Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

A globális felmelegedés nyertese Oroszország

TanácsadásMikor volt esõ? Magyarország legnagyobb folyója a Tisza, ez tisztán látszik. Még kiderülhet, hogy az égi permetezést és a haarpot is Oroszország koordinálja mostanság. A Jeges-tengeri hajózási útvonal, másik nevén az Északkeleti átjáró – a tengeri útvonal az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánra Oroszország szibériai partvidéke mentén – a klímaváltozás hatásaként jégtörõkkel hajózhatóvá vált. Putyin orosz elnök felismerte ennek a jelentõségét, mert új szállítási útvonalak alakíthatók ki és kiaknázhatóvá válnak a mindeddig hasznosíthatatlan nyersanyagkincsek. A terület birtoklásáért komoly nagyhatalmi rivalizálás kezd kibontakozni, amiben jelenleg Oroszország áll nyerésre.

A globális felmelegedés új gazdasági lehetõségeket teremt, amire korábban nem volt példa – ezt a kijelentést John Kerry volt amerikai külügyminiszter tette. Lehetõvé válik az Északi-sark nyersanyagkészleteinek feltárása és olyan hajózási útvonalak nyílnak meg, amelyek korábban nem léteztek. A térségben érdekelt államok a következõk: Oroszország, Kanada, USA, Norvégia és Grönland révén Dánia. Az se meglepõ, hogy Kína betette a lábát a régióba és aktívan érdekelt az úgynevezett Északkeleti átjáró hasznosításában, amelyen sokkal rövidebb úton el lehet jutni Kínából Európába, mint a Szuezi-csatornán keresztül.

Az útvonal Oroszország északi partjai mellett vezet keresztül, végighaladva a Jeges-tengeren. Ez az irány jelenleg csak jégtörõkkel hajózható, és ilyen flottája csak Oroszországnak van. A globális felmelegedés azonban az Északi-sarkon a leggyorsabb és a jégtakaró errefelé évrõl évre kisebb lesz. Nyaranta mind nagyobb területek válnak a tengeren jégmentessé és egyre könnyebb a közlekedés.

Itt jön a képbe a párizsi klímaegyezmény, amelybõl Amerika kilépett, míg Oroszország bent maradt. Putyin az orosz cárokhoz méltó cinizmussal eljátssza a Föld éghajlatáért aggódó vezetõt, miközben pontosan tudja, hogy a megállapodásnak semmiféle eredménye sem lesz.
Továbbá, ha valaki, akkor Putyin azzal is tisztában van, hogy Oroszország alapvetõ érdeke a globális felmelegedés.

A birodalma a jégtakaró csökkenésével komoly területekre tehet szert, lakhatóvá válhat Szibéria egy része, és északon jégmentes kikötõkre tehet szert. Emellett még a kedvezõbb éghajlat pozitív hatással lehet a mezõgazdaságra.
Rengeteg nyersanyag van itt

A sarkvidék jege alatt egyébként hatalmas nyersanyagkincsek találhatók. Egyes becslések szerint a világ olajkészletének 20 százaléka található a jégsapka alatt. A lelõhelyeket az fogja kitermelni, aki rendelkezik a szükséges technológiával hozzá, és katonailag meg tudja védeni az érdekeit. Jelesül az USA, Oroszország és a flottáját rendületlenül fejlesztõ Kína.
Az oroszok új katonai bázisokat építenek, és jégtörõ hajókat állítanak szolgálatba. Ma már képesek arra, hogy a sarkvidékrõl nagy mennyiségben cseppfolyósított földgázt és kõolajat szállítsanak bárhová a világon.

Ezzel az Egyesült Államok jelenleg nem tud versenyezni, hiába érdekelt Alaszka révén a régióban. Így nem meglepõ, hogy Oroszország igényi a legtöbb területet a Jeges-tengeren, magának szeretné az úgynevezett Lomonoszov-gerincet, amely kettészeli a tengerfenéket. Arra hivatkozva, hogy ez geológiai értelemben az orosz szárazföld része.

