Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Leleplezés: Izraelnek dolgozott a náci legenda, Hitler kedvenc tisztje

TechnikaSemmi extra, csak amit eddig sem vona-tunk kétségbe. Ki volt Skorzeny, asszem mellékes. Egy zsoldos. Ki volt Hitler? Mellékes. A lényeg, hogy zsidók kavartattak velük, ahogy ma is. Világos? De nem lesz ez már sokáig így. Otto Skorzeny, a náci Waffen SS Adolf Hitler kedvenceként számon tartott alezredese, Benito Mussolini kommandós kiszabadítója és Horthy Miklós fiának elrablója, a hatvanas évek elején az izraeli hírszerzésnek, a Moszadnak dolgozott - állította a Háárec címû izraeli újság névtelenül nyilatkozó, a szervezet történetét ismerõ forrásokra hivatkozva.
Leleplezés: Izraelnek dolgozott a náci legenda, Hitler kedvenc tisztje

Az 1908-ban, Ausztriában született Otto Skorzeny afféle náci legendának számított, akit az amerikai és az brit katonai elhárítás "Európa legveszélyesebb emberének" nevezett, és akirõl a Háárec leleplezõ cikkéig senki sem gyanította, hogy éveken át az izraeli hírszerzés egyik legértékesebb ügynöke volt.

Huszonhárom évesen, 1931-ben lépett be a náci pártba, majd a háborúban önként csatlakozott Hitler személyes SS testõri egységéhez, s kommandós tisztként harcolt - írta a Háárec. 1943 szeptemberében zajlott le egyik legmerészebb küldetése, Benito Mussolini olasz diktátor kiszabadítása, amely után Adolf Hitler órákon át személyesen beszélgetett vele, és Lovagkeresztet kapott. Õt küldték 1944 szeptemberében Budapestre egy kommandós egység élén, hogy a kormányzó fiának elrablásával megakadályozza Horthy tervét Magyarország kiugrására a háborúból.

1944-ben egy százötven fõs, angolul jól beszélõ német egységet szervezett, amellyel amerikai egyenruhákban a frontvonalak mögött támadták és zavarták a szövetséges katonákat, amiért a háború után két évig kihallgatták és bebörtönözték, de 47-ben megszökött. Késõbb Francisco Franco tábornok Spanyolországában telepedett le, de dolgozott az argentin Juan Peron miniszterelnök tanácsadójaként és az egyiptomi kormánynak is.

A náci háborús bûnösök elfogását is végzõ Moszadnál elõbb megölésére, majd beszervezésére dolgoztak ki terveket, ugyanis a hatvanas évek elején szükségük lett egy bennfentesre, aki kapcsolatba tud lépni az egyiptomi rakétaprogramban dolgozó német tudósokkal.

Olyan nácit kerestek, aki merész, elszánt és számíthatnak titoktartására. A Moszad egyik korabeli vezetõje, Dzsó Raanan - eredeti osztrák nevén Kurt Weismann - szervezte be 1962-ben Spanyolországban.

Skorzeny azt kérte, hogy szolgálataiért cserébe vegyék le a nácivadász Simon Wiesenthal listájáról. Ezt a Moszad megígérte neki, és amikor Wiesenthal nem volt hajlandó rá, egy hamis levéllel igazolták az alku létrejöttét. A Moszad mégis állta a szavát, mert 67 évesen, 1975-ben Madridban, rákbetegség miatt bekövetkezõ haláláig Skorzenyt soha nem háborgatták háborús múltja miatt.

Beszervezése után Skorzeny Tel-Avivba repült, ahol tárgyalt a szervezetet vezetõ Iszer Harellel, és még a Jad Vasem holokausztmúzeumba is elvitték. Elsõ misszióján Egyiptomban összeállította az Izrael ellen készülõ rakétaprogramban dolgozó német tudósok listáját.

Az izraeli titkosszolgálat meg akarta félemlíteni a német szakembereket, hogy ne dolgozzanak Egyiptomnak, mert attól tartott, hogy egy sikeres rakétaprogram a holokauszthoz hasonló veszélyt jelenthet a fiatal zsidó állam számára.

