Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Megdöbbentõ, de hatnak az észérvek az összeesküvés-hívõkre

TanácsadásAjvé! Ész-érvek? De mi van az összeesküvés-tudókkal, tapasztalókkal, akik nem egy kísérletre ugranak be a gumiszobába? Egyébiránt pedig ilyen "ész-érvekkel" magyar-ázható isten nem léte is, ami ugye igen ciki, hisz a világunk a "hitre" épített összeesküvés. Nem? De! Túl sok a tény és túl gyenge lábon állnak azok az "esztelen érvek". Pszichológusok régóta tanulmányozzák már, mi visz arra rá valakit, hogy összeesküvés-elméletekben kezdjen hinni a valóság helyett, az viszont máig nem igazán kutatott terület, hogy milyen módszerekkel lehet az ilyen teóriákról lebeszélni az embereket. Ez ma, az “igazságon túli politika” világában, ahol az összeesküvés-elméletekkel fûtött politikai kampányok választásokat és népszavazásokat döntenek el, különösen fontos pszichológiai kérdés. A Frontiers of Psychology szakfolyóiratban most magyar kutatók kísérletsorozatáról jelent meg egy tanulmány, ami alaposan felforgatja azt, amint a konteó-hívõkrõl, és a meggyõzésükrõl eddig gondoltunk.

A vizsgálatokat egy több mint 800, véletlenszerûen kiválasztott emberekbõl álló mintán végezték, és arra voltak kíváncsiak, hogy a három fõ meggyõzési stratégia közül melyik mûködõképes az összeesküvés-elméletekkel szemben:

A racionális, adatokra, tényekre és logikára épülõ érvelés
A konteók, és az azokban hívõk nevetségessé tétele
Az empátia bevetése, a démonizálás és bûnbakkeresés veszélyeinek kiemelése, úgy általában az érzelmekre hatás

A közvélekedés szerint a józan ész, de még a tapasztalati tények is teljesen hatástalanok a konteósok ellen, sõt, csak megerõsítik a hitüket, mert beleépítik õket a teóriájukba: mindenki, aki ellenük érvel, a háttérhatalmi rendszer része vagy áldozata, a tudósok meghamisítják az adatokat, hogy átverjék a világot, stb.
A kutatás szerint azonban ez egyáltalán nincs így, az észérvek igenis hatásosak, sõt, a legjobban mûködnek a három módszer közül.

Érdekes, hogy a személyiségteszt nem mutatott ki semmilyen jellegzetességet a konteókban hívõk és az azokat elutasítók között, a Big Five személyiségmodell öt jellemzõjében (extrovertált-visszahúzódó, barátságos-barátságtalan, óvatos-meggondolatlan, érzelmileg kiegyensúlyozott-instabil, intellektuális-ösztönös) sehol nem volt mérhetõ különbség a két csoport között. A konteóhívõk gondolkodását az alábbi alapelvek határozták meg:

Semmi sem történik ok nélkül
Semmi nem az, aminek látszik
Minden mindennel összefügg
A világon minden élesen elkülönül a jó és gonosz oldal valamelyikére
A kísérletben elõször egy összeesküvés-elméletet kifejtõ rövid elõadást kellett meghallgatniuk a tesztalanyoknak a Magyarország ellen fenekedõ zsidó összeesküvésrõl, ami az EU és a bankrendszer irányításán keresztül igyekszik leigázni a világot, de azon belül is elsõsorban a magyarságot. Ezután egy kérdõívet töltöttek ki a hallottakkal kapcsolatban, majd véletlenszerû csoportokba osztva arról hallgattak egy újabb elõadást, hogy amit az imént hallottak, az miért hülyeség (az említett három módszerrel próbálták meggyõzni õket külön-külön), és ezután újabb kérdõív következett. Ezzel felmérték egyrészt azt, hogy ki mennyire fogékony a konteókra, és azt is, hogy melyik ellenérvelési technika milyen hatékonysággal mûködött.
GettyImages-647336999
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Meglepõ módon azt találták, hogy a racionális érvelés volt a leghatékonyabb. A nevetségessé tétel fõként azoknál mûködött, akik elõzõleg csak gyenge vagy közepes hajlandóságot mutattak a konspirációk elfogadására, az igazán hardcore hívõknél viszont a visszájára sült el ez a megközelítés, csak megerõsítette õket a hitükben. Végül az érzelmekre hatás teljesen hatástalannak bizonyult.

A tanulság végsõ soron az, hogy igenis van mód arra, hogy egy összeesküvés-hívõ gondolkodásmódját megváltoztassuk, csak a teóriákban rejlõ (általában ordító) logikátlanságokra kell felhívni a figyelmét.
Link

Hozzaszolasok

2 #21 gerry
- 2016. December 08. 05:43:08
...és ezennel levontuk a konklávét.... konfuciust,... kohnfuziót,... konkluziót,... - a franc ebbe a külföldi tudásomba, mindig összecsavarodik a megnyúlt-agyam.

