Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Csizmadia Ervin: Fogalmunk sincs, kik irányítják a világot

BelföldÓ, nem a zsidó összeesküvés és nem is holmi balfax jahve-fattyak, ez ugye már majdnem világos, hanem....? Valami egészen más. Más szintû görények, patkányos, csótányok és retkek, de hogy melyik közülük az éppen nem zsidó, azt nem is érdemes firtatni. Mottó: ami "van", az nincs, s amirõl nem bezsélünk, na az van, de csumáig!
Nem, nem csupán a nemzeti kormányok. Méltányosságos elemzés.
Izgalmas és megválaszolandó kérdés: hol fészkel a hatalom?
Adható sablonos válasz: természetesen a választásokon megválasztott kormányokban. Azaz, ellentétben a régi mondással, miszerint „akié a föld, azé a hatalom”, manapság „akié a választási gyõzelem, azé a hatalom”.

S valóban, az ellenzékben maradottak szeretnek is erre a hatalomra rámutatni, s ezen a hatalmon számon kérni túlkapásait – értve ez alatt a nem demokratikus és nem liberális módszereket, a korrupciót, az elnyomást és szinte mindent, amit egy klasszikus értelemben vett hatalmon számon kérni szokás.

Nem is lenne mindezzel baj, amennyiben a régi, nemzetállami keretek között élnénk: a nemzetállamokban a hatalom is nemzetállami, aki tehát választást nyer, annak minden eszköz a rendelkezésére áll megszerzett hatalma gyakorlásához.

Ámde bájos az az attitûd, hogy miközben úgy tudjuk, a világ globalizálódik, a hatalmat továbbra is, mint valami nemzeti keretek között mozgó instanciát emlegetjük. Nem múlik el nap, óra, perc anélkül, hogy a globalizáció áldásairól s ezzel szemben a nemzetállam agylágyító korszerûtlenségérõl ne hallanánk, miközben a globalizáció úgy tûnik fel, mint aminek nincs hatalmi vonatkozása, hatalmi struktúrája. Néha az az érzés keríthet hatalmába minket, hogy a globalizáció egy sajátos tünemény, amely mindent felfal, magába olvaszt – az egy szem hatalmat kivéve. Amibõl az következik, hogy a globalizált világrendben talán nincs is hatalom.

A globális világban egyszerûen csak minden megtörténik, a globalizáció a hatalommentes, a hatalmat nem érintõ történések özöne maga.

A hatalom nélküli világértelmezést alátámasztani látszik a politikatudomány is. Nemrégiben megjelent egy amúgy kiváló könyv a politikai vezetésrõl. A tanulmánykötet szerzõi, miközben részletesen beszámolnak a mai világ eseményeirõl, s hosszasan írnak Merkelrõl, Berlusconiról, Orbánról, egyáltalán nem beszélnek arról, hogy a hagyományos, nemzeteken belüli hatalmon kívül, mellett van egy másik is, mely éppenséggel ezt a globális világrendet szimbolizálja.
Hogyan lehetséges ez? Hogyan történhet, hogy a politikatudomány legjobb szerzõi a politikai vezetést csupán nemzeti keretek között tartják vizsgálhatónak, miközben szüntelenül azt halljuk, hogy a nemzetállami fejlõdés fázisából már réges-rég átléptünk a nemzetek feletti fejlõdés korszakába? Nincs itt valami ellentmondás? Vagy a globális világrend, mint utaltam rá, mindent magába szív, egyetlen területet, a hatalmat kivéve?

Ha ez utóbbi az igaz, abból meglehetõsen súlyos következtetések adódnak. Például az, hogy a globális világrend egy vezetetlen folyamat, minden ahogy esik, úgy puffan, s a politika feladata pusztán az utólagos menedzselés. Ezt akár logikus felfogásnak is tekinthetjük, hiszen a nemzetállam buzgó kritikusai a nemzetállammal együtt szeretnék kidobni a hatalom fogalmát is. Ha tehát nincs nemzetállam, nem marad meg annak édestestvére, a választások útján megszerzett hatalom sem. A dolog logikus végiggondolásából azonban egy meglehetõsen nihilista következtetés adódik: nemcsak nemzetállamra, hatalomra, hanem politikusokra sincs szükség a továbbiakban. Utóbbiakra miért is nincs? Azért, mert a politikus örökké „visszaél” a hatalmával. Ha választáson szerzi, még inkább, mert akkor tud a népi felhatalmazásra hivatkozni.

