Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

A túlzásba vitt pozitív gondolkodásnak árnyoldala is van

TanácsadásHááát, be kell valljam, én egy kicsit már túlzásba vittem. És ti? Mindenki megtapasztalhatta már, hogy a pozitív gondolkodás egyik formája, a jövõrõl való álmodozás és a kellemes események elképzelése segít, hogy a jelenben jobban érezzük magunkat, de egy új tanulmány szerint a fantáziálgatásnak káros hatása is van - írja a PsyBlog.

A Psychological Science címû lapban közölt tanulmány szerzõi arra a megállapításra jutottak, hogy akik nagyon bíznak egy pozitív jövõképben, azok a jelenben ugyan a depresszió kevesebb tünetét produkálják, a késõbbiekben viszont fokozottan ki lesznek téve azoknak.

A héthónapos periódust átölelõ vizsgálatok eredményei (minél pozitívabb jövõképrõl ábrándoztak az alanyok, a depressziónak annál több tünetét figyelték meg náluk késõbb) ellentmondanak a pozitív gondolkodás elvének. „Kutatásunk szerint amennyire kellemes élmény a pozitív dolgokról való ábrándozás – ráadásul átsegít egy-egy nehéz helyzeten - idõvel megzavarhatja a lelki jólétet” – magyarázza Gabriele Oettingen, a tanulmány vezetõ szerzõje.
shutterstock 296425169
A megelõlegezett sikerélménytõl ellustulunk?

A veszélyes hatás valószínûleg annak köszönhetõ, hogy az ábrándozó emberek kevesebb energiát fektetnek abba, hogy valóban megragadjanak egy-egy lehetõséget és kihozzák abból a legjobbat. A fantáziák kellemes, de kevésbé hasznos jellemzõje ugyanis, hogy megengedik számunkra, hogy itt és most átéljünk és ezzel megelõlegezzünk magunknak egyfajta sikerélményt, ugyanakkor nem figyelmeztetnek azokra a problémákra, amelyekkel meg kell küzdenünk, hogy megvalósuljon az álmunk, vagyis motiváció nélkül hagynak – valószínûleg azért, mert pillanatnyilag úgy érezzük, hogy már el is értük az áhított célt. Lényegében tehát nem a pozitív hozzáállással van baj, hanem azzal, ha valaki úgy várja el az eredményeket, hogy alig tesz értük valamit.
Elvárások vs. fantáziák

A szakértõk szerint az elvárások azok, amik igazán számítanak, nem a fantáziálgatások. Azt várjuk, hogy átmegyünk a teszten, mert a korábbi vizsgákon is jól teljesítettünk; vagy azt, hogy találni fogunk egy új társat, hiszen több párkapcsolaton vagyunk már túl. „A pozitív elvárások a sikerrel függnek össze: azoknak, akiknek pozitív elvárásaik voltak azzal kapcsolatban, hogy találjanak egy társat, hogy hamar felgyógyuljanak egy betegségbõl, vagy hogy sikerüljön egy vizsgájuk, jobban teljesítettek azoknál, akiknek az elvárásaik negatívak voltak magukkal szemben” – igazolja a kutatók egy korábbi tanulmánya.

Oettingen szerint „a modern korban különös mértékben népszerû a pozitív gondolkodás, nem hiába éltetik a már mintegy tízmilliárdos önsegítõ piacot a pozitív gondolkodásra buzdító kiadványok. Eredményeink kérdésessé teszik, hogy érdemes-e finanszírozni egy olyan iparágat, ami kevésbé járul hozzá az egyén és a társadalom jólétéhez."

Ha kíváncsi, hogy milyen árnyoldalai lehetnek még annak, ha folyton pozitív gondolatokat várunk el magunktól, hogy a jó, az öröm, a boldogság kizárólagos keresése hoygan vezet el a boldogságcsapdához, akkor tartson velünk szeptemberben pszichológiai rendezvénysorozatunk elsõ alkalmára, és hallgassa meg dr. Szondy Máté, klinikai szakpszichológust, aki elmeséli majd mindazt, amit a pozitív pszichológia a teljes, tartalmasan megélt életrõl tud. Még van néhány hely, itt regisztrálhat is. Link

Hozzaszolasok

69 #11 Szalonna
- 2016. August 26. 03:39:40
Nem baj. s_hihi
167 #12 Alex
- 2016. August 26. 14:36:46
A pozitív gondolkodás az az, mikor a szöggel bebeszéltetik önmagának, hogy tulajdonképpen menete van, és ezért csavar ! Aztán ha ráver a kalapács zokon veszi, és depressziós lesz. :)

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
321,860 egyedi latogato