De az oroszok nemcsak diplomáciai offenzívát folytatnak, hanem már városokat építenek és óriási ipari fejlesztésekbe kezdtek. Tavaly nagy parádé közepette adták át a sarkvidék elsõ gázcseppfolyósító üzemét a Jamal-félszigeten, és jövõre pedig elkészül a következõ terminál. A világ ezen eldugott területén van a világ egyik legnagyobb gázmezõje, amely hagyományos technológiával kibányászható. Ezért jóval alacsonyabbak a termelési költségek, mint a konkurens Egyesült Államokban. A Sziklás-hegység mentén szintén rengeteg földgáz található, de ez az úgynevezett palagáz, amelynek felszínre hozatala nagyon energiaigényes tevékenység és ezért értelemszerûen nagyon drága is.
Jamal-félsziget

A Jamal-félszigeti gázkomplexum 54 százaléka orosz tulajdonban van, míg a fennmaradó rész kínai és francia koncesszió. A Total például 25 milliárd dollárral szállt be a projektbe, és sajtóhírek szerint Szaúd-Arábia szintén készpénzzel vásárolna magának részesedést. A két legnagyobb vevõ a cseppfolyósított gázra Kína és India, míg csõvezetéken hagyományos formában Európa kapna évente 55 milliárd köbmétert.
A jamali gázzal töltenék fel a jövõre elkészülõ Északi Áramlat 2 vezetéket, amely közvetlenül Németországba szállítja majd a sarkvidéki gázt.

Egyébként kõolaj is van bõven errefelé, amibõl leginkább Kínába és Indiába szállítanak több tucat tartályhajóból álló konvojokkal, amelyek elõtt jégtörõk tisztítják meg a tengert. Azért, hogy biztos legyen a piaca a termékeknek, az oroszok megvették India második legnagyobb olajfinomítóját potom 13 milliárd dollárért, és gigantikus LNG (cseppfolyósító) terminált építenek a szubkontinensen. Semmi meglepõ sincs abban, hogy manapság jól megy az üzlet.
Moszkvának havi 30-40 milliárd dollár bevétele van földgázból és kõolajból.

A „régebbi” helyeken se állt meg az élet, a Szahalin-szigeteken például folyamatosan bõvül a termelés, és arrafelé szintén mûködik egy LNG-gyár.
Megkezdõdött Szibéria iparosítása

De a legnagyobb vállalkozás mégsem ez, hanem a Szibéria Ereje nevû földgázvezeték, amely a Bajkál-tó környékén található gázmezõt aknázza ki, és hoz létre összeköttetést Kína felé. Ennek kapacitása évi 38 milliárd köbméter lesz.
Az egész projektet Kína meghitelezte és az oroszok az eladott gáz árából törlesztenek 30 éven keresztül.

A méreteket jellemzi, hogy a vezeték hossza 3000 kilométer lesz, amely hosszabb, mint a Moszkva-London távolság. Azonban van egy újabb terv is, aminek az adja az apropóját, hogy találtak egy ez idáig feltáratlan gázmezõt Jakutföldön, és a ruszkik ezt a készletet is nagyon szeretnék eladni Kínának.
Sõt, olyan ötletek is felmerültek, hogy Észak-Koreán keresztül Dél-Koreába és onnan Japánba húznának egy gázcsövet. Persze ehhez az kell, hogy Észak- és Dél-Korea végre kibéküljön. Csak mellékesen érdemes megjegyezni – ha már Jakutföld szóba került-, hogy az elmúlt évek fejlesztései után ma már ebben a régióban üzemel a világ legnagyobb gyémántbányája.

Az Északi-sarkvidék felosztása a kereskedelmi útvonalak mentén és az energiapolitikai megfontolások alapján fog megvalósulni. Kína és Oroszország ebben az ügyben szövetséges és azok is maradnak, akármit is javasolhatott Trump Putyinnak legutóbbi helsinki találkozójukon. De a lényeg, hogy a Bering-szoros használata kapcsán a nagyhatalmaknak valahogy meg kell egyezniük.
Az biztos, hogy az északkeleti átjáró birtoklása hosszútávon meghatározza a globális erõviszonyok alakulását.
Link

Hozzaszolasok

896 #1 PirX
- 2018. October 17. 19:40:56
267 #2 Perle
- 2018. October 17. 20:06:00
"A birodalma a jégtakaró csökkenésével komoly területekre tehet szert, lakhatóvá válhat Szibéria egy része, és északon jégmentes kikötõkre tehet szert"
Szibéria eddig is lakható volt a hideg ellenére, de nem nagyon törekednek oda az oroszok, még annak ellenére sem, hogy ingyen hektárnyi földet igért nekik az állam, hogy odaköltözzenek és a földet megmûveljék..
Ezeket a területeket kínaiak népesítik be úgy, hogy orosz nõket vesznek feleségül .Kinában sokkal több a férfi, mint a nõ " mesterséges beavatkozás" után.

