Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Bátran halt meg 14 magyar hõs

Nos, a következõ "hõsök" bátran végeznek ezzel a tetû cigány-zsidó söpredékkel, nemde? Ja és visszamenõleg mindazokkal, akiknek köze van bármi módon ehhez a mocsokhoz, ami most van, kölköstül, asszonyostól, szõröstõl-bõröstõl! Hiú ábránd! Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú utolsó szavai arról árulkodnak, hogy igazságtalannak tartották az ítéletet, mégis mind bátran, büszkén vállalták a halált. Hõsként viselkedtek az utolsó pillanatig.

A korszellemmel, emberséggel, de még Európa stabilitásának érdekeivel is ellentétes volt az a kõkemény bosszúhadjárat, amit a bécsi udvar a magyar szabadságharc eltiprása után indított 1849-ben. A megtorlás már januárban elkezdõdött, ám a Haynau-féle katonai diktatúrában teljesedett ki: csaknem 150 embert végeztek ki, katonák és politikusok mellett példátlan módon civileket is, ezreket ítéltek 10-20 esztendei várfogságra, ami abban az idõben a lassú halállal ért fel.

A legsúlyosabb felelõsség Ferenc József császárt terheli, saját kormányával szembe menve engedélyezte a halálbüntetést, teljesen szabad kezet adott a brutalitásáról híres Julis von Haynaunak. Tudta, mit várhat tõle. A miértekrõl és a hogyanokról itt írtunk bõvebben:
Tényleg szadista volt a magyarok hóhéra?
A feltehetõen szociopata Julius von Haynaunyugdíjas éveit Szatmárban töltötte és csodálkozott, miért utálják szomszédai, Londonban megverték, de a kínhaláláról szóló történetek feltehetõen a legendák világába tartoznak.

A mai nap, október 6. a magyar szabadság eltiprásának ikonikus dátuma, 2001. óta nemzeti gyásznap. Pesten, a mai Batthyány örökmécses helyén meggyilkolták Batthyányi Lajost, az elsõ felelõs magyar miniszterelnököt, majd Aradon 13 fõtiszt lépett a vesztõhelyre.
Nem a haláltól félt

Batthyány lemondása után a sárvári körzet mandátumával folytatta tovább a politizálást, megpróbált pártot szervezni Kossuth ellenében, 1848 utolsó napján pedig javaslatot tett: küldjenek békekövetséget Alfred zu Windisch-Grätz herceghez, a császári-királyi hadsereg fõvezéréhez. A küldöttséget maga vezette, hiába figyelmeztette a felsõház elnöke, hogy ne rohanjon önként a vesztébe.

A herceg magánemberként fogadta a delegációt, de Batthyányit még így sem. Ekkor a volt kormányfõ Deák Ferenc tanácsát kérte, aki úgy vélte jogi szempontból elméletben nincs félnivalója, de a bizonytalan körülményekre tekintettel inkább meneküljön, amíg lehet. Dacos válasz érkezett:

Néhány hitvány év miatt csak nem leszek szökevény!

Bárcsak néhány évrõl lett volna szó. Windisch-Grätz parancsára Batthyányt letartóztatták, augusztusban bíróság elé állították. Egy öt napig tartó koncepciós perben felségárulás vádjával elõbb többéves börtönbüntetésre, majd felsõbb politikai nyomásra kötél általi halálra ítélték. Õ errõl csak október 5-én értesült, egészen addig biztos volt benne, hogy nem végzik ki. Az ítéleten megdöbbent: nem a haláltól félt, hanem annak módját tartotta megalázónak – az akasztás a legaljasabb bûnözõk büntetése volt.

Búcsúlevelében ártatlannak vallotta magát:

…az én halálomnak a gyalázata elõbb vagy utóbb azokra hull vissza, akik engem igazságtalanul és hálátlanul meggyilkoltak. Ebben az ünnepélyes órában megesküszöm, hogy a király és a monarchia elleni árulásnak soha egyetlen gondolata nem férkõzött lelkemhez, és hogy a hazához nem kevésbé hû voltam; ugyan ki hiszi el ezt most! És ezért halok meg; a törvény, a király esküje volt vezérfonalam, és sem jobbról, sem balról nem hagytam, hogy visszaéljenek velem.