...elõzõ életemben mint Micsuri Makika asszonta a fõnök, hogy ugorjak má' be egy gépbe és kamikázzak rá egy hajóra. Hittem (akkor még.) - meg is tettem, aztán kiskanállal szedtek össze sok éven keresztül, mire végre újjászülethettem ebben a testemben. Viszont elfelejtették kitörölni az emlékeimet így teljesen tisztán emlékszem a régi Japánra és benne hösies tettemre. Tetemre hívás... leesett a tantusz, megjelentem '53-ban Angyalföldön a Mosoly utcában... aztán elkezdtem élni a mostani életemet.
...szóval nekem ne meséljetek mi van a mai Nipponban! Naprakész vagyok innen nézve. ... meg onnan is.

Ami pedig a cikk tartalmát illeti ... én a legjobban a nevetségesség hatása mellett állok ki.

Elöször is összeesküvések pedig vannak.
Másodszor... titkolják.
Harmadszor - a hülyék okosnak szeretnék láttatni magukat, az okosok kihátrálnak a konfliktus elöl...

végül néhányan sajnálják az eltompult agyu emberiséget, de ez van. Sírjunk vagy nevessünk?

Legvégül - a zsidó köcsögök, mindenhol ezen a világon, meg vannak róla gyözõdve, hogy ök a legjobbak.

Ne higgyétek el.
Én vagyok az... ÉS TE IS FIAM, BRUTUS! Itt az idõ.

Keepfargo, letagadhatod az egész életedet, azt gondolva, hogy majd a következõ jobb lesz ezért elárulok valamit:
Illuzio pedig - ezen a földön - nincs.
Számunkra ez az egyetlen valóság.

A többi;
[movie=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=o_Lx2h8Xpqc[/movie]
4 #22 Posta Imre
- 2016. December 08. 06:12:51
Kípfaragó, te vagy itten a lelkiismeretünk"! Persze nem csak japánban nem voltam, és nem veszélyeztet a fenyegetés, hogy el kell menjek ösmerkedni a kultúrával. Funakoshi Gichin nevét korábban és jobban megtanultam, mint Istócyét, aki most reggelt, de hallgat. Na mindegy is!

Nemrég láttam nem csak néztem egy orosz fabrikátumot, film formában. Japán turista "csaj" jött Moszkvába ismerkedni az orosz férfiakkal, mert nagyon érdekelte az orosz kultúra és elolvasott mindent, amit lehet. Vele együtt de ismeretlenül egy japó fijjjúka is érkezett, aki szinténzenész. Na, nagy csalódás volt a nõcinek a sok tirpák, aki a pénzére pályázott és max gyugni akart és fogalma sem volt, ki volt Puskin, Tolsztoj, Krepin...

Na aztán végül remekül összefutott a két japó Moszkvában és levének egy testté, miközben lubickoltak orosz elméleti tudásukban. A gyakorlat felülírt mindent. Ez most olyan, mint mikor a zsizsik itt tönkre tesz mindent, majd elkezdi tanítani a magyart a mezõgazdaságra, vízgazdálkodásra, és elmondja, milyen õsi a nyelve...satöbbi, satöbbi...satöbbi...

Én bírom az összes kultúrát...de maradjon mind ott, ahol van! Na jó, a japókat meg kell menteni, ezért költözni fognak, de ez mást más kérdés. Bár a "legkegyetlenebbnek" tûnõ társaság, de ez is csak kulturális értelmezés kérdése.
118 #23 keepfargo
- 2016. December 08. 07:14:05
Gerry
Vitaba kell szalljak veled , persze nem komolyan :) Az illuzio nemcsak a foldon, de mindenhol megvan. A belso "valosagunk" az egyetlen, amibe kapaszkodhatunk, tehat az a vilagkep, ami bennunk, egyes harcoskent, de kulso segitseggel (is) kialakult.
Egyszerubben: a vilag az, aminek megeled. Ez a "megeles" a "legkezzelfoghatobb" "valosagunk" ez ellen tenyleg nem sokat tudunk tenni.
Kiveve persze a tudat befele fordulo vizsgalatat: hogyan es miert hiszem azt, hogy ami van az ugy van, ahogy latom.
Sulyosbitja a dolgot az a Buddhatol is de foleg Nagardzsunatol kapott (vitatott) velemeny, hogy az en (ego) mint olyan nem is letezik, csak esetlegessegek halmazanak eredmenyekent, vagyis nem mint onallo minden mastol fuggetlen egyseg (entitas).

Tehat ki is sonja le, a milyen kovetkezteteseit, a mi mindenbol?

Oszt' akko' meg nem beszeltunk a relativitasru' ugyi?
Mert mindenkinek minden maskepp jelentkezik, s csak viszonylagos igazsagok vagynak, az abszoluthoz messzebb kek' innen menni...
Azt nem vitatom, hogy most csak a MOST van, es nem mas, de azt vitatom - nem tehetek mast - hogy ez a Valosag nevet erdemelne meg. Ugyanugy nevezhetem illuzionak is. A poen pedig (mar ha van ) az lehetne, hogy melyik elkepzelessel jarok jobban.

