Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Az év új, de a kihívás régi!

Gondolatok

Hozzaszolasok

99 #1 MORMOTA1968
- 2016. December 30. 19:36:42
Hát ez így igaz Imre, de hátra van még az idei évbõl néhány nagy bumm, az IÁ legalábbis beígérte Európának! És általában, szinte mindig állják a szavukat. Hiába a nagy rendõri készültség, meg lesz, aminek meg kell lennie. Hogy az Új Év a régóta megjósolt Új világháború éve lesz e ki tudja, de megy a készülõdés ezerrel és ismerve az új amerikai elnök származását és dörgölõdzését Izrahell-hez, még bármi lehet. Szíjjártó beszólása az Észak-koreai elnöknek sem volt valami szerencsés húzás. Ezek megint igyekeznek minket minél elõbb belekeverni egy új világháborúba, õk meg addig elmennek üdülni, valamilyen biztonságos helyre, míg áll a bál. Én az Új Évtõl semmi jót sem várok, de örülök neki, hogy túléltem, túléltük ezt az évet is. Már, aki túlélte! Sajnos! Próbálom magamat felkészíteni az Új Év kihívásaira, de csak egy biztos, a SZÍVÁS! s_buli
4 #2 Posta Imre
- 2016. December 30. 19:54:12
Mormota, ez vár!
[movie=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lK242osr5xY[/movie]
99 #3 MORMOTA1968
- 2016. December 30. 20:07:49
Imre! A pofára esésig eljutottam! Sajna nem beszélni a ruszkit, de igyekszem! Mostanában szinte csak orosz slágereket hallgatok, egyre több az ismerõs szó, már csak tudni kéne mit is jelentenek. Vajon visszatér jövõre az orosz hadsereg? Vagy csak néhány békegalambot küldenek át, olyan raketta formájút Judapest, meg egyéb irányokba? Jó kis rajzfilm. Specnaz?
12 #4 spartakusz
- 2016. December 31. 06:53:26
Azt írják 2017. a lázadás éve - miért eddig nem az volt - "antiszemitának lenni hazfiaskötelezettség" elõtt is és utána is lázadtunk!
Felismerték õk is:
Orbán Viktor kormányát békés úton nem lehet leváltani?

Igaz még gyáván kérdõjellel - de lesz ez még felkiáltó jel is!
http://www.balrad.com/2016/12/30/mind...ent-158810

Mind ezek ellenére én külön kiemelve Posta Imre csapatának - kívánom a reményt a boldogságot!
BOLDOG ÚJÉVET MA AZ ÉV UTOLSÓNAPJÁN 2016-12-31 MINDEN EMBERNEK!

MI A BOLDOGSÁG?


;---Az elme nem akkor boldog, ha ismereteket halmoz fel, hanem amikor kételyeket oszlat el;

Mi a boldogság?
http://www.ujakropolisz.hu/cikk/mi-bo...-boldogsag
Valódi magyar szeretettel: id. Kiss László
393 #5 Arany
- 2016. December 31. 07:15:18
Kedves Mormota!

A háború a XX. század eleje óta folyamatos, még akkor is, ha nem szólnak mindig a fegyverek, olyankor jobban hatnak az egyéb "fegyverek". Tudtuk, hogy évtizedeken keresztül a békeharc jegyében éltünk... Mi az, ha nem háború???

A belsõ békétõl lehet körülöttünk is béke, még a legnagyobb felfordulásban is. Mindehhez ismeret, "látás", a saját tudat megerõsödése, és a lehetõségekhez képesti függetlenedés a ránk erõltetett dolgoktól.

A félelmeink legyõzése, és a hírekben hallott rémségeknek a helyükön kezelése.

Nem szeretnék bölcsebbnek tûnni annál, mint amire az élet megtanított, életemnek nagy részét az is irányította, hogy Édesanyám arra tanított, hogy nincs olyan rossz helyzet, amibõl nincs kivezetõ út, még akkor is, ha éppen a józan ész szerint nem látom...
És nagyon igaza volt! Persze ehhez az is kell, hogy az ember ember maradjon minden körülmény között.

Ha innen elmegyünk, akkor is önmagunknak kell számot vetni cselekedeteinkkel! Akinek a bûnlajstroma hosszú, az majd rájön akkor, és kezdheti újra a megoldás keresését.

Soraimat bíztatásnak szántam mindenkinek, még akkor is, ha nem annak tûnik.

Nem tudjuk, mit hoz a holnap, mit hoz a következõ év, de embernek maradni már fél siker! Legyen bármi velünk...