Rajta, vadászok!

Hogy a kötelet elkerülje, egy felesége által becsempészett apró papírvágó késsel öngyilkosságot kísérelt meg, de az eszköz erre nem volt alkalmas. Szíven akarta szúrni magát, de a gyenge penge beletört a bordájába, erre átvágta nyaki ütõereit. Az õrök észrevették, megmentették az életét.

Mivel kivégzését tudatosan idõzítették október 6-ára, a bécsi forradalom kitörésének évfordulójára, a pest-budai katonai kerület parancsnoka nem merte elhalasztani, de azt sem vállalta, hogy a szorítókötés levételével szánalmas vérfürdõbe fulladjon az egész. Saját hatáskörében tehát az ítéletet golyó általi halálra változtatta, Batthyány a halálban is megõrizte becsületét.

A vérveszteségtõl támolyogva lépett a kivégzõosztag elé a pesti Újépület mögött lévõ fapiacon, nem engedte bekötni a szemét. Féltérdre ereszkedett és maga adta ki a tûzparancsot:

Allez Jäger! Rajta, vadászok!) Éljen a haza!

Egy golyó a szívét, egy a tüdejét, egy pedig a fejét ütötte keresztül. Haynau õrjöngött, amikor értesült Batthyányi „kegyes” haláláról.
Tegnap hõsök kellettek, ma mártírok

Aznap reggel fél hatkor négy férfit vezettek a 16 tagból álló kivégzõosztag elé: Kiss Ernõ, Schweidel József, Dessewffy Arisztid és Lázár Vilmos. Kegy volt számukra a golyó, „jutalom a kegyes halál, mert Kiss és Schweidel nem volt harcoló csapatok parancsnoka, Dessewffy és Lázár pedig az osztrákok és nem az oroszok elõtt tette le a fegyvert. Kiss Ernõ felkiáltott:

Szegény hazám! Isten büntesse meg hóhérainkat!

A sortûz eldördült, de õt nem érte halálos találat, mire maga adott ki újabb tûzparancsot. Egy tiszt odalépett hozzá és közvetlen közelrõl fejbe lõtte. Utolsó szavaik méltók az emlékezetre:

Kiss Ernõ: „Istenem, az újkor ifjúsága egész ember lesz-e? Árpádok dicsõ szentjei, virrasszatok a magyar ifjúság felett, hogy Krisztusé legyen a szívük és a hazáé az életük”.

Schweidel József: „A mai világ a sátán világa, ahol a becsületért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a világ új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot”.

Dessewffy Arisztid: „Tegnap hõsök kellettek, ma mártirok… Így parancsolja ezt hazám szolgálata”.

Lázár Vilmos: „Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke, és bitófa tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek”.
Wikipedia
Éljen a haza!

Ezt követõen Franz Bott császári-királyi hóhér vette át a stafétát. A kilenc fõtiszt feketét viselt és fehér inget, egyedül Leiningen-Westerburg Károly viselte honvéd tábornoki egyenruháját, mert lefizette õreit. Elõre meghatározott sorrendben léptek a bitó alá, utolsó szavaikat megõrizte az utókor.
Magyar pofonok csattantak az osztrákokon
Az orosz katonák tálcán kínálták tábornokaink számára a szökést, de senki nem élt vele.

Pöltenbergi Pölt Ernõ minden társával kezet szorított, megcsókolta õket: „Szép deputáció megy Istenhez a magyarok ügyében reprezentálni!”

Török Ignác: „Nemsokára Isten legmagasabb ítélõszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Õt szolgáltam”.

Lahner György: „Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon! És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom!”.

Knezich Károly: „Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat”.

