Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Borítékolható a krízis, ha az elvárásoknak akar megfelelni

TanácsadásSõt, NOKIA-dobozolható! Megkapó ez a sok picomakogás. Még megérjük, hogy nem lesz sikk, zsidó-liberál-buzi, pénz - és hatalommániás ratyinak lenni, vagy nem lenni? Ahhoz elõbb nagy irtást köll csinyálni! Az életközépi krízis során, ami általában a negyvenes éveink közepén érkezik el, ismét feltesszük magunknak a kérdést: mi az életünk értelme? Ez fordulópontot hozhat, különösen, ha életünk elsõ felében olyan utat követtünk, amelyet a külsõ elvárásoknak való megfelelés motivált.

Amikor Erik H. Erikson amerikai pszichológus 1950-es években megfogalmazott pszichoszociális fejlõdéselméletérõl olvastam, nagyon megfogott az alapgondolat, miszerint modellje az életen át tartó fejlõdést tartotta szem elõtt. Erikson nyolc különbözõ életkori szakaszt vázolt fel (lásd az infografikát). Az egyes szakaszokban mindig új kihívásokkal szembesülünk az életünk során, vagyis minden életkori intervallumhoz köthetõ fejlõdési krízis. Ha sikeresen megküzdünk az egyes szakaszok kihívásaival, növekszik az énerõnk, fejlõdik a személyiségünk, és minden esélyünk megvan arra, hogy a következõ életkori szakasz feladataira fordítsuk az energiáinkat.

Ellenkezõ esetben a korábbi szakaszok megoldatlan problémái sok nehézséget okozhatnak késõbb. Elképzelhetjük, hogy egy gyereknek, aki gyenge teljesítményt nyújt áltanos iskolai tanulmányai során, netán ezért még az osztálytársai ki is csúfolják, serdülõként milyen nehéz lesz megtalálnia a saját identitását, és leküzdenie kisebbrendûségi érzését. Igaz, a családi környezet, vagy más területen – sportban, mûvészetben – nyújtott teljesítmények megadhatják a siker élményét és kompenzálhatják a negatív tapasztalatokat. Másik példa: idõsebb korban, amikor már kevésbé érezzük magunkat produktívnak, könnyen erõt vehet rajtunk a kétségbeesés, pedig ennek az életszakasznak a nagy fejlõdési lehetõsége olyan teljesség megélése, ahová a korábbi életszakaszok kihívásaival sikeresen megküzdve juthatunk el, és gyümölcse nem más, mint a bölcsesség.

Mit akar a lelkünk?

Az életen át tartó fejlõdés nemcsak Eriksonnál, de Carl Gustav Jung svájci pszichiáter munkásságában is megjelenik. Õ a személyiség kibontakozását az úgynevezett individuáció folyamata révén képzelte el. Ez a folyamat részben a személyiségünk árnyékos (tudattalan) aspektusainak tudatosításával valósulhat meg, szorosabb kapcsolatba kerülve mélyebb önvalónkkal, a személyiségünk központjával, amit Jung mély énnek (Selbstnek) nevezett. Ugyanakkor minõségi különbséget látott az élet elsõ és második felének lelkisége között. Richard Rohr amerikai lelkiségi író Jung gondolatai alapján ezt úgy fogalmazta meg 2011-ben, hogy az életünk elsõ felében az a feladatunk, hogy erõs „tárolóedényt” vagyis önazonosságot építsünk, a második felében pedig, hogy megtaláljuk azt a tartalmat, amellyel a tárolóedényünket megtöltjük.

Kész van már a tárolóedény?

Fotó: Wikimedia















Az élet elsõ felében megszilárdítjuk az önazonosságunkat, megteremtjük az otthonunkat, kialakítjuk a kapcsolatainkat, a barátságainkat, a közösségünket, azaz megfelelõ alapot építünk az életünknek. Az életünk második felében meg kell találnunk a feladatunkat, a rendeltetésünket, vagyis fel kell tennünk a kérdést: mit akar a lelkünk. Nem a szüleink, nem az egónk és nem is a környezetünk, hanem valóban a lelkünk. Ha képesek vagyunk megtalálni a lényünk legmélyérõl érkezõ választ erre a kérdésre, azzal új fejlõdési irányt indíthatunk el életünk második felében.

Harmat László pszichológus cikke teljes terjedelmében a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, augusztus 18-án megjelent számában olvasható, mely a kreativitással, tehetséggondozással, önmegvalósítással, az izgalmassá tehetõ párkapcsolatokkal, a sokoldalú családi élettel foglalkozik. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – a kiadónál!
Twitter
Nyomtatás Küldés


Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közremûködésével jött létre, amelynek elõállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztõsége nem vett részt.

A tartalom készítõje
HVG Extra Pszichológia

A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenõ nõi magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetõbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
Link

Hozzaszolasok

Még nem küldtek hozzaszolast

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.08 masodperc
316,795 egyedi latogato