Mindenkinek kívánok békés, és reményteli Újévet, és hitet abban, hogy a problémákat megoldjuk. Ha mindenki a maga szintjén, akkor az összes is megoldódik.

Szeretettel: Arany
4 #6 Posta Imre
- 2016. December 31. 08:40:58
Csaba, itt már tegnap este elkezdték, a qva puttyogtatásukat. Ha másért nem, ezért rohadtul nem szeretem ezt az "újévi" buzulást. Ünnepelnek? Mi a jó qva anyjukat? Robbantgatnak, lõdöznek? Mire fel? Csendben, barátok, család társaságában az egészen más kérdés, de ez már rég nem vetõdik fel.
12 #7 spartakusz
- 2016. December 31. 09:05:48
MOST ÍRTAM - HIRTELEN - HIHETETLEN - CSODA:





MAGOMNAK KÍVÁNOM 2017-RE

A ZSEBEMBEN MINDIG LEGYEN PÉNZ
AZ AGYAMBAN AKARAT ÉS KÍVÁNALOM
A SZÍVEMBEN SZERETET ÉS TEHETSÉG
A KAROMBAN KÉTÉLÛ KARDOM

HA TÛZVÉSZ PUSZTÍTJA HÁZAM ÉPÍTEK ÚJAT VAGY VESZEK!
AZ ÁGYAMBAN AKAROM, ÉS KÍVÁNOM A NEMZEM!
TEHETEM TEHETSÉGGEL MERT SZERETEM!
KÁROMBAN ÍTÉL KÉTÉLÛ KARDOM A KAROMMAL!

MIND EZEKET NEKED ADOM MAGYAR OKKAL!
MEGPECSÉTELVE JELÖLVE ACÉLOSAN!
NINCS ETTÕL NAGYOBB HATALOM SE FÖLDÖN SE ÉGEN!
CSAK A NAGYON MESSZI MESSZESÉGBEN A NAPON!

NE HIDD EL NE TUDD MIND EZEKET, MERT BENNED VAN MINDEZ!
HA MAGYAR VAGY ADÓ VAGY, ADÓD MINDIG A VEVÕNEK!
VESZI A VEVÕ MINT SZOMJAS FÖLD AZ ESÕT ÉLTETÕEN!
EZ ÉLTED ÉS AD MINDANNYIUNKNAK 2017-RE IS ÉLETET!
Kelt. Bázakerettye, 2016-12-31
Id. Kiss László
118 #8 keepfargo
- 2016. December 31. 09:33:53
Mindenkinek a legjobba(ka)t kívánom én is, és ezalatt önmagunk és egymás megtalálására gondolok elsösorban.
Óévi ajánlat (annak aki nem ismerné) Kondra József csikszépvizi gyógyitó ember önismereti és magyar-lélek-ismereti monológjai (a YouTube-on) Csak ha bírjátok a tömény székely tájszólást, akkó´...
B.Ú.É.K. össze v. ki ahova tud...
154 #9 kakas
- 2016. December 31. 11:12:46
68.media.tumblr.com/82c6ddfbdfa0f4db271133fa111c616a/tumblr_oh1mb1XNZW1vbkrtxo2_540.png66.media.tumblr.com/21c8253cc1d9577690cbbd4822b8783b/tumblr_og980tNlGp1s71dx0o1_540.jpg
4 #10 Posta Imre
- 2016. December 31. 12:06:22
kakas az oroszoknál is beindult az egészségkampány! DN-Se cigi, se ital, se buzulás...csak készülni a világuralomra és, hogy egészségesen legyenek legyilkoltatva a zsidó górék oltárán. Persze ez vicc, mert sosem volt így és most sincs, akkor meg miért is lenne ajövõben?


Biztos benne, hogy 2017-et írunk? – Isten tudja…

Valószínûleg nem árulunk el nagy titkot azzal, ha leírjuk, hogy közel sem biztos, hogy az egész világ most ünnepli az új évet. Pláne nem 2017-et. Hát akkor mikor is van az év elsõ napja? És milyen évet is írunk? Úgy tûnik, hogy a számok világa bár reálisnak tûnik, az ember mégis hihetetlenül relatívvá képes tenni azokat. Minden esetre BÚÉK mindenkinek!

A konkrét kérdésünk így hangzott:
Az ön vallásában milyen évet írunk jelenleg, mikor kezdõdik az új év és mihez kötõdik, illetve mi alapján számolódik ki az új év kezdete?

