Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Lemondott a román kémfõnök

TanácsadásNa tessék! A "székely terrorista" ügy kicsírázott. Gyorsan ment. Lemondott hivataláról hétfõn Mihai Razvan Ungureanu, a román Külföldi Hírszerzõ Szolgálat (SIE) igazgatója, aki tavaly júniusban kezdte meg második mandátumát a kémszolgálat élén.

A román elnöki hivatal szóvivõje közölte: Klaus Iohannis államfõ elfogadta Ungureanu lemondását, a szolgálat ideiglenes vezetését pedig helyettesére, Silviu Predoiu tábornokra bízta.

Ungureanu távozásának oka egyelõre nem ismert.

Ungureanu elõször 2007-2012 között vezette a SIE-t, korábban (2004-2007) Románia külügyminisztere, 2012-ben pedig néhány hónapig az ország miniszterelnöke volt. 2015 júniusában az államfõhöz közel álló Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátora volt, amikor a parlament másodszor is megszavazta kinevezését a SIE élére.Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2016. September 26. 18:41:13
Lemondott Kelemen Hunor – szerkesztõi állásáról. 20 év után miért pont most?
Fotó: a Kolozsvári Rádió Facebook-oldala
Fotó: a Kolozsvári Rádió Facebook-oldala

A Kolozsvári Rádió magyar adásának egyik szerkesztõje, Váradi Nagy Pál szeptember 20-án kapta meg azt a vezérigazgatói határozatot, miszerint munkaviszonya megszûnt. Õ helyettesítette Kelemen Hunort.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök lemondott a Kolozsvári Rádiónál betöltött állásáról, ezzel a helyettesítõje, Váradi Nagy Pál munkaviszonya is megszûnt.

Az esemény hírértékét az adja, hogy Váradi Nagy Pál egyike volt azon szerkesztõknek, akik belsõ fórumokon magyarázatot kértek feletteseiktõl akkor, amikor 2015 tavaszán kiderült, hogy az RMDSZ-elnök sajtótanácsosa, Debreczeni Hajnalka titokban a Kolozsvári Rádiónál volt alkalmazásban, és onnan nagy összegû fizetést is felvett anélkül, hogy bárki is dolgozni látta volna.

A Debreceni-ügy korábbi állomásai:

Nulla munkával, közpénzbõl egészíti ki jövedelmét az RMDSZ-elnök sajtósa

Lemondott jól fizetõ közrádiós állásáról az RMDSZ-elnök sajtósa

Debreczeni-ügy: itt a hangfelvétel a kolozsvári rádió szerkesztõségi ülésérõl

Még egyszer Debreczeni Hajnalka titokzatos rádiós állásáról

Pereljük a közrádiót a szerkesztõk névsoráért

Alapfokon pert nyertünk a közszolgálati rádióval szemben

Másodfokon folytatódik a közrádió-perünk

Másodfokon elvesztettük a közrádió-pert

Kelemen Hunor úgy tarthatta meg közel 20 éven át a munkahelyét, hogy a jogszabályok értelmében a választott vagy kinevezett politikai tisztséget betöltõ személyeknek nem kell közszolgálati állásukról lemondaniuk, azt felfüggeszthetik, míg mandátumuk le nem jár. A jelenlegi RMDSZ-elnök a Kolozsvári Rádió magyar adásának szerkesztõjeként dolgozott, amikor a ´90-es évek közepén politikai pályára lépett.

Fontos hangsúlyozni, hogy jelenleg semmi nem bizonyítja azt a feltevést, hogy Kelemen Hunor azért mondott volna le a felfüggesztett állásáról, hogy a számára és közvetlen munkatársai számára kényelmetlen kérdéseket feszegetõ szerkesztõ az utcára kerüljön. Azonban, mint a továbbiakban látni fogjuk, az események kronológiája miatt ezt a lehetõséget elvetni sem lehet.

A Váradi Nagy Pállal készült interjú után az érintettek reakciói is olvashatóak.

Mióta dolgoztál a Kolozsvári Rádiónál, és milyen munkakörben?

Váradi Nagy Pál: 2009-ben vizsgáztam elõször, külsõ munkatársként nyertem egy helyet. Majd késõbb munkakönyves állást is hirdettek, amelyre ismét csak versenyvizsgáztam, és végül el is nyertem egy munkakönyves posztot.

Kelemen Hunor felfüggesztett posztjára szerzõdtettek?

A munkaszerzõdésem értelmében igen.

Milyen feltételekkel?

A munkaszerzõdésem meghatározott idõre szóló helyettesi pozíciót határozott meg, szerkesztõi helyre. A dokumentum lejáratként két esetet jelölt meg: Kelemen Humor (sic!) munkaviszonyának a megváltozását, illetve volt egy idõpontnak szánt rubrika is, melyet azonban üresen hagytak.

Tehát nem kellett a szerzõdést meghatározott idõben, mondjuk évenként megújítani?

Nem kellett megújítani.