Nagy-Sándor József következett: „De rettenetes volna most az elmúlásra gondolni, ha semmit sem tettem volna az életemben! Alázatosan borulok Istenem elé, hogy hõssé, igaz emberré, jó katonává tett”. Amikor a kötelet nyakába akasztották felkiáltott: „Éljen a haza!”

Leiningen-Westerburg Károly: „A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját”. A bitó alatt: „Isten veletek bajtársak! Nemsokára más, igazabb bíró elõtt fogunk állani!”

Aulich Lajos: „Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam, és halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom, megértik ezt a szolgálatot.” Damjanich János: „Azt gondoltam én leszek az utolsó, mert a csatában mindig az elsõ voltam. Szegény Emíliám! Éljen a haza!”

Vécsey Károly: „Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt„.

Az anekdota szerint Vécsey, a dúsgazdag magyar fõnemes – akit családja kitagadott, mert nemcsak mondta, de így is tett: „Szegre akasztom osztrák kardomat, magyar vagyok, hazámmal tartok…” – odalépett a szerb paraszti sorból származó Damjanich hullájához és megcsókolta a kezét. Gyönyörû jelenete ez a kort fûtõ szabadság, egyenlõség, testvériség megnyilvánulásának, de sokan kétségbe vonják hitelességét.
Thorma János: Aradi Vértanúk (részlet) – Wikipedia

A kivégzés után a holttesteket elrettentésül közszemlére tették, majd az agyonlõtt tábornokokat lemeztelenítve – ruhájuk a hóhért illették – a sáncárokban, a felakasztott vértanúkat pedig a vesztõhelyen, a bitók tövében temették el, melléjük döntötték az akasztófa oszlopát. temették el. Mivel a kivégzettek ruhái a hóhért illették, ezért a felakasztottak testét levetkõztetve a bitófa tövébe helyezték, majd melléjük döntötték a bitófák oszlopait.
A hazáért mindnyájunkra számot tarthat ön!

Nemeskürty István 1848-49. “Kik érted haltak, szent világszabadság” címû könyvében felemelõ történetet idéz, ami a maga egyszerûségében is tökéletesen visszaadja szabadságharcunk szellemiségét.

Történt ugyanis, hogy Komárom elvonuló õrségének felajánlották, mivel vitéz katonák, rangjuk megtartása mellett, rendes fizetéssel átléphetnek az osztrák hadseregbe.

Fölszólítását mély csend követé. Senki se lépett ki a sorból. Egy vén altiszt azonban hangosan és nyugodtan így szól:

– Tábornok úr! Az osztrákokhoz nem lépünk át. De ha a hazának ismét szüksége lesz ránk, mindnyájunkra számot tarthat ön!

Aradon 1849 augusztusa és 1850 februárja között még három honvédtisztet végeztek ki. Augusztus 22-én Ormai Norbert honvéd ezredest, a honvéd vadászezredek parancsnokát – õt szokás az elsõ aradi vértanúnak is nevezni. 1849. október 25-én Kazinczy Lajos honvéd ezredest, Kazinczy Ferenc fiát, és 1850 február 19-én Ludwig Hauk alezredest, Bem tábornok hadsegédét. Lenkey János honvéd vezérõrnagy szintén az aradi várbörtönben halt meg, õt azért nem végezték ki, mert a börtönben megtébolyodott.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2018. October 06. 09:28:49
A sok kis képmutogató zsidó-cigány g.ci hogy odavan a "hazaszeretettel" mostanság.

A hazaszeretet volt a „bûnük”


1849. október 6-án végezték ki Aradon a magyar szabadságharc tizenhárom honvédtábornokát, Pesten pedig Batthyány Lajos grófot, az elsõ magyar felelõs kormány miniszterelnökét. Október hatodikát a kormány 2001-ben a magyar nemzet gyásznapjává nyilvánította.

