Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Szívességet tett a nyugat a szankciókkal: fellendül az orosz gazdaság

TechnikaÉs pont ez volt a terv. Most már átkerülhet hivatalosan is a "középpont" Moszkvába. Oroszország gazdasága eddig túlzottan az olaj-, és gáziparra épült, így ezek árcsökkenése megviselte az elmúlt két évben. Erre még az ukrán konfliktus okán hozott szankciók is rátettek egy lapáttal, azonban most nem várt elõnyök mutatkoznak: a gazdaság alkalmazkodik, új iparágak indultak növekedésnek.

Tudjon meg többet az Abszolút Hozamú Befektetési Alapokról ingyenes szemináriumunkon!
Azoknak, akik nem követik a tõkepiacok minden rezdülését!
– Aegon Alapkezelõ –

A Szovjetunió utáni Oroszország gazdasága eddig erõsen hullámzó volt, miután jórészt a kõolaj és a földgáz kitermelésére és exportjára épült, így ezek világpiaci ára határozta meg a ciklusokat. Az elsõ orosz válságot az 1998-as olajáresés okozta (akkor 10 dollár alá esett az ár), de ez rövid ideig tartott, a gazdaság magához tért. A putyini korszak elsõ évei nagy fellendülést hoztak, aztán a 2009-es világméretû válság okozott recessziót (az olajár akkor is visszaesett 150-rõl 35 dollárra).

Rugalmas alkalmazkodás

Ezután újabb felívelés jött a 100 dollárig emelkedõ olajár mellett, majd 2014-15-ben kipukkadt az olajlufi, és ez mint minden olajra épülõ gazdaságot, az oroszt is megviselte, komoly visszaesést okozva. Putyin azonban hamar rájött, jobb, ha hagyja rugalmasan alkalmazkodni a gazdaságot a megváltoztathatatlan külsõ tényezõkhöz, és elengedte a rubel árfolyamát, ugyanakkor visszavágta a költségvetést, kompenzálva a kiesõ bevételeket.

A hatás nagyobb része a rubel leértékelõdésén és az infláción keresztül lakossági fogyasztáscsökkenést okozott, tekintettel arra, hogy magas volt a fogyasztási cikkek importja. Az ország eladta az olajat és a gázt, és megvett külföldrõl mindent, ami szem-szájnak ingere. Most azonban a gazdaságban megindult egy alkalmazkodás, ami a nagy valutaleértékelõdéseknél jellemzõ is szokott lenni: a megdráguló importtermékeket elkezdi a hazai ipar gyártani, illetve a mezõgazdaság termeszteni, immár versenyképes árakon.

Szankciók mint szívesség?

Erre a folyamatra rátett egy lapáttal a nyugati importtilalom, így nem csak a dráguló árak, hanem adminisztratív okok is nehezítették az importot. Persze egy ekkora ország mindent be tud szerezni valaki mástól a világpiacon, de ugyanakkor egy ilyen eset jó stimulálás a gazdaságnak: olcsóbb sok mindent otthon elõállítani, mint drágán, messzirõl importálni.

A húzóágazatok a mezõgazdaság, élelmiszer feldolgozás, vegyipar, de a belföldi turizmus is fellendült, nem beszélve az informatikai szektorról. A mezõgazdaság súlya a GDP-n belül 4,4 százalékra növekedett, ez a legmagasabb érték 2003 óta. Az IT szektor 28 százalékkal növekedett tavaly, a gyógyszeripar 8,8 százalékkal, a vegyipar pedig 4,4 százalékkal.

Azért még az olaj az úr

Mindazonáltal még mindig az energiaszektor adja a bevételek legnagyobb hányadát. A Morgan Stanley szerint a költségvetés bevételeinek harmada származik közvetlenül az iparágból. Ez csak 23 százalék volt 1996 és 99 között, viszont 50 százalék 2011-2015 között, ez is mutatja az olajártól való függést. Tavaly a GDP negyede volt az energiaszektorhoz köthetõ, a mezõgazdaság részesedésének bõ ötszöröse.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2016. May 18. 17:27:21
Szergej tanácsért jön szijj-á-rtóhoz...he-he!

Jövõ szerdán Budapestre jön Szergej Lavrov

Az orosz külügyminiszter Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter meghívására látogat Magyarországra.