Hogyan tudtad meg, hogy megszûnt a munkaviszonyod a Kolozsvári Rádiónál?

Behívtak a titkárságra, hogy átadják azt az elnök-vezérigazgatói határozatot, amely szerint, mivel megszûnt a munkaszerzõdésem indoka, elõzõ napon a munkaviszonyom is véget ért.

Kísérte ezt valamiféle magyarázat?

Semmilyen.

Mit gondolsz: miért éppen most? Az utóbbi idõk szerkesztõségbeli történései közt volt-e olyan, ami szerinted elõrevetítette ezt a lépést?

Ez egy nagyon érdekes kérdés. Ám az, hogy személyesen én mit gondolok vagy hiszek, de még az is, hogy pont alulírott az egyik szereplõ, az egyszerûen lényegtelen. Vannak itt ugyanis tények, és van azoknak kronológiája. Ezekbõl még nem következik ok-okozatiság, én is megállok hát a tények felsorolásánál.

2009-es munkába állásomtól 2015 tavaszáig kevés érdekes dolog történt. Versenyvizsgáztam egy munkakönyves pozícióért, és nem elsõre, de végül összejött. Láttam pár – minimum szürke – húzást, néhány ellen szót is emeltem, volt is ejnye-bejnye, de ezek az élet részei. Volt, hogy rám telefonáltak az RMDSZ-tõl, de az ilyesmit telefonszám-cserével hárítottam. Ezekbõl nem csináltam ügyet, szóval ment a munka a rendes kerékvágásban.

2015 tavaszán a román médiából kipattant a Kelemen Hunor sajtósa körüli botrány. A nyilvánosság elõtt feszegetett kérdések közül kettõt én is feltettem a kollégáimnak, feletteseimnek: jogszerûen volt-e munkaviszonya Debreczeninek a közrádióval, illetve a felvett fizetésért milyen munkát végzett, ha végzett.

Az értetlenkedésem nyomán 2015. március 27-én, hajnali 1 óra 33 perckor Rostás-Péter István (a Kolozsvári Rádió fõszerkesztõ-helyettese – szerk. megj.) egy terjedelmes, igen nehezen emészthetõ és roppantul elszomorító levelet írt nekem, amire a Bevezetés a korrupcióba cím illik a legjobban. A levél zárásában egy bekezdést az állásomra szánt, rámutatva, hogy a posztom annak köszönhetõ, hogy valaki nem vette ki a munkakönyvét.

Ugyanazokban a napokban valaki vagy valakik egy Debreczeni nevét is tartalmazó névsort ragasztottak a jelenléti naplóba, hónapokra visszamenõen. Addig tehát sosem láttam szerepelni. Több kolléga gyõzködött, hogy ne feszegessem az ügyet. Ugyancsak azokban a napokban került nyilvánosságra egy szerkesztõségi gyûlésen készült hangfelvétel. Az események gyorsabban zajlottak, mint ahogy kiismertem volna a helyzetet, és summa summarum félteni kezdtem a testi épségemet.

A következõ hetekben mûsorok meghívottaival kapcsolatban felmerült a kollégák részérõl, hogy az illetõ behívható-e, nem fog-e a Debreczeni-ügyrõl valami kényelmetlent mondani élõ adásban.

Annak tudatában, hogy Vasile Luca román kolléga részérõl történt feljelentés, várni kezdtem, hogy a hatóságok munkába lendüljenek. Ezzel párhuzamosan kampányolni kezdtem a szerkesztõségben, hogy aki teheti, határolódjon el a kompromittáló helyzettõl. Ez rengeteg feszültséget szült, és cenzúrával is találkoztam.

A feszültségek ellenére az éves szakmai kiértékelõben, 2016 elején, kb. az egy évvel azelõtti minõsítést kaptam még a személyközi kapcsolatok rubrikában is, tehát nyoma sem volt problémának. Hatósági eljárásról nem hallottam, és úgy tûnt, a történetnek ezzel vége.

2016 szeptemberében Vasile Luca feljelentése ügyében tanúként hívtak be a rendõrségre. A Debreczeni-ügyrõl beszéltem.

Szeptember 20-i keltezéssel, elnök-vezérigazgatói határozat tájékoztatott, hogy a helyettesi munkaszerzõdésem oka megszûnt, és ezzel együtt azonnali hatállyal megszûnt a munkaviszonyom.

Ki tudott, tudhatott arról, hogy tanúként kihallgattak?

Kevesen. A hatóságokon kívül két román kolléga.

Tegyük fel, hogy a két esemény – a kihallgatás és a munkaviszonyod megszûnése – között valójában semmilyen összefüggés nincsen, puszta véletlen egybeesés, hogy Kelemen Hunor épp most döntött úgy, hogy lemond az állásáról. Tudomásod van olyan körülményrõl, mely magyarázza azt, hogy miért döntött Kelemen éppen most, éppen úgy, ahogy? Az egész napos sugárzásra való áttérés például olyan átszervezéssel járhatott, ahol egy ilyen döntés simán benne lehetett a pakliban.

