Bejelentkezés
Orbán: az EU elvesztette globális szerepét

A miniszterelnök hangsúlyozta: az Európai Unió drámai pillanatokat él át, ugyanis Nagy-Britannia kilépése miatt elvesztette globális vezetõ szerepét.
A lehetõ legrosszabb válaszok
Orbán Viktor szerint az unió azért jutott ebbe a drámai helyzetbe, és minõsült vissza regionális szereplõvé, mert az Európai Bizottság a migráció kérdésében a lehetõ legrosszabb válaszokat adta, és ezzel aláásta az egyik uniós állam tagsági viszonyát. A magyar miniszterelnök szerint most azt kell megmondani, mit kell tenni az uniónak annak érdekében, hogy ismét globális szereplõvé válhasson.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök beszél a visegrádi országok miniszterelnökeinek találkozója után tartott sajtóértekezleten Varsóban 2016. július 21-én (MTI/EPA/Pawel Supernak)
A csúcs megteremtette a V4-ek közös európai programjának alapját
A csütörtöki visegrádi kormányfõi találkozó megteremtette az alapját annak, hogy a szeptemberi pozsonyi EU-csúcstalálkozón a V4-ek közös európai programmal lépjenek fel – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Varsóban, a kormányfõi csúcsot lezáró közös sajtóértekezleten.
Robert Fico szlovák, Bohuslav Sobotka cseh, Beata Szydlo lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnök (b-j) sajtótájékoztatót tart a visegrádi országok miniszterelnökeinek varsói találkozóján 2016. július 21-én (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsõdi Balázs)
A kezdõ lépést megtettük
Az alapvetõ értékek terén, mint például a nemzeti hagyományok, kereszténység, biztonság, alapvetõen eddig is egyetértés volt a visegrádi országok között – tette hozzá Orbán. A csütörtöki csúcson arról egyeztettek, hogy ezt a jövõt, ezt az Európát megpróbálják közösen képviselni Pozsonyban – mondta. Ennek érdekében a következõ hetekben komoly munkát kell még végezni, “de a kezdõ lépést megtettük” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Az EU-nak tisztáznia kell álláspontját a migráció ügyében
Az Európai Uniónak tisztáznia kell álláspontját a migráció ügyében, mert jelenleg nem beszél õszintén és tisztán, nem mondja meg, hogy mi a célja – állapította meg Orbán Viktor miniszterelnök. A magyar álláspont világos: az illegális bevándorlást európai területen kívül kell megállítani, ott kell felállítani a menekülttáborokat, és ott kell benyújtani a menedékkérelmeket – folytatta Orbán Viktor. Elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak a menekülthelyzet reformjára tett új hétpontos javaslata – szögezte le. “Nem akarunk lemondani a szuverenitásról, a határvédelemrõl” – hangsúlyozta a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy az EB javaslatai “szisztematikusan felszámolják ezeket”.
Kérdésre válaszolva Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a migráció és a terrorveszély növekedése között egyértelmû összefüggés van. Hozzátette: aki tagadja ezt, az árt az európai polgárok biztonságának.
A migránsok valójában áldozatok, de a migráció veszélyforrás – fogalmazott a kormányfõ.
Elmondta: csütörtökön arra kérte fel visegrádi partnereit, hogy a július elején bevezetett, a mélységi õrizettel járó magyar határellenõrzési rendszert újabb kontingensekkel támogassák.
Szydlo: az EU ma nem teljesíti az európaiak elvárásait
Az intézményesített EU ma nem teljesíti az európaiak elvárásait, a brit kilépésrõl szóló népszavazás után ezért Európában új megvitatandó kérdéskört kell nyitni – jelentette ki a lengyel kormányfõ a csúcstalálkozót követõ sajtótájékoztatón. “Az Európai Unió (EU) érték az európaiak számára, melyet õrizni kell, de változtatni is kell rajta” – hangsúlyozta Beata Szydlo.
Beata Szydlo lengyel miniszterelnök (MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsõdi Balázs)
Lehetõség az EU mûködésének megváltoztatására
Úgy vélte, a brit népszavazás eredménye lehetõséget jelent az EU mûködésének megváltoztatására úgy, hogy “jobban vegye figyelembe a szuverén nemzeti parlamentek döntéseit, és kevésbé foglalkozzon saját intézményes mûködésének kérdéseivel”.
A V4-ek nagyon aktívak lesznek az EU elõtt álló változások során, olyan javaslatokkal állnak elõ, melyek révén az európai közösség erõsebbé válik – helyezte kilátásba Szydlo. Elmondta: a hétfõn elfogadott közös nyilatkozatban a visegrádi kormányfõk aláhúzzák: amennyiben az EU “globális partner” akar lenni, a Brexit után a 27 tagállam “jól funkcionáló együmûködésén” kell alapulnia.
“Az EU érték az európaiak számára, amelyet õrizni kell, de változtatni is kell rajta” – hangsúlyozta a lengyel kormányfõ. Úgy vélte, hogy a brit népszavazás eredménye lehetõséget jelent az EU mûködésének megváltoztatására úgy, hogy “jobban figyelembe vegye a szuverén nemzeti parlamentek döntéseit, és kevésbé foglalkozzon saját intézményes mûködésének kérdéseivel”. Az uniós intézmények nem lehetnek olyan partnerek, melyek “fenntartások nélkül rákényszerítik akaratukat” a nemzeti parlamentekre – tette hozzá.
A kidolgozandó uniós reformoknak azt kell biztosítaniuk, hogy az EU alapját képzõ négyfajta szabadság – a szabad áru-, és tõkemozgás, a szolgáltatásnyújtás szabadsága, valamint a szabad munkaerõáramlás – érvényesülhessen – fejtette ki Szydlo.
A szükséges változások közül Szydlo kiemelte “a tagállamok erõsebb felügyeletét az uniós döntéshozatali folyamatokban”, és ezzel ellentétes példaként az Európai Bizottság szerdai döntését hozta fel, miszerint a testület a tagállamok egy jelentõs részének tiltakozása ellenére változatlan formában fenntartja a kiküldetési irányelv módosítására vonatkozó javaslatát.
Fico: a magyar kormány számíthat Szlovákia segítségére
A magyar kormány számíthat Szlovákia segítségére a határvédelemben – jelentette ki a szlovák kormányfõ. Robert Fico a migránsválsággal összefüggésben helyezte kilátásba a Magyarországnak a határvédelemben nyújtandó további szlovák segítséget, rámutatva: a két ország között eddig is nagyon hasznos volt az együttmûködés e téren. A szlovák kormányfõ a migránsválsággal kapcsolatban, a bevándorlással járó biztonsági kockázatok növekedésére utalva úgy vélekedett, hogy a veszélyekrõl végre nyíltan kellene beszélni.
Link
Hozzaszolasok
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.
- 2016. July 21. 19:00:44
- 2016. July 21. 19:28:22
- 2016. July 21. 20:52:13
- 2016. July 21. 23:52:30
- 2016. July 22. 05:38:29
- 2016. July 22. 16:59:51
- 2016. July 22. 18:37:04
- 2016. July 24. 07:42:04