Az 1848-1849-es szabadságharc leverését kegyetlen megtorlás követte. A közkatonák amnesztiát kaptak ugyan, de sokukat besorozták a császári seregbe, a magasabb rangú tisztek, tisztviselõk pedig hadbíróság elé kerültek. A tárgyalások sorrendjét a „bûnösség” foka határozta meg: elsõként a „fõbûnösök”, a csehországi Olmützben Batthyány Lajos, Aradon pedig a honvédsereg önálló seregtestet vezénylõ fõtisztjeinek perét folytatták le.

Koncepciós eljárások sora kezdõdött

A tisztségérõl 1848. október 2-án lemondott Batthyányt 1849 januárjában Pesten tartóztatták le. A szabadságharc bukása idején Olmützben raboskodó politikust a haditörvényszék koncepciós eljárásban 1849. augusztus 30-án felsõbb utasításra felségárulás vádjával kötél általi halálra és teljes vagyonelkobzásra ítélte, de kegyelemre ajánlotta. Perében még azt a bécsi utasítást is megsértették, hogy a vádlottak csak a magyar parlament 1848. október 3-i feloszlatása utáni forradalmi cselekményekért vonhatók felelõsségre.

Budapest, 2016. október 6. Mécsesek égnek az aradi vértanúk emléknapján tartott gyertyagyújtáson gróf Batthyány Lajos egykori miniszterelnök vesztõhelyénél, a Batthyány-örökmécsesnél, Budapesten 2016. október 6-án (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

A vád alapját Batthyány korábbi cselekményei – többek között a külföldi hatalmakkal való kapcsolatfelvétel, a horvátokkal és az osztrák kormánnyal történõ megegyezés elmulasztása, az uralkodói jóváhagyás nélküli honvédújoncozás és papírpénz-kibocsátás – alkották. A kegyelemre ajánlást Ausztriában az íratlan szabály szerint figyelembe kellett venni, ezért Batthyányt Pestre szállították, ahol a Magyarországot teljhatalommal kormányzó Haynau táborszernagy 1849. október 5-én megerõsítette az ítéletet.

Haynau nem ismert kegyelmet

Aradon 1849. szeptember 26-án 13 tábornokot és egy ezredest – Lázár Vilmost, aki szintén önálló seregtestet irányított – ítéltek halálra felségsértés és lázadás miatt. Haynau ezt szeptember 30-án hagyta jóvá, de Gáspár András – Ferenc József egykori lovaglómestere – büntetését az utolsó pillanatban börtönre változtatták.

Kötél helyett „por és golyó”

A kivégzéseket október 6-ára, az egy évvel korábbi bécsi felkelés és Latour hadügyminiszter meglincselésének évfordulójára idõzítették. A börtönként szolgáló pesti Újépületben Batthyány éjszaka egy becsempészett tõrrel nyakon szúrta magát, sebe és súlyos vérvesztesége miatt nem lehetett végrehajtani a becstelenítõnek számító, jobbára köztörvényeseknél alkalmazott akasztást. Mivel a kivégzésnek meg kellett történnie, a helyi parancsnok a kötél általi halálbüntetést saját hatáskörben „porra és golyóra” változtatta, ennek hallatán Haynau késõbb idegrohamot kapott.

Maga ellen vezényelte a sortüzet

Batthyány nem engedte a szemét bekötni, és maga vezényelt tüzet a kivégzõosztagnak, utolsó szavai három nyelven hangzottak el: „Allez, Jäger! (Rajta, vadászok!) Éljen a haza!” Kivégzésének színhelyén, az egykori Újépület falánál 1926. október 6-án avatták fel a Pogány Móric tervei alapján készült Batthyány-örökmécsest, amely a szabadság jelképe, a kádárizmus utolsó éveiben a március 15-i ellenzéki tüntetések rendszeres színhelye lett. Magyarország elsõ miniszterelnökének hamvai a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben, a Batthyány-mauzóleumban nyugszanak.

