Bejelentkezés
Hová lettek a férfiak?

A technológia okozta új típusú függõségek (mint az online játékok és a cyberszex) több ponton is eltérnek az eddig ismert addikcióktól, s az egyik ilyen különbség az, hogy
a fogyasztóknak fogalmuk sincs arról, hogy szokásaik milyen hosszú távú hatást fejtenek ki.
A témával behatóbban foglalkozóknak azonban már vannak információik arról, hova vezethet ez a fajta életstílus.
Fiúk az online fogságában
Az online világba emigráltak számára a face to face kapcsolatokban gyakran kommunikációs blokkok keletkeznek, mivel a virtuális világban használt kapcsolattartási mechanizmusok nem adaptálhatók az offline világba, a valóságban ugyanis nem lehet továbbkattintani, ha valami nem úgy alakul, ahogyan szeretnénk.
fotó: marketingcloud.comFotó: marketingcloud.com
„A videojátékok változatossága után az egész világ unalmassá válik számukra. Nincsenek igazi kapcsolataik, egy más ember által alkotott fantáziavilágban élnek. A szexfilmek után nem tudják élvezni a valóságos együttléteket, a valódi nõket.
Teljesen egocentrikussá válnak, hiszen saját vágyaik kielégítésének élnek. Nem tudnak nyitni mások felé, nem tudnak csapatban dolgozni. Idegen számukra a gondolat, hogy nem csak az õ igényeik léteznek”
– nyilatkozta a jelenségrõl Zimbardo.
A sztár-szociálpszichológus szerint az internetpornón és játékokon szocializálódott fickókat nem igazán érdekli a hosszú távú, romantikus kapcsolat, a házasság, az apaság és az sem, hogy saját családjuknak vezetõi legyenek.
Csupán az élteti õket, hogy a valódi élet elõl stimulált alternatív világokba meneküljenek, amelyekben nincs helye az igazi, hús-vér lányoknak, illetve a lányok-fiúk közötti közvetlen társas interakciónak.
Zimbardo egy új terminust is az elsõk között használ – elsõsorban olyan mai férfira, akinek nincs szüksége egy másik fizikai személyre, hogy kielégítse szexuális vágyait –, ez a szexuális szingularitás. A szociálpszichológus attól is tart, hogy az internetes pornófilmek és a randi-appok elterjedésével a romantikus kapcsolattól, a szerelemtõl egyre többen elidegenülhetnek, elmagányosodhatnak. Felmerül a kérdés, mi vezetett ehhez az állapothoz, Zimbardo pedig megkísérli sorra venni az okokat.
Távollevõ apák
Az Irányvesztett családok, távollévõ apák címû fejezetben kifejti, hogy az apátlanság és a modern beavatási rítusok hiánya negatívan hat a fiúk érzelmi és szociális fejlõdésére, és beláthatatlan következményekkel járhat:
„Az apa vagy bármilyen pozitív férfimodell nélkül felnövõ srácok (az amerikai fiúk kétharmada!) megszenvedik ezt a veszteséget, és elkezdenek másfelé kutatni felvállalható férfiidentitás után. Akadnak köztük, akik egy bandában vagy terroristacsoportban találják meg a keresett identitást, mások a drogokban, az alkoholban, a videojátékokban vagy éppen a nõk tárgyiasításában.”
Zimbardo azokat a hollywoodi filmeket is felelõssé teszi, amelyekben a férfiakat szánalmas lúzerekként mutatják be, akik csupán az értelmetlen szórakozásnak és a tekervényes, ám soha meg nem valósított terveiknek élnek.
philip zimbardoPhilip Zimbardo
A nõi sztárok velük ellentétben vonzóak, összeszedettek, érettek, és sikerorientált napirendjük által vezérelve valósítják meg rendre összes tervüket.
A protestáns munkamorál vége
A nagy hatású és minden bizonnyal nem utolsó 2008-as gazdasági recesszió és
a gazdaság folyamatos technologizálása rengeteg férfit taszított bizonytalanságba. A 21. században világszerte drámaian visszaesett a fiatal munkavállalók aránya, ami munkanélküli férfiak millióit jelenti.
Az olyan férfiorientált iparágakban is, mint például az autóiparban, a kézügyesség és a technikai készség jelentõségét egyre inkább kiszorítja a technológiai fejlõdés. Sok helyen még a felsõfokú végzettség sem garantálja a munkahelyi alkalmazást. Ha mindez nem lenne elég, Zimbardo a protestáns munkaetika eltûnését is „siratja”: bemutat egy olyan régi-új férfitípust, amely úgy érzi, jogában áll távol maradni a pénzkeresés kényszerétõl:
„Ma sok férfi apuci és anyuci fedele alatt megbújva – vagy éppen a saját házasságában, illetve élettársi kapcsolatában – lel hosszú távú menedékre.
Meglepõen nagy számban találunk olyan férfiakat, akik szemlátomást nem szándékoznak pénzkeresõ állást találni, de még csak a napi házimunkából sem akaródzik kivenni a részüket. Hatból egy nem dolgozó, munkaképes korú férfi elismeri, hogy nem is kíván munkába állni, és közel a felük úgy vélte, hogy az elérhetõ munkák színvonala nem felel meg az elvárásainak, vagy nem fizetnek elég jól ahhoz, hogy segítségükkel javítson az életkörülményein.”
fotó: womanckcompany.comFotó: womanckcompany.com
Bukásra álló iskolák
Zimbardo az okok között említi az oktatás elnõiesedését és válságát, mivel képtelen a fiúk számára is motiváló eszközökkel, módszerekkel elõállni.
Ha rákényszerítjük a fiúkat arra, hogy azelõtt tanuljanak meg valamit, hogy az agyuk megérne rá, akkor ezzel akaratlanul is megutáltatjuk velük az adott feladatot, a korai negatív tapasztalatok pedig ellenállást válthatnak ki az iskola és a tanulás iránt.
Mindkét nem jobban teljesít, ha azonos nemû tanár tanítja, azonban ennek feltételei már régóta nem adottak még az Egyesült Államokban sem.
A szociálpszichológus nem kételkedik abban, hogy a mai oktatási rendszer napjai meg vannak számlálva. A szülõk azonban segíthetik fiúgyermeküket azzal, hogy a korrekt tanárokkal nem mennek szembe, és a maguk részérõl mindent megtesznek azért, hogy gyerekeik felkészülten érjék el a felnõttkor küszöbét.
„Igaz, hogy egy egész falu kell a gyerekeink felneveléséhez, de a dolog mégiscsak velünk kezdõdik. A változásnak a szülõkbõl kell erednie” – kanyarodik vissza többször is a szülõk felelõsségének hangsúlyozásához a szakember.
Mit tehetnek hát a férfiak? – kérdezhetjük, és ugyanezt a kérdést teszi fel Zimbardo is, majd így válaszolja meg: „Ha fiatal férfiként azt szeretnénk, hogy életünk sikeresebb és kielégítõbb legyen, akkor fel kell ismernünk, hogy a változás nem akkor következik be, amikor épp nyakig elmerülünk a videojátékban, vagy a partvonalról figyeljük a történéseket.
Nem: ki kell merészkednünk a világba, és bele kell vetnünk magunkat az események sodrásába.
Ha egyfolytában csak a telefon kijelzõjét meg a laptopot bûvöljük, akkor törvényszerûen el fogjuk szalasztani az elsuhanó lehetõségeket.
Egy szó mint száz: itt az ideje kikapcsolni digitális énünket és helyette bekapcsolni önmagunkat.”
Link
Hozzaszolasok
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.
- 2016. July 11. 13:26:38