Bejelentkezés
Botrány egy palesztin költõrõl szóló mûsor miatt

A kedd este elhangzott mûsorban egy palesztin szakértõ közremûködésével ismertették a költõ életmûvét, aki többek közt a palesztinok által használt terminológiával “nakbának”, vagyis katasztrófának nevezte Izrael állam megalakulását és palesztin szemszögbõl mutatta be izraeli beszélgetõtársának a palesztinok nemzeti költõjének tartott Darvis költészetét és világképét.
“Darvis a cionizmus ellen írt szövegeket, s ezek a mai napig táptalajként szolgálnak az Izrael-ellenes terrorhoz” – indokolta Liberman titkársága a rádió vezetõjének csütörtökre tervezett meghallgatását a Háárec címû lapnak nyilatkozva.
Liberman lépését élesen bírálta a jobboldali Likud párthoz tartozó hivatali elõdje, Móse Jaalon, valamint a szociáldemokrata Munkapárt is. Jaalon szerdán egy konferencián úgy fogalmazott: “Embereket elhallgattatni és meneszteni, ez történt velünk”. “Nem ritkán ez történt velünk az elmúlt évben” – tette hozzá, egyben saját, a védelmi miniszteri tárca élérõl való távozására is utalva.
Seli Jahimovics, a Munkapárt egyik vezetõje, volt újságíró “felháborítónak és szégyenletesnek”, és “fasiszta rendszerekre jellemzõ cselekedetnek” nevezte a rádió vezetõjének berendelését. “Sötétség borult az izraeli demokráciára. Nem lehet másképp jellemezni ezt a tettet, mint a fasiszta rendszerekre jellemzõ cselekedetet, amelynek célja a félelem elhintése a hivatalt viselõ emberek körében” — vélekedett Jahimovics.
A védelmi miniszter haragját kiváltó palesztin költõ, Darvis a Galileai-hegység nyugati részének egyik falujában született 1941-ben, ahonnan családjával Izrael függetlenségi háborújában, 1948-ben elmenekülni kényszerült. Elõbb egy évig Libanonban éltek, majd visszatértek Izraelbe és Haifán laktak, ahol Darvis csatlakozott a kommunista párthoz. 1970-tõl a Szovjetunióban folytatta tanulmányait és 1973-ban csatlakozott a Palesztinai Felszabadítási Szervezethez. Moszkvából visszatért a Közel-Keletre, elõbb Libanonban, majd Egyiptomban telepedett le. Az Izrael és a palesztinok között létrejött, úgynevezett oslói egyezmény megkötése után Darvis a ciszjordániai Rámalláhba költözött, és ott hunyt el 2008-ban.
Link
Hozzaszolasok
Még nem küldtek hozzaszolast
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.