Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

A haza hívó szava

TechnikaMartin James Monti különleges tettel vált hírhedtté az amerikai hadtörténelemben. A második világháború alatt vadászpilótaként szolgált, mígnem egyszer csak megmagyarázhatatlan módon eltûnt. Bajtársai hetekkel késõbb egy német propagandafilmben látták meg újra, immáron birodalmi felségjelzésû P-38-as repülõgépével…


Ahhoz, hogy jobban megértsük Monti fõhadnagy hazaárulással felérõ tettét, át kell tekintenünk a háborút megelõzõ éveit, egészen a születéséig. St. Louisban látta meg a napvilágot 1921-ben. Édesapja és német származású édesanyja Svájc leginkább olaszok lakta régiójából emigráltak és jutottak el a lehetõségek országát jelentõ Amerikai Egyesült Államokba. Négy testvérével együtt (akik mind az amerikai haditengerészetnél szolgáltak a háború alatt) Martin már az amerikai kultúrát tekintette sajátjának, de szülei sosem feledtették vele felmenõit. Kommunistaellenes és antiszemita nézeteit továbberõsítették azok a rádiómûsorok is, amik majdhogynem felszólítottak minden igaz németet a hazatérésre. E mûsorok nagyja 1939-ig az Egyesült Államokban is elérhetõk voltak, csak a háború kitörése után vetett véget az amerikai kormány sugárzásuknak.

Majd kitört a második világháború és 1941 végén már az Egyesült Államok is hadat viselt a Japán Birodalommal és Németországgal szemben. Mint minden jól nevelt amerikai fiatal, Martin is vágyott a haza szolgálatára – ekkor még talán nem is kristályosodott ki benne, hogy melyikére is -, így 1942-ben beadta jelentkezését az amerikai légierõhöz. Azon kevesek egyike volt, akit a típus megjelenését követõen elsõként küldtek a vadonatúj P-38 Lightning típusú vadászgépekre való kiképzésre.



Két évvel késõbb, 1944 augusztusában a ma Pakisztánban található (akkor Indiához tartozó) Karachiba küldték. Itt tartalékosi szolgálattal bízták meg, mondván, hogy ha kiesik egy pilóta, azonnal beugorhasson a helyére. A hosszú, számára eseménymentes szolgálat valamit eltört Martin lelkében és egy hirtelen ötlettõl vezérelve felkönyörögte magát egy Egyiptomba induló C-46-os szállítórepülõgépre. A kairói amerikai támaszpontról konvojokat lestoppolva eljutott a líbiai Tripoliba, majd onnan megint egy szállítógépre felszökve az olaszországi Foggiába, az amerikai légierõ egyik fõ bázisára.

Rögtön felismerte a megszokottól eltérõ kialakítású P-38-as gépet. A felderítõ eszközökkel ellátott kétmotorost még nem osztották be alakulathoz, épp csak megérkezett az államokból. Hamarosan már a kifutópálya felé gurult vele. Sokáig senkinek nem tûnt fel az elkötött gép hiánya, ugyanis gyakorta hajtottak végre tesztrepüléseket az új és a felújított repülõkkel. Ám a felbõgõ motorokkal nekirugaszkodó Lightning pilótája egyetlen egy rádióforgalmazásra sem felelt és egyszer sem kért engedélyt a felszállásra. Mivel az irányítótorony azt gondolta, hogy csak egy meghibásodott rádióval ellátott géprõl van szó, hagyták felszállni, mondván, ha visszatér, elég idõ lesz megdorgálni a pilótát. Ám Martin James Monti sosem tért vissza...



Ehelyett Milánó felé vette az irányt és az elsõ németek uralta reptéren letette P-38-asát. A feléje rohanó katonák azonnal õrizetbe vették és hadifogolyként kezelték. Alig tudta magát megértetni velük, hogy õ bizony azzal a szándékkal érkezett, hogy átálljon a Harmadik Birodalom oldalára. Ezt követõen mind fogvatartói, mind Monti igen készségesen bántak egymással. Hamarosan egy berlini, az SS által mûködtetett hangstúdióban találta magát, ahol egy mikrofonba olvasta fel saját, vagy számára megírt gondolatai. Számos alkalommal bírálta az Egyesült Államokat, amiért annak vezetése ellenséget és nem szövetségest látott Adolf Hitlerben.

Késõbb már a német állami rádióban is próbálták alkalmazni, ám nehéz stílusa végett leendõ munkatársai mind kihátráltak mellõle. Ugyan megpróbáltak egy-egy egyszemélyes adást is felvenni Montival, de a kommunikációs készségek teljes hiányát voltak kénytelenek felfedezni benne. Késõbb már csak írások és szórólapok elkészítésénél vették hasznát, utóbbiakat elõszeretettel osztogatták amerikai hadifogolytáborokban is, hátha még valaki kedvet kapna az átállásra.



Olaszországba vezénylését követõen érte a háború vége, amikor is SS egyenruhát viselve megadta magát az amerikai csapatoknak, 1945. május 10-én. Hadifogságba kerülése után, 1946-ban határozott a hadbíróság. Bûnösnek találták egy repülõgép ellopásának, valamint hazaárulás vádjaiban. Tizenöt év börtönt kapott, amit késõbb enyhítettek és engedélyezték számára az amerikai hadseregbe való újabb szolgálatot. Közlegényként kezdte újra, majd õrmesteri rendfokozatban vált meg a seregtõl 1948-ban. Ám büntetése ezzel nem ért véget. A laktanyát elhagyva rögvest nyomába eredt az FBI. Szinte ugyanazon vádakkal (kis változtatásokkal persze az újra tárgyalás érdekében) újra rabosították Montit. Hosszú tárgyalások után 1949-ben 25 év börtönre ítélték, valamint 10 ezer dollár megfizetésére.

A leavenworth-i börtönben tanúsított jó magaviseletére hivatkozva 1960-ban szabadon engedték. Martin James Monti 2000-ben hunyt el, az Amerikai Egyesült Államokban.
Link

Hozzaszolasok

Még nem küldtek hozzaszolast

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
323,752 egyedi latogato