorizmushoz. Fotó: Wikipedia

Nawaz mellett olyanok kerültek a terrorizmus kategóriájába, mint Nihad Awad vagy Mohamed Iqbal Asaria. Awad az Amerikai-Iszlám Kapcsolatok Tanácsának elnöke, akivel George Bush közösen emlékezett meg a 9/11 áldozatairól. Asaria pedig korábban a Bank of England tanácsadója volt. A listára 1999 óta körülbelül 2,7 millió embert és szervezetet töltöttek fel. Jelenleg több mint 93 ezer olyan szereplõje van a listának, amelyik mellett a terrorizmus szó van. Az adatbázis hivatalos oldalán az áll, hogy már rengeteg terrortámadást a lista segítségével tudtak meghiúsítani. Most, hogy jó pár név kiszivárgott a listáról, sokan nagyon dühösen reagáltak, és perrel fenyegetnek. Az lehet, hogy nem tudtak róla, de elképzelhetõ, hogy a nevük mellett lévõ terrorizmus kategória miatt kerültek hátrányos helyzetbe. Asariát, a Bank of England korábbi tanácsadóját elkeserítette saját kategóriája. A lista hitelességérõl azt mondta, hogy eléggé elkeserítõ, hogy ha ez a bankok legkomolyabb nyomozási fegyvere. A jelenlegi brit miniszterelnök, David Cameron terrorelhárítási tanácsadója, Maajid Nawaz is az adatbázis hitelességét kérdõjelezte meg, mikor megtudta, hogy szerepel a listán, ráadásul a terrorizmus szó is ott van a profilján. Annyit mondott, hogy szörnyû, ha ezt a listát úgy használják szûrõként nagyon komoly cégek, hogy soha nem frissítik, ráadásul nem lehet nyilvánosan ellenõrizni és javítani.

A lista forrásai
A forrásokról mást mond az adatbázis fenntartója, és mást a Vice News nyomozási eredménye is. A Thomson Reuters azt állítja, hogy csak olyan megbízható és hivatalos adatokat használnak fel, mint például a jogi és bûnügyi listák peranyagok. Ezeken kívül természetesen használnak kormányzati forrásokat és megbízható sajtóorgánumokat is. A különbözõ blogok, közösségi médiumok csak másodlagos, támogatói források lehetnek a fenntartó szerint. Ehhez képes a Vice News mást talált. Két terrorizmus kategóriás profilt is láttak, ahol semmilyen hírportált vagy kormányzati forrást nem jelöltek meg az adatbázis készítõi. A Vice szerint nagyon könnyen rásütik a terrorizmus bélyegét egy-egy profil tulajdonosára, ha arról valamelyik blogon egyszer valami rosszat írtak. Úgy tûnik, ezt támasztja alá az adatbázis készítõinek névnélküli nyilatkozata is. A Vice News a World-Check 3 alkalmazottját érte el. Kettõ közülük létrehozza a profilokat, egy pedig ellenõrzi az õ munkájukat. Mindannyian azt mondták egymástól függetlenül, hogy az adatbázis készítésekor nem használnak olyan listát, amely a megbízható forrásokat tartalmazná. Eszerint kategorizálásnál nem veszik figyelembe azt, hogy honnan veszik az információkat. Azt mondták, hogy a kategória meghatározása egyedül az õ döntésük, és senki sem ellenõrzi, ha új forrásokhoz nyúlnak. Az egyik World-Check dolgozó azt mondta, hogy át szokták nézni a profilokat, de nagyon gyorsan, és sokszor nincs idõ ellenõrizni a forrásokat.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2016. February 06. 20:55:39
Gyõztek a Sátán hívei – betiltották az imát egy amerikai városban

Phoenixben mindeddig egy közös imával kezdõdtek a városi tanács ülései – mostantól csak egy perc csend lesz. Ez – konkrétan – a Sátán mûve.
http://www.globoport.hu/148951/gyozte...-varosban/

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
326,698 egyedi latogato