(Válaszok a válaszadók nevének betûrendje szerint.)
Galgóczi István
muszlim hitoktató, arabista, politológus

Muszlimnak lenni azért is jó, mert évente akár kétszer is Szilveszterezhetünk, no persze a vallás keretein belül, azaz még cukor, és nem alkohol tartalmú gyümölcslékkel. A hagyományos iszlám idõszámítás követve a preiszlám arab hagyományokat, holdévekben számol, de a mindennapi 5 ima idejét már a Nap határozza meg. A Hold 29,35 nap, azaz egy holdhónap alatt kerüli meg a földet. A holdév 12 db 29 illetve 30 napos holdhónapból áll, és egy holdév 354 napból.

Az iszlám idõszámítás kezdete i.sz. 622. Mohamed Próféta ebben az évben hagyta el Mekkát, és költözött át a várostól északra lévõ oázisvárosba Jathribba, amit aztán késõbb Omár kalifa uralkodása alatt (634–644) elneveztek Medínat ul-Nabí-nak, azaz a Próféta városának. (Medína).

Az iszlám világban jelenleg 1438-at írnak. Az év, 2016. október harmadikán kezdõdött.

A holdhónapok kezdete minden évben változik, ezért az idei „iszlám szilveszter” 2015-ben október 15-én volt, jövõre pedig szeptember 22-én koccintunk egy girosszal.

Más az idõszámítás Iránban, ahol a Nap keringésén alapuló õsi perzsa idõszámítást veszik alapul.

Iránban az újév mindig március 20-21-én van, a tavaszi napéjegyenlõség napján, a csillagászati tavasz kezdetén. Az „iráni” 365 napos év 12 hónapból áll. Az elsõ 6 hónap 31 napos, majd a következõ 5 hónap 30 napos, a 12. pedig 29, illetve a szökõévekben 30. Az idõszámítás kezdetei szintén a 622-es esztendõ, de március 21-ével indul az év. Jelenleg Iránban 1395-öt írnak.

A muzulmánok alkalmazták a keresztény idõszámítást is, ennek két oka volt. A vallások békés egymás mellett élése. Tiszteletben tartották más vallások ünnepnapjait, illetve e keresztények adóztatása is a keresztény naptár alapján történt. Mivel az Oszmán Birodalom európai hatalom is volt, az adózás könnyítése érdekében a Porta 1667-ben átállt a Julianus-féle idõszámításra, 1917-ben pedig végérvényesen az európai idõszámítást választotta.
Isten tudja?

Rendszeresen jelentkezõ sorozatunkban öt – hazánkban is jelenlévõ – világvallás képviselõinek teszünk fel kérdéseket egy-egy aktuális hír, vagy esemény kapcsán. Kíváncsiak vagyunk rá, hogyan látják a világot a 21. század elején a több száz, vagy ezer éves eszmerendszerek hazai tanítói. Milyen válaszaik vannak a mai kor emberének kérdéseire?

A korábban megjelent írásainkból ide kattintva szemezgethet.
Kustárné Almási Zsuzsanna
református lelkész

A nyugati keresztyén világ a Kr. utáni 2016. év karácsonyának megünneplésén van túl. A karácsony Krisztus születésének ünnepe, és egyúttal ez az az esemény, ami a meghatározta a keresztyénség idõszámítását is. A történelmi események idõpontját ettõl kezdve Kr. elõttre, illetve Kr. utánra datáljuk.
Magyarországon a Gergely naptár szerint a keresztyén felekezetek az új év kezdetét január elsején ünneplik.

A naptári évhez képest azonban az egyházi év eltér. Ez ugyanis az úgynevezett karácsonyi ünnepkörrel kezdõdik, amelynek nyitánya az advent, beletartozik a karácsony, az óév és újév, valamint vízkereszt ünnepe is. A következõ ünnepkör a húsvéti, amely a húsvétot megelõzõ negyven napos böjti idõszakkal kezdõdik, az úgynevezett nagyhetet (virágvasárnap, nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat) és a húsvétot foglalja magába.

Végül az egyházi év az úgynevezett pünkösdi ünnepkörrel zárul, ami az év nagyobb felét átfogja. Ekkor ünnepeljük a mennybemenetel ünnepét, a pünkösdöt, majd nyár végén az új kenyérért, októberben pedig az új borért való hálaadást, illetve a reformációt.

Ez a felsorolás a Református Egyház ünnepeit veszi számba. A nagy ünnepkörökön belül a fõbb ünnepeink ugyan megegyeznek, de minden felekezetnek vannak saját tanításaihoz igazodó ünnepeik is.


Könyvborító


Megjelent az Isten tudja… – emberi kérdések, vallási válaszok címû könyv!