Vesszen hát a hatalom is!

Rendben, vesszen. De ha nem hatalmi struktúrák, akkor mi irányítja a mai globális világrendet? S ezzel visszatérhetünk elsõ mondatunkhoz: hol van a hatalom fészke a globális világban? S ha nincs hatalom: hol van az azt helyettesítõ „valami” fészke?

Ezekre a kérdésekre egy látszólag tautologikus fogalommal kell válaszolnunk: informális hatalom. Ha a formális, választások útján megszerzett hatalom „veszélyes” (mégpedig azért, mert lassan ez is a régi, letûnt világ csökevénye), akkor arra nincs is szükség. De mellette vagy inkább helyette kell valami más, ami mégiscsak kiadja a globális világ értékrendjét, ami a globalizáció folyamatát beágyazza a mindennapokba. Máskülönben a globalizáció nem fenntartható és fõképpen nem igazolható.

Nagyon úgy tûnik: az informális hatalom a globális világrend legerõsebb támasztékainak egyike. Ez elsõsorban azt jelenti, hogy horribilissé duzzad a mindennapi folyamatokra befolyással lévõ nem választott, hanem a társadalmi és gazdasági élet különbözõ területein tevékenykedõ személyek és szervezetek száma. Logikus mindez? Rendkívüli mértékben, hiszen éppen a globalizáció szüli meg a határokat átívelõ szervezetek sokaságát. Ezeket pedig nem lehet távol tartani attól, hogy a folyamatokra (akár pénzzel, akár civil befolyással vagy bármi mással) hatást gyakoroljanak.

Pillanatnyilag ott tartunk, hogy ezt a hatalmas informális szférát alig-alig ismerjük. Egy-egy képviselõjét, mint például Soros Györgyöt már meg tudjuk nevezni, de messze nem értjük az informális szféra hatalmi összefüggéseit. Ami nem csoda, ha a politikai vezetést, mint fentebb láttuk, megválasztott nemzeti vezetõk ténykedéseként értelmezzük.

Mindebbõl az következik, hogy éktelenül le vagyunk maradva a világ fejlõdésére hatást gyakorló struktúrák értelmezésében. Ehhez hozzájárulnak persze maguk az érintettek is, akik a legritkább esetben ismerik el a politika formálásában játszott informális szerepüket, s a közönség pedig végképp nincs tisztában ezzel a szereppel. Így eshet meg, hogy a hatalomról továbbra is egy archaikus, nemzetállami felfogásunk van, miközben boldog dalnokai vagyunk a globális új idõknek.


A szerzõ a Méltányosság Politikaelemzõ Központ vezetõje : Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2018. September 10. 12:43:11
Egyre nagyobb bajban van a népszerû konteós

Nehéz napokat él Alex Jones, a népszerû amerikai konteós. A techóriások ugyanis alaposan nekimentek, és sorra tiltják le különbözõ fiókjait.


Egy nappal azután, hogy a Twitter végleg tiltotta Alex Jonest a közösségi hálóról, az App Store-ról is végérvényesen kitették a szûrét.

Az Apple a Buzzfeednek erõsítette meg a tiltás tényét. A vállalat szerint a felhasználó megszegte az App Store irányelveit, melyek alapján nem lehet sértõ, érzéketlen, nyugtalanító, szándékosan visszataszító, illetve kivételesen rossz ízlésû tartalmakat megosztani.