Ja kérem, ha egyszer már Texas gázmezõit kipréselték, annak nem az orosz elnök az oka.

Haragudnunk kellene most Oroszországra azért, mert még vannak kiaknázatlan ásványkincsei? Mert ez az írás azt sugallja. De sehol egy forrás megjelölés, amelyben állításaikat alátámasztanák.

"gázmezõt Jakutföldön, és a ruszkik ezt a készletet is nagyon szeretnék eladni Kínának"

Kinek adnák el, ha az USA évek óta szankciózza õket, és nyomást gyakorol Európára is, hogy ne tõtük vegyenek gázt?

Kiváncsi lennék, mikor írna az USA-ról a Pesti Srácok azt, hogy a jenkik így, a jenkik megy úgy cselekednek..

Megy a magyar és a világ sajtóban az orosz ellenes propaganda. Naponta több tucat , az orosz sajtóban megjelent cikket olvasok, de Magyarországról inkább szimpátiával , mint ellenségesen írnak . Ez utóbbival még nem is találkoztam.
Közben, ami a legundorítóbb, azt hangoztatják, hogy orosz propaganda folyik. Még a "hidfõ" is néma hónapok óta.



.
684 #3 atacama
- 2018. October 17. 20:57:16
igen hát birobidzsan-ba se törekedett senki:D
pedig ingyen és bérmentve oda adta a területet a gazda...
267 #4 Perle
- 2018. October 17. 21:01:50
Atacama, nem mondd, hogy Józseftõl ez rossz ötlet volt!:D
Vannak akik elmentek és vissza is tértek
http://sziberia.reblog.hu/visszater-a...kanaanjaba
Nem csak bérmentve, de még támogatás is járt hozzá.
83 #5 Sbert
- 2018. October 18. 07:16:49
comment:
"Kovács Rezsõ
Azért arra szeretném ha rávilágítana a cikk szerzõje, hogy miért "cinizmus" ha valaki egy természeti jelenségnek a haszonélvezõje, ám elõtte meg éppen a "kárélvezõje" volt a "nemlétének" mert szerintem az az igazi cinizmus mikor valaki jentõsen hozzájárul a "klimaváltozáshoz" és "cinikusan" kiszáll a
méséklésének a lehetõségébõl..."
Kell ennél több?
267 #6 Perle
- 2018. October 18. 12:21:14
Abban bíztak a pesti vének, hogy senki sem néz rá majd a térképre.
Pedig jól tennék õk is. Szibériával azonos északi szélességi fokon fekszik Kanada és a skandináv államok területe. Kanadának még nagyobb a tengerparti szakasza. A globális felmelegedés, ha egyszer már globális, érinti ezeket az államokat is. Náluk is Hawaii lehet akkor. Már most abbahagyhatnák a fakitermelés Kanadában, ha nem szeretnék , hogy Oroszország elõnyhöz jusson.
Azt írja a Wiki, hogy 50 méter tengerszint emelkedésnél víz alá kerül Szibéria északi partvidéke is .Nem biztos, hogy rizs termesztésére alkalmas lesz az ingovány. Addig elõnyhöz jut Kína és Vietnam is.s_nezem
4 #7 Posta Imre
- 2018. October 18. 12:53:09
Nincs globális felmelegedés, hanem klímaeltolódás van. A folyamat eltart még egy darabig, oda-vissza 1200 évenként. Ebbe belefér nagyobb kaka-kliza es!
267 #8 Perle
- 2018. October 18. 13:33:10
8 #9 miskolcilaci
- 2018. October 18. 15:21:44
Ilyenformán még ezt az alakzatot nem láttam:
https://www.youtube.com/watch?time_co...Kg9kS4p2mY
1168 #10 Herzsi
- 2018. October 19. 16:07:25
A Duna alacsony vízállása felszínre hozta az egykori Óbudai Gázgyár szennyezett talajából a folyóba szivárgó mérgek kis csatornáit. A Greenpeace októberben mintákat vett a vízbõl. A mérési eredmények sokkolóak.
https://hvg.hu/itthon/20181019_Rakkel...tFx9x9yzpc

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.07 masodperc
339,048 egyedi latogato