Skorzeny egy levélbombával Egyiptomban megölt öt embert, mire a német tudósok nagy része hazamenekült. Alig két éve rabolták el Argentínában a zsidók megsemmisítésében jelentõs szerepet játszó Adolf Eichmannt, és a német tudósok tartani kezdtek attól, hogy Izrael bosszút áll munkájukért.

A Heinz Krug nevû rakétaszakértõ éjszakai fenyegetõ telefonok hatására védelmet remélt Skorzenytõl, és egy találkozót kért a volt náci kommandós tiszttõl. 1962. szeptember 11-én egy München melletti erdõben maga Otto Skorzeny lõtte le. Az akciónál jelen volt, és a nyomok eltüntetését végezte többek közt Jichák Samir, Izrael késõbbi miniszterelnöke is, aki akkoriban a Moszad különleges mûveletekre szakosodott különítményét vezette.

Otto Skorzeny Lebe Gefährlich! (Élj veszélyesen!) címen kiadta emlékiratait, elsõsorban a második világháborúban játszott szerepérõl, de ebben nem említette meg sem a zsidók elleni valószínûsíthetõ bûntetteit, sem a Moszad oldalán végzett munkáját.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2016. March 30. 18:45:53
Bebizonyították, hogy együttmûködött a hírügynökség a nácikkal
Egy német történész fedte fel, hogy az Associated Press egyezséget kötött a hitleri Németországgal arról, hogy nem bírálják a rendszert. Cserébe az amerikai újságokat ellátó AP közvetlenül a náci propagandaminisztériumtól kapott anyagokat közlésre. Vannak, akik szerint az AP hasonló megállapodást köthetett Észak-Koreával is.

Mindkét fél számára hasznos volt a megállapodás
A náci pártnak a hatalomra kerülése után elsõ dolga volt a média kontroll alá helyezése: ez nemcsak a német sajtót érintette, hanem a külföldi székhelyûeket is. Újságokat és hírügynökségeket kényszerítettek arra, hogy bezárják németországi irodáikat, míg az amerikai Associated Press, az egyetlen nyugati hírügynökségként, egészen az USA hadba lépéséig, 1941-ig jelen volt a Harmadik Birodalomban. Ezzel nagyon kedvezõ helyzetbe került, hiszen a nyugati médiát egyedül õ láthatta el a Németországból származó hírekkel és képekkel.

A Studies in Contemporary History nevû folyóiratban Harriet Scharnberg történész mutatta be, hogy milyen megegyezés állt ennek a monopóliumnak a hátterében. Eszerint az együttmûködés mindkét fél számára hasznos volt: az AP ugyanis beleegyezett, hogy nem ad közre olyan anyagokat, amelyek rossz fényt vetnének a hitleri Németországra belföldön vagy külföldön, illetve egyenesen a propagandaminisztériumból alkalmazott riportereket. Az egyikük, a fotós Franz Roth még az SS-nek is tagja volt, képeit maga Hitler válogatta személyesen. (Mióta Scharnberg tanulmánya megjelent, Roth képeit eltávolították az AP oldaláról.) A hírügynökség még azt is megengedte, hogy a nácik saját céljaikra használják fel az archívumát. Több zsidóellenes propagandaanyagot az AP fotóival illusztráltak, például a Zsidók Amerikában címût.

Háborús bûnök eltitkolásában segíthettek
Az Associated Press májusban ünnepli fennállásának 170. évfordulóját, és a napvilágra került adatok komoly kérdéseket vetnek fel a hírügynökség múltjával kapcsolatban. A tanulmány szerint ugyanis az AP-nek fontos szerepe lehetett abban, hogy elrejtse a hitleri Németország valódi arcát, és sokkal elfogadhatóbb képet fessen róla a nyugat számára. Habár az egyezség lehetõséget teremtett arra, hogy egy olyan társadalomba nyerhessenek a kortársak bepillantást, amely egyénként rejtve maradt volna elõlük, súlyos bûnök eltitkolására is lehetõséget adott. Scharnberg szerint a megegyezés lehetõvé tette a náciknak, hogy konvencionális háborúként tüntessék fel azt, ami valójában népirtás volt.
EZT IS AJÁNLJUK:

