Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Na, ki érzi úgy, hogy "ki van égve"?

TanácsadásMost nem azért mondom, de már 10 éve is ki voltam. Ehhez képest most már samot sincs bennem, de a magánélem legalább az mint a nagyharang!
Kialakulásának fázisai: Idealizáció szakasza: túlzott lelkesedés, fokozott teljesítmény
A realizmus fázisa: amikor a lelkesedés alábbhagy
A stagnálás vagy kiábrándulás fázisa: amikor a munka már nem jelent örömet
A frusztráció fázisa
Az apátia/fásultság fázisa és/vagy a pálya elhagyása, az illetõ már a magánéletben sem talál semmi örömet


1.Elsõ az idealizmus szakasza. Ekkor még van lelkesedés a szakmáért; a kollegákkal való kapcsolattartás még élénk, az érintettek saját személyiségüket tekintik a legfontosabb munkaeszköznek.

2.A második a realista fázis. Az illetõ szakmája iránt elkötelezett, együttmûködõ a kollegákkal, érdeklõdik a munkáját célzó emberek iránt, de már a távolságtartás és a részvétel egyensúlyának megteremtésén fáradozik. Vannak még kreatív tervei, még nyitott a kezdeményezések iránt.

3.A stagnálás vagy kiábrándulás a harmadik periódus. Ekkor már csökken a teljesítõképesség, az érdeklõdés, a nyitottság. Az emberekkel való kapcsolattartás csupán a legszükségesebbekre korlátozódik. A kollégákkal való beszélgetések is gyakran terhesek, inkább csak védekezésünk megerõsítését szolgálja.

4.A negyedik a frusztráció szakasza. A páciensek a szakmájukban visszahúzódnak, partnereiknél egyre több negatív vonást észlelnek. A kapcsolatokban a megengedõ és a tekintélyelvû stílus ingadozik. A szakmai, közéleti tevékenységtõl vonakodnak, mert értelmetlennek és üresnek vélik. Kétségbe vonják a saját tudásukat, hivatásuk értelmét. Egyre idegesítõbbé válnak számukra azok, akikkel dolgozniuk kell.

5.Az apátia fázisa az ötödik. Ekkor minimumra korlátozódik az interakció, a bánásmód rideg, sõt ellenséges. A szakmai munka sematikussá válik. Az illetõ kerüli a segítõ kollegákat, a helyzet megváltoztatásának lehetõségét elveti....

BURN-OUT (KIÉGÉS) SZINDRÓMA

Burn-out szindróma krónikus, emocionális megterhelések, stresszek nyomán fellépõ fizikai, emocionális, mentális kimerülés állapota, amely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, célok és ideálok elvesztésével jár, s melyet a saját személyre, munkára, illetve másokra vonatkozó negatív attitûdök jellemeznek.

A burn-out vizsgálata az emberekkel hivatásszerûen segítõ kapcsolatban dolgozók (pl.: betegápolók, orvosok, szociális dolgozók) körében kezdõdött el, a burn-out jelenség azonban minden olyan hivatás esetén elõfordulhat, amelyben az emberekkel való közvetlen kommunikáció jelentõs szerepet tölt be (pl.: pedagógusok, jogászok, ügyfélszolgálati munkatársak).

A burn-out szindróma okai:

• hiányos teljesítménymérés (kontroll),

• visszajelzés hiánya,

• megerõsítés hiánya,

• alacsony jövedelem,

• extra igénybevétel mellett nagy felelõsség,

• gyakori krízishelyzet,

• elégtelen adminisztratív támogatás,

• adminisztratív terhek,

• korlátozott elõrejutási lehetõségek,

• határaink rugalmas kezelése.



Hajlamosító tényezõk:

• Az egyik a személyiségünk, a túlzott altruizmus, mindenben segíteni akarunk.

• Személyiségünk önmagát dicsérõ szokása legalább olyan hiba, mint a hála elvárása.
• Hajlamosító tényezõk a coping mechanizmusok, tehát a megküzdési stratégiák hiánya.

• Hajlamosító tényezõ a védtelenség. A magányosság érzése borzasztóan rossz és kellemetlen érzés.

• Egyéb tényezõ a túlzott igénybevétel. Tudni kell azt, hogy mennyi a teljesítõ képességünk, hol a határ.

• A segítés területén irreális elvárások fogalmazódnak meg. A realitásokkal tisztában kell lennünk.

• A tartós stressz-hatások is hajlamosító tényezõk, pl. a csoportvédelem hiánya.

• „A típusú” személyiség” versengõ, türelmetlen, lobbanékony (szemben a „B típusú személyiséggel”, amelyet higgadtság és lassabb). Állandó készenlétben él. A különbözõ pszichoszomatikus szívbetegségek egyik rizikófaktora az ilyen típusú viselkedés. Általában nehéz megváltoztatni, hiszen igen mélyen gyökeredzik a személyiségben.



Tünetek:

• Testi tünetek: feszültség, fáradtság, fejfájás, testsúlyváltozás, alvászavarok, pszichoszomatikus megbetegedések (pl.: magas vérnyomás, táplálkozási zavarok, fekélybetegség).

• Pszichés tünetek: ingerlékenység, cinizmus, emberi kapcsolatok minõségének megromlása, munkahelyhez, kollégákhoz való negatív viszonyulás, serkentõ és nyugtató szerek fokozott használata, betegállományba vonulás, teljesítõképesség csökkenése, az elkötelezõdés csökkenése, indokolatlan szakmai önértékelési problémák, labilissá válás, szorongás, depresszió, rögeszmék megjelenése, elszemélytelenedés érzése.