A magyar Golgota

Aradon ugyancsak október 6-án végezték ki a tizenhárom honvédtábornokot: Aulich Lajost, Damjanich Jánost, Dessewffy Arisztidot, Kiss Ernõt, Knézich Károlyt, Láhner (Lahner) Györgyöt, Lázár Vilmost, Leiningen-Westerburg Károlyt, Nagysándor Józsefet, Poeltenberg Ernõt, Schweidel Józsefet, Török Ignácot és Vécsey Károlyt. A golyó általi halálra „kegyelmezett” Kisst, Schweidelt, Dessewffyt és Lázárt hajnalban lõtték agyon a vár északi sáncában, a többi elítéltet ezt követõen a vártól délre sebtében összetákolt bitófákra akasztották fel.

Elrettentésül a holttesteket estig az akasztófán hagyták, de ezzel éppen az ellenkezõ hatást érték el, mert a kivégzés helye valóságos búcsújáró hellyé vált. Ma az egykori vesztõhelyen emlékoszlop áll, a vértanúk emlékét a városban a 2004-ben visszaállított Szabadság-szobor, Zala György munkája õrzi.

Az aradi vértanúk kivégzésének 168. évfordulója alkalmából tartott megemlékezés résztvevõi Aradon, a vesztõhelyi obeliszknél a nemzeti gyásznapon, 2017. október 6-án. (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

Aradon 1850 februárjáig még három honvédtisztet végeztek ki, Ormai Norbert honvéd ezredest, Kazinczy Lajos honvéd ezredest – Kazinczy Ferenc fiát – és Ludwig Hauk alezredest, Bem tábornok hadsegédét. Lenkey János honvéd vezérõrnagy azért nem került a kivégzõosztag elé, mert megtébolyodott, õ 1850 februárjában a várbörtönben halt meg. A szabadságharc utáni megtorlások során hozzávetõleg 500 halálos ítéletet hoztak, és mintegy 110-et hajtottak végre. Az emigránsokat in effigie – távollétükben – végezték ki, azaz nevüket az akasztófára szögelték. A bosszúhullám csak 1850 júliusától mérséklõdött, amikor az általános európai felháborodás miatt a bécsi udvar nyugdíjazta a „hatáskörét túllépõ” Haynaut.

A kormány 2001. november 24-én nemzeti gyásznappá nyilvánította október 6-át. Ezen a napon az állami lobogót félárbócra eresztik, a középületekre kitûzik a gyászlobogót, az iskolákban megemlékezést tartanak. https://www.hirado.hu/belfold/cikk/20...lt-a-bunuk
684 #2 atacama
- 2018. October 06. 09:45:54
961 #3 szabir
- 2018. October 06. 15:37:56
nagy kamu a 19ik szazad es valszeg; az oroszok man azt es varialjak hogy Napo se letezett 1812 vs Moszkva stb

+ a ''szamokkal'''es varialnak a judranok a ''magyar tort-en-elembe'' es teli van meg mashol is a 13 vagy 14es szamokkal a kulonbsegek

peldaul a sok ''14'' evesen hazasodo magyar kirajfi vagy leanka, az elt eveik , a 14+63 [Jezus s Aguszti csaszar 63tol 14-ig el]

vagy Bathory Gabor [aki szerintem ''jezus prototipusa'' Fomenko ''Andronikos-Jezusa'' alapjan [habar ''sok Jezus'' van ugy latom a magyar torczibe es] , szoval o is ''13 sebet kap'' stb

https://szkitia.blog.hu/2018/07/19/ki...ytatas_418

nehany videa

amugy egy orosz elkezdte s most a nyugatiak es nyomjak valami ''mud flood''-ot [iszap-ar] ami ugy nez ki tortent a 19ik szazadban de nem tanitjak sehol [azaz valami katasztrophy vot]


https://www.youtube.com/channel/UCIZo...GoA/videos

https://www.youtube.com/playlist?list...E5-WNjlG89
https://www.youtube.com/watch?v=RhcP1...hcP1rNrRcY
https://www.youtube.com/watch?v=6_uIw..._uIwNSUhGQ