Az AP központja New Yorkban (fotó: Europress - Mario Tama / Getty Images)

Az AP központja New Yorkban (fotó: Europress - Mario Tama / Getty Images)

Ennek egyik jó példája lehet az AP tudósítása 1941 júniusából, amikor a nácik megszállták az ukrajnai Lviv (Lemberg) városát. Miután a németek felfedezték, hogy a szovjetek tömegesen gyilkolták meg az ukránokat, a zsidó lakosságon álltak bosszút. Franz Roth halottakról készült képei, Hitler válogatásában megjelentek az amerikai lapokban az AP-n keresztül.

"A napokig tartó, több ezer áldozattal járó zsidók elleni pogromok képei helyett az amerikai sajtót a szovjet rendõrség áldozatainak és a Vörös Hadsereg brutalitásának és háborús bûneinek a képei árasztották el"

- mondta Scharnberg a Guardiannek.

"Hogy mely események váltak láthatóvá és melyek maradtak láthatatlanok az AP képanyagában, a német érdekeket és a német háborús narratívát követték."

A hírügynökség ezekre a vádakra honlapján úgy reagált, hogy Scharnberg beszámolója „az AP számára ismeretlen cselekedeteket és egyéneket érint a háború elõtt és alatt”. Emiatt jelenleg vizsgálják a hozzáférhetõ dokumentumokat „a korszak jobb megértésére”.

A Guardiennek az AP szóvivõje arról beszélt, hogy visszautasítják azokat a gyanúsításokat, hogy a hírügynökség szándékosan együttmûködött volna a nácikkal. Szerintük inkább arról van szó, hogy az AP, más hírügynökségekhez hasonlóan hatalmas nyomás alatt volt a nácik hatalomra kerülése után, de a vezetés ellenállt ennek „alapvetõ és objektív híreket” gyûjtve a veszélyes idõkben.

Észak-Koreával is megállapodhattak
Az AP esete a Guardian szerint azért igazán érdekes, mert nemrég újra felmerült, hogy a hírügynökség együttmûködik egy totalitárius rendszerrel. 2012-ben az AP volt az elsõ nyugati hírügynökség, amely irodát nyithatott Észak-Koreában, és az onnan származó anyagaik hitelességét azóta többször megkérdõjelezték. Két éve a washingtoni NK News számolt be arról, hogy 2011-ben az AP belement abban, hogy észak-koreai propagandaanyagokat terjesszen a saját neve alatt cserébe az országból származó képekért. Egy megegyezés-tervezet is kiszivárgott, amiben az állt, hogy az AP belement abba, hogy egy szövegíró és egy fotós az észak-koreai hírügynökség propagandaegységétõl velük dolgozzon. A kiszivárogtatott anyagról az AP-tõl azt mondták a Guardiannek, hogy a tervezetnek semmilyen jelentõsége nincs, de a végsõ megállapodásról nem árultak el részleteket.

Az AP ráadásul nem tudósított olyan fontos és érdeklõdésre számot tartó eseményekrõl, mint például a 2012-es éhínség vagy a Sonyt ért 2014-es hackertámadás, amely állítólag Észak-Koreából indult ki. Az AP szóvivõje a Guardiannek tagadta, hogy az ügynökség belement volna a cenzúrába, vagy hogy az észak-koreai vezetéstõl származó anyagokat terjesztene.

Nate Thayer, az AP korábbi kambodzsai tudósítója, aki kiszivárogtatta a szerzõdéstervezetet, viszont úgy véli, hogy a hírügynökség nagyon keveset tanult a saját múltjából:

"Nevetséges azt állítani, amit az ügynökség mond, hogy Észak-Korea nem kontrollálja, mi megy ki róla."

Thayer szerint természetesen nehéz az együttmûködés a titkolózó államokkal, de az számít igazán, hogy mit állítanak a végül napvilágra kerülõ információ hitelességérõl: „hogy azt mondod-e az olvasóidnak, hogy a tudósítás független és semleges forráson alapult”.
http://faktor.hu/faktor-bebizonyitott...e=hirstart

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
313,476 egyedi latogato