Amennyiben valaki most keresne rá az App Store-ban az Alex Jones által vezetett Infowarsra, csupán olyan appokat találna, melyek nem kapcsolódnak az oldalhoz.
Most végre kiderül, meg tudja-e állítani a gyûlöletet a Facebook és az Apple
A nagy techcégek eddig kitartóan tûrték, hogy kamuhírek és gyûlölet terjedjen rajtuk. Aztán jött az Apple és hozott egy bátor döntést. Mostantól komoly változás jöhet.

Alex Jones fiókjait az elmúlt idõszakban folyamatosan zárják be a nagyobb techvállalatok.

Az elmúlt egy hónapban a mûsorvezetõ személyes fiókjai és az Infowars oldalai is sorra tûntek el a YouTube-ról, Pintrestrõl és a Facebookról.

Mivel Alex Jones nagyban támaszkodik ezekre az oldalakra, elmondható, hogy egyre nagyobb bajban van a népszerû konteós.

Kiemelt fotó: Drew Angerer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA AFP/ https://24.hu/tech/2018/09/10/alex-jo...k-tiltasa/
33 #2 vizilo
- 2018. September 10. 13:20:41
Át kell menni a VKontakte-ra eggy alternativa...)))És mi volt amig nem léteztek ezek a mediumok ?? Lesznek ujjak remélhetöleg ,megszünik elöbb vagy utobb a" Khon " birodalom is valamikor csak azt mi nem érjük meg !!!!
684 #3 atacama
- 2018. September 10. 13:58:55
de a fõd a drága fõd se a mienk...
a összes parlamenti genyának 100 hektár földje van legalább per kopf..
mindeggyik földesúr.. ami bevonz még évi 7-8 millió huf
agrár alapú támogatást.
Csányi S.fõ döbröginek a kezeiben van magyaroszág termõföldjeinek 2/3-da kb másfél millió hektár...
de ezt csak úgy habnak a tortára....
meg világ proletárjai.....stb Vörösbolsevik ivadék mind!
4 #4 Posta Imre
- 2018. September 10. 15:07:10
Az USA fegyverré változtatja a dollárt

Lévén meg van gyõzõdve arról, hogy a versenytársak egzisztenciális fenyegetést jelentenek számára, az Egyesült Államok fegyverré változtatja a dollárt, hogy megõrizze globális gazdasági és geopolitikai helyzetét.

Bár az Egyesült Államok a világ gazdasági teljesítményének körülbelül 20 százalékáért „felelõs”, az összes globális devizatartalék és a kereskedelem több mint fele dollárban bonyolódik. Ez az 1944-es Bretton Woods-i Egyezmény eredménye – ennek lényege az volt, hogy szabályozta a világ legerõsebb ipari hatalmainak kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatait –, melynek hatása fokozódott a rendszer 1971-es összeomlásakor, miután az Egyesült Államok akkori elnöke, Richard Nixon a vietnami háború elvesztése után felfüggesztette a dollár aranyhoz rögzített árfolyamát. Mindez lehetõvé tette Amerika számára, hogy ellenõrizze a valutaellátást.

A dollár kulcsfontosságú pozíciója – vagy, ahogy Valéry Giscard d’Estaing korábbi francia államfõ fogalmazott: „túlzott privilégiuma” – lehetõvé teszi az Egyesült Államok számára, hogy könnyedén finanszírozni tudja kereskedelmi és költségvetési hiányát. A nemzet védett a fizetésimérleg-válságok ellen, mivel a saját valutájában importálja és menedzseli a kölcsönöket. Az olyan amerikai monetáris politikák, mint például a mennyiségi lazítás, befolyásolhatják a dollár értékét a versenyelõny elérése érdekében.

A dollár valódi ereje azonban a szankciós politikával való kapcsolatában rejlik. Az olyan jogszabályok, mint például az 1977-es nemzetközi vészhelyzeti törvény (International Emergency Economic Powers Act – IEEPA), az 1917-es, ellenséggel való kereskedelmet tiltó törvény (Trading with the Enemy Act – TWEA), valamint a 2001-ben aláírt hazafias törvény (Patriot Act) teszik ugyanis lehetõvé Washington számára, hogy fegyverré változtassa a pénzmozgásokat. A választások, valamint az amerikai biztonság védelmére – egyelõre csak beígért – törvények pedig rátehetnek erre még egy lapáttal, kiterjesztve az amerikai pénzügyi fegyverarzenált.