Semmilyen vonatkozó körülményrõl nincs tudomásom.

Reagáltatni szerettük volna Váradi Nagy Pál állításaira Rostás-Péter István fõszerkesztõ-helyettest, õ azonban kérdéseinkre hosszas, a téma szempontjából irreleváns választ adott. Ezután személyes találkozót is kértünk, jelezve, hogy az anyag, amin dolgozunk, olyan jellegû, hogy mindenképp szeretnénk megismerni az álláspontját – ezt azonban elutasította. A levélváltás ezen a linken tekinthetõ meg.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt is megkerestük az üggyel kapcsolatban:

09/23/2016 07:50 PM

From: sipos@atlatszo.ro

To: elnok@rmdsz.ro

Tisztelt elnök úr,

tudomásomra jutott, hogy a közelmúltban Ön lemondott arról a (felfüggesztett) szerkesztõi állásról, melyet a Kolozsvári Rádió magyar szerkesztõségében azóta fenntartottak Önnek, mióta politizálni kezdett. Ezzel kapcsolatban lenne két kérdésem:

1. miért várt ezzel a lépéssel ennyit?

2. van-e valamilyen oka annak, hogy éppen most mondott le errõl az állásról?

Amennyire lehetséges, szeretném, ha péntek (szeptember 23.) délutánig válaszolna a kérdésekre.

köszönöm

Zoltán

On 09/23/2016 03:40 PM, Szövetségi Elnöki Hivatal wrote:

Kedves Zoltán,

Alább küldöm Kelemen Hunor szövetségi elnök válaszát az általad feltett kérdésekre.

Képviselõi mandátumom végéhez közeledve úgy döntöttem, hogy nem élek azzal az egyébként törvényes lehetõséggel, hogy – felfüggesztve, és semmilyen bérezésben nem részesülve – megtartsam egykori szerkesztõi állásomat a Kolozsvári Rádió Magyar Szerkesztõségében. A döntésem személyes, az indok szintén.

Üdvözlettel,

Debreczeni Hajnal
Sajtótanácsos/Consilier de presã
Szövetségi Elnöki Hivatal/Cabinetul Preºedintelui

Sipos Zoltán
https://erdely.atlatszo.hu/2016/09/26...pont-most/
5 #2 kincses
- 2016. September 26. 21:51:49
ja és Debreceni Hajnal ugyanott dolgozik. Van, akinek egyszerûen muszáj a semmiért jó fizetése legyen. Aztán csodálkoznak, ha köpnek utánuk...közszolgálat, na igen...s_franc
4 #3 Posta Imre
- 2016. September 27. 05:33:45
Kincsi, már rendes kiccsaj, lemon-dott ez is önkényt! Te, ez az RMDSZ egy akkora ganédomb lehet, mint itt bármelyik parlamenti zsidó csürhe.

Lemondott közmédiabeli állásáról Nagy Debreczeni Hajnal
Hírösszefoglaló | 2015.04.03. [17:48]

Nagy Debreczeni Hajnal, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök sajtótanácsosa a Facebook közösségi portálon bejelentette, lemond a román közmédiában betöltött állásáról.

debreczeni_hajnal_b„Ma, 2015. április 3-án azonnali hatállyal lemondtam a Román Közszolgálati Televízió kolozsvári területi stúdiójában betöltött állásomról, ezáltal megszûnt a Román Rádiótársasághoz való áthelyezésem is" – írta pénteken Facebook-oldalán Nagy Debreczeni Hajnal (képünkön).

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök sajtótanácsosa szerint döntésének nincsenek jogi vagy adminisztratív okai: azt állítja, munkájával kapcsolatban semmiféle összeférhetetlenség nem merül fel.

„Ennek ellenére azt gondolom, szükséges feloldanom azt a helyzetet, amely fölösleges támadási felületet nyitott az RMDSZ és a szövetségi elnök irányába" – írja.

Amint arról beszámoltunk, az Átlátszó Erdély oknyomozó blog szerint Nagy Debreczeni Hajnal, a Román Televíziótársaság (SRTV) vezetõtanácsi tagja úgy keresett évi 44 ezer lejt a Kolozsvári Rádió alkalmazottjaként, hogy a szerkesztõségben eddig senki nem látta, anyagot soha nem adott le.

Az ügyet a Kolozsvári Rádiónál dolgozó újságíró, Vasile Luca robbantotta ki a Ziar de Cluj napilap szerint, aki bemutatta azt a dokumentumot, mely alapján az Országos Rádiótársaság (SRR) három hónappal meghosszabbította Nagy Debreczeni Hajnalka közszolgálati televíziótól való kihelyezését.

A rádiós munkahely egyébként az RMDSZ oldalára feltöltött önéletrajzában nem szerepel. Vasile Luca az ügyben panaszt tett az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynál (DNA) összeférhetetlenség miatt.


http://www.kronika.ro/erdelyi-hirek/l...eni-hajnal

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
295,116 egyedi latogato