https://www.youtube.com/playlist?list...Q4pocYg5Ir
https://www.youtube.com/playlist?list...E5-WNjlG89
961 #4 szabir
- 2018. October 06. 15:47:14
szoval a 19ik szazad es lehet kamu vagy akar kitalalt nemcsak az Illig-fele 300 ev vagy Fomenko fele egsz tortenelem vegul is de asszem kb a 18ik szazadig mondja

amugy Fomit beteszem akit erdekel me nem najon nezik a magyarok

a kozepe fele vannak a Fomi videok az elsok azok az ismertek [Gabi ba s Toth Juliu]

https://www.youtube.com/playlist?list...AX_IayVmBE
80 #5 monguzking
- 2018. October 06. 17:02:23
szechenyi istvánnak rengeteg gazdasági tévedése volt de azt jol látta hogy kossuth egy rohadék tetvedék---hiba volt osztrák forradalmat segiteni--metternich minden önkénye ellenére sokkal kisebb bajt okozott volna
99 #6 MORMOTA1968
- 2018. October 06. 20:05:22
Sokat értek el az áldozatukkal! Ez is csak a zsidók malmára hajtotta a vizet! A Deákféle haza árulásos kiegyezés után özönlötték el a hazánkat az akkori migráns hordák és fél évszázad múlva volt egy újabb országuk, amit õk irányíthattak belülrõl! Azóta sem lehet velük mit kezdeni! Csak végignézhetjük, ahogy kivéreztetnek minket végleg! Az akkori magyar nemességnek kellett volna bevezetni az újításokat, nem jobbágysorban tartani továbbra is az egyszerû embereket! De õk akkor is csak a zsidók ügyével voltak elfoglalva a magyarság ügye helyett! 1956-nak is csak annyi értelme volt késõbb, hogy lazítottak a szorításon és már nem fuldoklott úgy a magyarság, mint addig a komcsi terror évtizedei alatt! Most viszont 1989 óta fokozatosan és egyre jobban szorítják kifelé a szuszt a maradék magyarságból és a velünk élõ egyszerû életet élõ nemzetiségiekbõl! Lesz itt Magyarország újra valaha? Persze, majd lesz, többnyire zsidókból, óhéberekbõl és idegenbõl idetelepített új magyarokból!
80 #7 monguzking
- 2018. October 06. 21:41:06
mormota kicsit tanulmányozzad át ösi irodalmat----zsidok senkik s semmik--márpedig nem gondolhatod hogy senkik s semmik irányitják a világot--zsidok csak bábuk akkárcsak mi--s ez mérhetetlenül dühit..jogom van a szabadsághoz--lucifer megveti az embereket--de engem kedvel no nem azért mert köpök rá hanem azért mert jézust,angyalokat is elküldöm melegebb éghajlatra s nagy izben szarok mohamedre,mozesre s legföképp azzokra kik kiképezték öket hogy beültetsék programjaikat s bábozzanak emberekkel..
99 #8 MORMOTA1968
- 2018. October 07. 00:22:51
Kedves Monguzking! Én is tisztában vagyok már ennyi idõ után azzal, hogy itt mindenkire ki van osztva egy szerep, amit el kell játszania, csakhogy a zsidók nagy része profitál is ebbõl. Mi meg javarészt csak szívunk a saját hazánkban, nézzük, hogy hogyan teszik tönkre a hazánkat és azon kívül, hogy a szánkat jártassuk, nem sok mindent tehetünk ellenük. Tudom, mert olvastam róla, hogy a mélyen vallásos zsidók, ortodoxok, haszidok épp annyit tudnak a világról, vagy akár az állítólagos történelmükrõl, amennyit megengednek nekik, hogy tudjanak. Ezek a Talmuddal fanatizált zsidók, egész életükben csak három könyvet olvastak, de azt állandó jelleggel ahogy olvashattam róluk. Az Ószövetséget, a Tórát és a Talmudot. Nem is õk jelentik az igazi veszélyt, hanem azok a cionisták, neológok, akik kiszolgálják a bankár hatalmat. Ahogyan rengeteg gój is.

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
329,871 egyedi latogato