Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Titokzatos mozgalmat tart fenn az Erdogannal szemben álló hitszónok

TanácsadásFigyelmesen értelmezni! Soros...szabadkõmûvesség, illumináti, háttérhatalom...gyíkemberek...máltaisokk, jezsiuták... Az általános nézet szerint ha a török államfõ a rossz, Fethullah Gülen a jó. A valóság ennél árnyaltabb.

Európában sokakból szimpátiát váltott ki Fethullah Gülen mozgalma iránt az a boszorkányüldözés, amit a török kormány folytat. A mozgalmat Törökországban terrorszervezetként tartják számon, vezetõjét a puccskísérlet megszervezésével vádolják, másutt azonban a mérsékelt iszlám képviselõjeként tekintenek rá.
Szkepticizmus

Thorsten Gerald Schneiders iszlám-szakértõ a Deutsche Wellének arról beszélt, hogy a Németországban élõknek valójában kevés tudása van Gülen mozgalmáról, és az befolyásolja nézetüket, hogy ha Erdogan a rossz, akkor a vele szemben álló hitszónok csak jó lehet. Emellett a radikális iszlámtól való félelemmel szemben az embereknek pozitív benyomásuk van Gülen követõirõl, akik nyitottak a párbeszédre.

A szakértõ viszont némi szkepticizmussal áll Gülenhez. Szerinte a mozgalom követõitõl nem áll messze az a szándék, hogy fontos intézményekbe „beszivárogva” terjesszék ideológiájukat. Fethullah Gülen 1999-ben ment az Egyesült Államokba, amikor hazájában azzal vádolták, hogy meg akarta buktatni a szekuláris berendezkedést, és vallási alapokra helyezte volna az országot. Õ maga viszont azt állítja, egészségügyi okok miatt ment külföldre.
Sikeres emberek

Az 1960-as években indult mozgalom mára több mint száz országban van jelen. Vannak szakértõk, akik egyenesen a szcientológiához hasonlítják, de Schneiders ezt nem osztja. Felmerül ugyanakkor a kérdés szerinte, mennyire illeszthetõ össze a demokratikus értékekkel egy olyan mozgalom, amelynek szervezeti és pénzügyi struktúrája homályos, és nem tûri tagjaitól a véleménykülönbséget.

A hitszónok követõinek legnagyobb része sikeres ember, jólétben él, magasan képzett, és mindezt muszlim identitásával kapcsolja össze. Ezért népszerûek a németországi törökök körében a mozgalomhoz tartozó iskolák is. A világszerte megtalálható iskolák egyébként Gülen mozgalmának fõ pillérét alkotják. Az iszlám-szakértõ szerint indokolt, hogy a hírszerzés is odafigyeljen ezekre az intézményekre, de mindenképpen diszkréten, bármiféle hisztérikusságot nélkülözve.
Senki nem kérdõjelezheti meg

A bécsi egyetem szakértõje, Tomas Schmidinger, aki a politikai iszlámot tanulmányozza, úgy látja, Gülen egy konzervatív oktatásra épülõ mozgalmat tart fenn. A muszlim társadalmak fontosnak tartják a saját jövõbeni elitjükbe való befektetést, amelynek hosszú távon politikai vonatkozása is lehet. „Legalábbis eddig a Gülen-mozgalom nem szállt szembe agresszívan a németországi politikával” – mutatott rá Scmidinger. A szervezet a muszlim közösségeken belül igyekszik megerõsíteni befolyását.

Ugyanakkor a szakértõ szerint a mozgalomnak van egy titokzatos, szektaszerû, antidemokratikus természete, amelyben Fethullah Gülent senki nem kritizálhatja vagy kérdõjelezheti meg.

A mozgalomnak jelentõs gazdasági ereje is van világszerte. Aki a szervezet közbenjárásával kap állást, az elsõ havi fizetését a mozgalomnak adja, de a tagok üzleti tevékenységébõl is részesedik a szervezet. Van olyan szakértõ, aki maffiához hasonlítja a mozgalmat, de Schmidinger ezzel nem ért egyet. Inkább egy piramisszerû szervezetrõl van szó, amelyben a támogatottak maguk is támogatnak másokat, ami kiterjedtté és erõssé teszi a hálózatot.
Link

Hozzaszolasok

7 #1 virag
- 2016. August 20. 03:42:46
Iszlám reneszánsz vagy atatürki hagyaték?
http://www.origo.hu/tudomany/tortenel...kozet.html
267 #2 Perle
- 2016. August 23. 08:26:26

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
327,496 egyedi latogato