Jegyzet alapján....

Hozzaszolasok

88 #1 Asumhari
- 2015. October 30. 00:08:11
Én a stagnáló korszakomat élem, de látom van rosszabb is.
75 #2 talpi
- 2015. October 30. 03:41:11
Egyáltalán nem, bár lehetséges volna ok is volna á, viszont "újra samottoztattam" a "tûzteret" a kazán begyújtva, viszont a "huzat" mostmár rendesen be van állítva. Nem forralgatjuk ám a vizet, nem.pakoljuk fölöslegesen a "tüzelõt", szép lassan a célnak megfelelõen "melegítjük.vagy
forraljuk " a.vizet.".
66 #3 9323elitelt
- 2015. October 30. 03:41:59
A gyógymódot itt nem látom leírva, ezért javasolok egyet:
pozitív gondolkodás elsajátítása, relaxáció...
118 #4 keepfargo
- 2015. October 30. 03:49:41
Madách: "Az élet célja a küzdés maga!"

szerintem nem a le-küzdésre, mégcsak nem is a fel-küzdésre gondolt a jó drámaíró, egyszerüen körülnézett, és látta, hogy az élö lények mivel vannak elfoglalva

mára szerintem ez az elkényelmesedö (európai v.észak-amerikai) népesség nem érti, hogy mi a baja. az egyik az lehet, hogy a probléma megértéséért is meg kellene küzdeni, önismeret és egyéb ismeretek megszerzésével, de nem ezt teszik. (itt visszautalhatok egy másik cikkhez, a tudásról szólóhoz: azt hiszik hogy ismerik a problémát, de önmagukat sem ismerik, így nem látják, hogy a probléma az embertípusban van, annak rossz tudásában)

madách-i értelemben; aki a küzdésröl lemondott, az lemondott a célról
(vagy a célról mondott le, s így adta fel a küzdést - ha a kettöt, madách után, egynek vesszük)
8 #5 miskolcilaci
- 2015. October 30. 05:49:51
Az igazi jó magyar mentalitásra jellemzõ, a fõnök sreggének fényesre nyalása bensõségesebb kapcsolatok keresésével, a másik figyelése, munkájának kritizálása, nevetségesség tétele,: Én vagyok a jobb alapon, egymással való versengés, rivalizálás, némi koncért. Két dolgozó közül már nem divat a munka-társ kapcsolata, helyette van az arc, meg a rang. Épp ezt akarja a zsidó az egység helyett. Vannak kivételek, tapasztaltam is, de ezek a jó munkatársi kapcsolatok a határozott idejû munkavégzés után hivatalosan megszûnik. Olyan is van, hogy évek óta tartom kapcsolatom, volt munkatársaimmal, keressük egymást, de ez nagyon ritka. Ezért szeretek inkább egyedül dolgozni, imádom a szakmámat, amit idáig a közmunkaprogramban találtam meg. No meg is állt az õszülés.. :D
188 #6 Lako Eva
- 2015. October 30. 05:49:54
Amikor már mindnek a végére értünk, akkor kezdõdhet a felemelkedés. Az a legnagyobb baj, hogy sokan nem engedik magukat egyre lejjebb, mondjuk úgy, hogy tartják a szintet... bár már csak látszólag, ezért nem élik meg az egyre "lejjebbet"... így nem tudnak elindulni fölfelé. Nem ismerik a zuhanás és az emelkedés élményét, ezért félnek tõle... pedig csudás...! :D Tehát visszatartják a folyamatot, ezért belehalnak mielõtt emberré válhatnának... újra. Mert egyszer már megszületett annak, nem kellett, így a fent leírtak alapján elkorcsosultak, majd végül nem engedik magukat vissza, oda ahonnét jöttek.. embernek lenni. Röviden tömören valahogy így...
2 #7 gerry
- 2015. October 30. 06:23:34
talán a 6. pontnál tarthatok...:D

Mint ideális realista stagnálok a flusztrációmban, majd apátiát kikerülve egyenesen megérkezek a bolondok házába...
files.super-chat7.webnode.hu/200000062-006e10167f/pizap.com13602591580461.jpg
188 #8 Lako Eva
- 2015. October 30. 06:27:31
S így tartjuk fent azt a szintet, ami tarthatatlan... sõt, még küzdünk is érte...
58 #9 ssman
- 2015. October 30. 11:09:38
Kezcsok, negyedik fazisos vagyok, de meg nem vesztem ossze onmagamal!
4 #10 Posta Imre
- 2015. October 30. 13:37:59
Gerry, akkor már a 7. te magad légy! Nem vészes a dolog. Többször kiégtem már, néhányszor meg le, vagy éppen égésben vagyok, de ez nem is olyan rossz, mert tudod, hogy a végén kezdheted elõröl és most már nem sieted el, nem kapkodsz, sõt nem is érdekel igazán, csak rutinból nyomod.

Arra gondolok, milyen jó dóga is lehetett Sziszifusznak, mert annak a hegynek legalább volt csúcsa és reménye, hogy a teljesen értelmetlen kõgörgetésnek a vége úgy is lefelé vezet, de mi meg csak zuhanunk fölfelé egyre magasabbra és esélyünk se lesz már leesni, mert ugye: mint fent, úgy lent.

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.05 masodperc
332,258 egyedi latogato