A SWIFT nemzetközi bankközi fizetési rendszer adataihoz nyert hozzáféréssel kombinálva az Egyesült Államok eddig soha nem látott mértékben gyakorol hatást a globális gazdasági tevékenységekre.

A szankciókkal embereket, vállalatokat, szervezeteket, rezsimeket vagy akár egész országokat is megcélozhatnak. A másodlagos korlátozások pedig megtiltják a külföldi vállalatoknak, pénzügyi intézményeknek és magánszemélyeknek a szankcionált személyekkel való üzleti tevékenységet. Bármely, amerikai bankon vagy az amerikai fizetési rendszeren keresztülfolyó dollárfizetés biztosítja a szükséges kapcsolatot az Egyesült Államok számára, hogy büntetõeljárást kezdeményezzen a szabálysértõ, vagy annak amerikai eszközei ellen.

Ez területen kívüli elérést biztosít az USA számára, hogy felügyelni tudja: valamelyik nem amerikai partnere folytat-e kereskedelmet vagy bármiféle üzleti tevékenységet a szankcionált féllel. A büntetõeljárás puszta árnyéka pedig destabilizálhatja a pénzügyeket, a kereskedelmet és a devizapiacokat, hatékonyan megzavarva a nem amerikai kormányok és vállalatok tevékenységét.

Az USA pedig nem csak a levegõbe beszél, a kockázat valódi. Csak hogy néhány példát említsünk: a BNP Paribas 9 milliárd dolláros pénzbírságot fizetett bizonyos Iránnal, Kubával és Szudánnal szembeni szankciók megsértése miatt, a HSBC Holdings Plc, a Standard Chartered Plc, a Commerzbank AG és a Clearstream Banking SA pedig szintén nagy összegû bírságokat fizettek hasonló jogsértésekért.
Nincs alternatíva

Kína, Oroszország – és egyre inkább Európa is – egy alternatív, tartalék valutarendszert szeretne. A probléma az, hogy a dollár azonnali cseréje nehéz.

Elõször is, az euró, a jen, a jüan és a rubel nem reális lehetõségek. Az euró hosszú távú jövõje és stabilitása nem biztosított, miközben a japán gazdaság még nem ocsúdott fel a két évtizedes kábulatból. A kínai és orosz politikai, illetve gazdasági rendszerek nem átláthatóak, és a jüan nem teljesen átváltható.

Másodszor, a szükséges infrastrukturális változtatások ijesztõek. Az olyan devizapiacokat, ahol a dollár a referencia-valuta, alapvetõen át kell alakítani, ráadásul a tartalék pénznemet támogató mély és likvid pénzpiacok sem jelennek meg varázsütésre.

Harmadszor, a legtöbb jelölt nem hajlandó átvenni a globális tartalékvaluta szerepét a nemzeti és a globális gazdaságpolitikai feszültségek miatt. Robert Triffin közgazdász rámutatott arra, hogy az országnak, amelynek csereeszköze a globális tartalékvaluta, meg kellene felelnie bizonyos elvárásoknak. Ezek egyike a nagy kereskedelmi hiány szükségessége, így viszont jelentõs változtatásokat kellene végrehajtani például Németország, Japán vagy Kína merkantilista gazdaságpolitikájában.

Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államok továbbra is felhasználhatja a dollárt kereskedelmi, pénzügyi és geopolitikai céljainak elérése érdekében, mégpedig nagyrészt a nemzetközi törvények hatáskörén kívül, valamint anélkül, hogy kiszámíthatatlan katonai hadjárat elindítására lenne szüksége.