A könyvesboltokban és az interneten is megvásárolható az Isten tudja… – emberi kérdések, vallási válaszok címû könyv, amelyben a 24.hu Isten tudja rovatának legizgalmasabb írásai kaptak helyett szerkesztett formában, szószedettel, névmutatóval és a válaszadók életrajzaival kiegészítve. Hat tematikus fejezetbe rendezve kerültek megjelenésre a cikksorozat legjobb írásai. A különbözõ vallások tanítóinak válaszai így bármikor levehetõek a könyvespolcról is. Keresse a könyvesboltokban, vagy a Nõk Lapja Könyvklub webáruházában!
Fodor Kata
vaisnava (Krisna hívõ) teológus

A hindu újévet több módon is számítják, mivel az õsi indiai védikus kultúra szívesen köti a nagy személyiségekhez – így Krisna és az Õ alászállt formáinak megjelenéséhez – az év kezdetét, ezáltal a megújulás lehetõségét. A bengáli gaudíja vaisnavák (Krisna-hívõk) számára az újesztendõ a nálunk márciusra esõ Phálguna hónap teliholdján esedékes, amikor Csaitanja Maháprabhu, Krisna legutóbbi inkarnációja megjelent, 530 évvel és 10 hónappal ezelõtt.

A hinduk általánosságban, így India kb. egymilliárd hindu lakosa a Dívalihoz köti az újesztendõ napját. Dívali az az ünnepnap, amikor a Nap dinasztiájában alászállt Ráma királyfi hosszas számûzetése után hazatért a Himalája lábánál fekvõ szülõvárosába. Ráma, aki India szentírása szerint kb. 1,5 millió évvel ezelõtt uralkodott a Földön, Napként a tiszta tudást, az örök elveket, a helyes uralkodást és minden menedék tökéletességét képviseli. Hazatérése Kártika hónap újholdján esedékes, vagyis a késõ õszi idõszakban, a Halottak Napja és a téli napforduló közötti naptári zónában. Ekkor vaisnavák milliói gyújtanak lángot az utcákon és otthonokban, és köszöntik az újesztendõt, de fõként a lelki tudást és hitük erõsödését áhítják ilyenkor.

Egy harmadik védikus idõszámítási mód az évszakok módjára ismétlõdõ történeti korszakok váltakozása. Eszerint a leghosszabb terjedelmû Aranykort, Szatya-júgát a Trétá, majd a Dvápara-júga követi, ezután következik sorrendben a jelenleg is érvényes Vaskor, vagy Kali-kor, a nézeteltérések és háborúk kora, amelyet a pusztító kuruksétrai háború kirobbanásához datálnak. Az Úr Krisna, aki több mint 5300 évvel ezelõtt jelent meg a Földön, unokatestvére volt azoknak a Pándaváknak és Kauraváknak, akik e csatát vívták, s Krisna ekkor beszélte el a híres Bhagavad-gítát is. A viszályok korának gyújtópontjától, e háború elsõ napjától eredeztetik a Kali-korszakot, amely idén 5118 éve esedékes. 2017-ben tehát már az 5119. évbe lépünk, az egyébként 432 ezer földi évig tartó korszakon belül.
Radnóti Zoltán
rabbi

A zsidó vallás az 5777. esztendõt ünnepli idén, ami a világ megteremtésének, illetve azon belül is, az ember megformálásának napja. A zsidó újév (ros hásáná) jellemzõje: a majd’ egész napos ima, aminek elsõdleges célja, hogy a nekünk adományozott élet minél teljesebb és minél elhivatottabb legyen, és ehhez adjon számunkra az Örökkévaló életet és egészséget.

A Talmud szerint újévkor az Örökkévaló, mint egy bíró jelenik meg a világban, aki ítéletet hoz a sorsunkról, ám meggyõzhetõ. Három könyv van elõtte nyitva: azoké, akiknek annyi érdemük van, hogy a „Bíró” rögtön élet-re ítéli õket. A másik könyvbe azokat írja, akik tetteik miatt abban az esztendõben indulnak el minden élõk útján. És a harmadik könyvbe azok kerülnek, akiknek a Fennvaló ad még 10 napot, az engesztelés napjáig (jom kipur), hogy tetteiket kijavítsák ezért és „élet”-re tudja ítélni õket.
Láthatjuk, hogy a zsidó újév nem csak fél nap trombitálás, hanem valójában egy 40 napos ünnepkör, ami az ember életérõl és sorsáról szól, illetve arra emlékeztet bennünket, hogy amikor Mózes másodszor volt Örökkévalóval kettesben a Szináj hegyen, hogy ismét átvehesse a Kõtáblákat az elsõ eltört helyett, akkor jom kipur napján jött le onnan. Ezen a napon szerzett engesztelést és életet az egész zsidó népnek. Így lett ez a nap a legnagyobb zsidó ünnep.