Budapestre érkezik jövõ hét szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter – írja a kormánypárti Magyar Idõk. Lavrov a két ország viszonyáról beszélget majd Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, akinek a meghívására érkezik Magyarországra.
http://mno.hu/kulfold/jovo-szerdan-bu...ov-1342878
236 #2 Vazul
- 2016. May 18. 19:40:01
Ami nem öl meg, az megerõsít. Iránban is büszkék arra, hogy a szankciók jó hatással voltak, hiszen jórészt mindent maguktól elõ tudnak állítani, igaz az alábbi egy éves cikk, csak a fegyvergyártásra terjed ki:

Irán védelmi ipara számára szükségtelen a szankciók enyhítése

2015.07.16.

Teherán, FNA - Hossein Dehqan dandártábornok, Irán védelmi minisztere hangsúlyozta, hogy az ország védelmi ipara önellátó és nem vár a szankciók feloldására, hogy elõrelépést érjen el.


Hossein Dehqan dandártábornok, Irán védelmi minisztere

"A védelmi minisztérium védelmi iparágai önellátóvá váltak, elvágva a függést, és mindaddig, amíg a szankciókat vagy korlátozásokat fenntartják, a védelmi ipar képes lesz megfelelõen biztosítani az ország védelmi szükségleteit az országot érõ fenyegetés ellen" jelentette ki Dehqan a védelmi minisztérium állományának címezve Teheránban szerdán.

Egy másik alkalommal beszédében méltatta az iráni tárgyaló csoport által tett erõfeszítéseiket, amelyek alapján létrejött a nukleáris megállapodás a világhatalmakkal, mivel az iráni tárgyalófelek az elvi álláspontjaikkal megmutatták a világnak az Iszlám Köztársaság béke- és jog-keresõ arcát.

Irán eddig is az elmúlt években nagy eredményeket ért el a védelmi szektor területén és megvalósította az önellátást az alapvetõ katonai berendezések és rendszerek elõállításában.

Teherán egy fegyverfejlesztési programot indított az 1980-1988-as években az Irak által indított háború során, hogy kompenzálja az amerikai fegyverek embargóját. 1992 óta Irán is készít tankokat, páncélozott szállító jármûveket, rakétákat és vadászgépeket.

Mégis, Iráni tisztviselõk mindig hangsúlyozzák, hogy az ország katonai és fegyverkezési programjai védelmi célokat szolgálnak, és nem szabad fenyegetésként értelmezni semmilyen országnak ezeket.

Az Iszlám Forradalomi Gárda (IRGC) egy magas rangú parancsnoka bejelentette 2014-ben, hogy Irán önellátóvá vált a katonai eszközök gyártásában, hozzátéve, hogy az ország mostanra a szomszédos és baráti államok egyik fegyverexportõre lett.

"Ma az Iráni Iszlám Köztársaság katonai eszközöket exportál a szomszédos és baráti országok részére védelmi célokból", ismertette Amir Ali Hajizadeh dandártábornok, az Iszlám Forradalmi Gárda légierõ parancsnoka.

Megismételte, hogy az arrogáns hatalmak, különösen az Egyesült Államokban, megpróbálják megbénítani Irán gazdaságát az elszigetelés és a nemzetközi banki szolgáltatások blokkolása révén, hozzátéve, hogy Washington minden eszközt be fog vetni, hogy csapást mérjen Iránra.

Hajizadeh tábornok rámutatva az ellenség szankcióinak eredménytelenségére azt mondta, hogy a globális arrogancia csak az erõszak és a konfrontáció nyelvén ért és Irán jelenlétének a célja nukleáris tárgyalásokon csupán az, hogy meggyõzze az egyes tárgyaló feleket arról, hogy "az Egyesült Államok hamis ígéreteket tesz ".

Megjegyezte továbbá, hogy Irán arra törekszik, hogy megszüntessék a szankciókat, hogy kihasználhatóvá váljanak a hazai termelési kapacitások és az emberi erõforrások.
http://persianews.vcp.ir/0-%D8%A8%D8%...3%A1n.html
236 #3 Vazul
- 2016. May 18. 20:33:00
Mindannyiunknak, nem csoda, évrõl évre egyre kacérabb az államadósság összege. Tegnapi hír, hogy nõtt az államadósság (megint)

Az államadósság március végére a bruttó hazai termék (GDP) 76,9 százalékára emelkedett a tavaly év végi 75,3 százalékról - közölte Magyar Nemzeti Bank. A névértéken számításba vett konszolidált bruttó adósság idén eddig 1633 milliárd forinttal nõtt,
március végén már 26 147 milliárd forint volt.
http://index.hu/gazdasag/2016/05/17/n...amadossag/
4 #4 Posta Imre
- 2016. May 20. 06:00:25
[movie=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=B7s5NUtlIq4[/movie]

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
323,890 egyedi latogato