John Connally Jr. egykori amerikai pénzügyminiszter jól megfogalmazta a lényeget: „A dollár a mi valutánk, de a ti problémátok”.
http://kitekinto.hu/2018/09/10/europa...f=hirstart
896 #5 PirX
- 2018. September 10. 15:55:26
Alex Jones valószínûleg kettõs ügynök.

"Azok az összeesküvés-HÍVÕK, akik becsületesek, nem a tévében/médiában vannak,
hanem halottak (pl. Rik Clay), vagy börtönben ültek koholt vádak alapján (pl. Fritz Springmeier)
vagy bujkálnak, "névtelenül" mûködnek, mint pl. vigilant citizen."
4 #6 Posta Imre
- 2018. September 10. 17:43:15
Prix és "velünk" mi van? Mi már nem vagyunk elég becsületesek se?s_f-ang
75 #7 talpi
- 2018. September 10. 18:35:42
#6 Posta Imre
- 2018. szeptember 10. 19:43:15
Imrém!
Úgy gondolom, annyira sajnálják, már önnön maguktól is a nem létezõ pénzt, hogy csak fél viagrát vesznek. Természetesen, így csak baszakodnak,/velünk/kialakult helyzetet. Hiszen, mindenki csupasz seggel távozik, csak ezt még nem fogják fel. Igaz, volt a késõi középkorban/?/ egyféle "búcsú cédula" árusítás, a túlvilági szereplést elõsegítendõ, vajh, mely egyház is árúsította? A privident, vagy melyik bank is szedte be a sarcot? Hiszen, nem volt vásárlók könyve, nem is volt "számla köteles az árú. A nagy római kán pedig csak megépült vatiilag. Még langel-ó misi is nyomta a festészetet, csak úgy privátba.
Becsület. Imrém, hol van az már?Lehet Kulcs kérdés ez,nos, a kulcs itt van.
238 #8 bivaly
- 2018. September 10. 19:39:05
Talpi !

Tudod, nagyon jó, hogy a kulcs itt van, de ha nincs hozzá zár, nem ér semmit ! És a zár sem önmagában érdekes, nem mint ha nem tudnád, csak úgy levezettem, hogy kétszer egy az kettõ. Meg lehet zárunk is, és a kulcs is pont belevaló, de hol az az ajtó, vagy ablak, amit kinyitnánk, vagy bezárnánk vele, nincs rászerelve, bele szerelve, szóval funkcionálisan nulla, mert egy nulla, meg egy nulla az nulla. Rohadt bonyolult ez az egyszeregy.
896 #9 PirX
- 2018. September 10. 19:53:57
A két konteós "sztár" ki ne maradjon:

David Icke - 2018. október 19-én Budapesten tart elõadást! http://www.fenyorveny.hu/2017/12/davi...zagon.html

Benjamin Fulford: https://ujvilagtudat.blogspot.com/201...lyzet.html Kursk trailer: https://youtu.be/eX4GQcbUzXM
99 #10 MORMOTA1968
- 2018. September 10. 19:55:08
Bármelyik állatnak több esze van az embernél, mert csak azt veszi el a természettõl "TELJESEN INGYEN ÉS BÉRMENTVE" amit szükséges és amennyit szükséges. Nem gyûjtöget egy életen át vagyonkát vagy vagyon hegyeket magának, csak úgy "VAN" ebben a világban, él, élvezi az életet, fut, menekül vagy üldöz, ha kell, ha elfárad megpihen, szaporodik, mikor ott van az ideje és megy, mikor mennie kell, visszatérve az örök és soha meg nem szûnõ energia körforgásba! Mi meg emberként nyugodtan képzeljük továbbra is azt "TELJESEN TÉVESEN" hogy mi vagyunk az univerzum közepe, a tökéletes lények, Isten földi képmásai, akiknek Istenadta joguk van uralkodni a bolygó minden élõlénye felett, annyit harácsolva össze abból, amit ingyen ad Föld Anyácskánk, amennyit csak tudunk, míg a végén rá nem jövünk mekkora marhák is voltunk! s_hihi s_franc

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.06 masodperc
328,147 egyedi latogato