A zsidó újévnek hármas fõ üzenete van: a megtérés fontossága, ez szembenézés önmagunkkal. Ima, ez szembenézés Istennel, és adomány, ez szembenézés embertársainkkal, hogy felismerjük az értékeket.

Az újévi ünnepkörhöz szimbolikus szertartások is kapcsolódnak. Az egyik legfontosabb liturgiai rész: a kos-szarv (sófár) megfújása, ezzel emlékezve az igazhitû Ábrahámra, aki még a fiát is odaadta volna Istenért, ám a Fennvaló végül egy kost kért áldozatul, mutatva, hogy bárminemû emberáldozat kedve ellen való.

Az újévi étkek is hagyományosak: mézet eszünk, hogy édes évünk legyen. Gránátalma magjait, hogy sok érdemünk legyen. Zsíros ételeket, hogy bõséges legyen az évünk, és olyan húsokat, amelyek fejbõl vannak, hogy mi irányítsunk, és ne minket irányítsanak. És még sorolhatnám az ezernyi – kicsit babonás, ám nagyon õsi – szokást.

Jom Kipur böjtnapjának leglátványosabb része pont a hiátus, miszerint egész nap (25 óra) nem eszünk, nem iszunk, és megvonunk magunktól minden más érzéki élményt is.
Az ünnepi köszöntés: „lesáná tová tikátév vetéhátém” jó évre legyél beírva és bepecsételve.
Csatlakozzon az Isten tudja Facebook oldalához, hogy mindig az elsõk között értesüljön a frissen megjelenõ cikkekrõl! Kattintson ide és kedvelje az Isten tudja facebook oldalát!
Végh József
buddhista tanító

Jómagam közvetlenül a tibeti buddhizmushoz kapcsolódom, ennek a hagyományait követem. Ezen belül a nyugati emberek számára zavarba ejtõen sok kalendárium él. A világban szétszóródott tibetiek között elterjedt egy hivatalos naptár, amelyet közös alapként elfogadnak, de e mellett mindenki használja a saját világi közösségének és buddhista gyakorlatainak megfelelõ naptárakat is, és követi a világszerte használt idõszámítást is.

Ez alapvetõen a holdhónapokat számolja. Egy kis különbség mindig marad a nap járását követõ rendszer és az így számolt év hossza között, amelyet pótnapokkal, póthónapok igyekeznek korrigálni.
A tibeti királyi évszámítás szerint most a 2143. esztendõ 10. hónapja van, december 30-án kezdõdik a 11. holdhónap. Ezeket az éveket a tibeti államot megalapozó Jarlung dinasztiát alapító király, Nyatri Cenpó uralkodásától számolják.

A következõ holdújév a keresztény számítás szerint február 27-re esik, amikor is a Tûz Madár éve köszönt be. Ez egy másik számítás, amelyet 1027-ben vezettek be. Ebben a tizenkét kínai állatövi jegy és az öt nagy elem kombinációival számolt hatvan évente ismétlõdõ ciklusokról van szó. Egyes csillagászati számítások szerint ennek az elsõ éve Kr. e. 3933 volt.

A buddhisták a tibeti kultúrában is a történeti Buddha távozásának az idejétõl számítják az idõt. E szerint 2559-et írunk.

Az akkori rend szerint ez a hatodik holdhónap teliholdja volt. A mostani délkelet-ázsiai buddhista országokban ez lett az év kezdõpontja. Ez április-május idõszakára szokott esni. Ez a Vészakh ünnepség, ami a tibeti naptárban Dava Szaga néven Buddha születésének, testébõl való távozásának és megvilágosodásának is az emléknapja. A tibeti naptárban Buddha életének fõbb eseményei fontos ünnepek, de mindegyik irányzat megünnepli a maga mestereinek az évfordulóit is.
A kiegyensúlyozottság jegyében…

Az Isten tudja rovat aktuális kérdéseit alkalmanként öt – hazánkban is jelen lévõ –, a világon is elterjedt vallás egy-egy képviselõjének tesszük fel. Több felekezetet is bevonunk, így elõfordul, hogy egyik héten a keresztény vallást a római vagy a görögkatolikus, következõ héten a református vagy evangélikus egyház képviseli, ahogy az is megtörténik, hogy a buddhistáknál a théraváda-, a mahájána-, a vadzsrajána- vagy épp a zen-buddhizmust képviselõ tanítók váltják egymást. A válaszadók nevére kattintva elolvashatják a tanítók rövid életrajzát is.
http://24.hu/elet-stilus/2016/12/31/b...ten-tudja/

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.06 masodperc
295,947 egyedi latogato