Ne essunk bele abba a hibaba - ujfent - hogy aki tovabb kutatna, matatna, az a fellegekben jar, de aki "ket labbal a foldon" jar, az jar az Igaz Uton.
Majdnem azt mondhatnam hogy a Te nvalosagod (is) csak az en illuziomhoz kepest valosagos, es feltehetoleg az en illuziomnak is az ilyenfajta valosag(ok) adnak tapot; amikor azt kepzelem, hogy ez megintcsak nem egy vegleges, megfellebbezhetetlen valosag (hisz mindenki maskepp eli meg). Szoval "ultimate reality" nincs, hanem van " relative reality" aminek a "relative" resze biztositja az illuziok letrejottet. (Ahany ember annyi valosag, vagy annyi illuzio a valosagrol) Tehat annyiban van csak igazad, ha es amennyiben erre a mindent felolelo valosagra gondoltal, nem pedig arra, amit te alteltel valosagnak.

Viszont a mindent felolelo valosag megertese igencsak illuzorikusnak tunik - legalabbis innen, most, nekem. Persze ha Te abszorbaltad..ize..abszolvaltad...(francba, jobb lesz magyarul: megszolgaltad) a Teljes Valosag megerteset, akkor hatrabb az agarakkal, keepfargo; mert meg megutheted a bokadat. Gerrynel is...
118 #24 keepfargo
- 2016. December 08. 07:34:31
Imre, jol tetted hogy nem kerdojelet tettel az utan a kerdes utan, hanem felkialtojelet. Igy megmaradt egy illuzioval tobb (vagy azokbol lett kevesebb?) Mar latod ezt se nem tudom, Gerry megzavart...
Gerry
A viszonylagossagrol meg egy kicsit. Micsuro-kent azt az illuziot adtak el neked, hogy te csak veszithetsz (az eletedet) de mar a csaladod felmagasztosul, s a nemzeted esetleg miattad nyer.
A vilaghaboruban frontra meno magyar bakanak nem adtak semmifele illuziot, ugy kellett meghaljon, hogy elotte belathatta az egesznek ertelmetlenseget. Most melyik volt a jobb? Viszonylag..?
238 #25 bivaly
- 2016. December 08. 07:41:29
Keepfargo !

Minden bántás nélkül ! Aki Szpartakusz javaslatára Kubinyit, meg nem tudom mi a fenét megnéz, az tényleg "relative reality". Te írtad, mind a kettõt. Én csak megismétlem. Ahhoz pedig, hogy egy országról, és a benne lévõ dolgokról némi tudomásunk legyen, nem kell feltétlenül oda utaznunk. Az információ lejön számtalan tudósítás, pár kép, és technikai információk szövege, valamit képi ábrázolása között. Az ember az évek folyamán a legkülönbözõbb formában, és teljesen indirekt módon jut információhoz ami az adott országról alkotott képét befolyásolja. Hangsúlyozom, évek folyamán !
Ami meg az állandó "létezem-e, vagy csak álmodom, hogy létezem-e ?", a lélekmûvészetek közé emelt fingfûrészelés. A valóság az, amikor fáj a fogam. Lehet, hogy ez számodra mást jelent, és Te csak álmodod, hogy fáj a fogad, de nekem a fogorvos segít, ha segít, de Te csak nyugodtan fejtsd meg filozofikus tündérmesék, tanok, magasröptû elmélkedések formájában. Én maradok sok mással a földön, lehetõleg két lábbal, és ha elvágom a kezem nem azon gondolkodom, hogy ez most elõjele-e valaminek, vagy büntetése-e a múltnak, a reinkarnáció, vagy lélekvándorlás, vagy az örök egy lélek ezer testben "relative reality" értelmében . Az ugye nem nagy baj, hogy van eltérõ világlátás a tiédtõl ? Szoktam gondolkodni, nem is keveset, munkám megköveteli, de szerintem az álladóan vallási izmusok, és azok képviselõinek aranyköpéseit mint követendõ és helyes utat és látásmódot magunkra nézve kötelezõnek tartani, erõsen helytelen álláspont. Te szabad vagy, teszel amit akarsz, én is szabad vagyok, teszem amit akarok. A legutolsó mondatodhoz annyit még, mi abban az illúzió, hogy Te ezt ide leírtad ? Ez a valóság, hogy ide érkezett az írásod. A tartalma lehet illuzórikus, a tény nem az. Esetleg, ismételve önmagam, álmodom, hogy olvaslak ?
Minden bántó szándék nélkül, egy szorosan a szaros földhöz tapadt Bivaly.
118 #26 keepfargo
- 2016. December 08. 08:04:10
bivaly

Nem tapadsz te sem annyira a szaros foldhoz, mint gondolod. Mert peldaul ez a virtualis kozeg, itt es most, mennyiben es kinek valosagos, es foleg miert az?

Vallasi izmusok? a buddhizmus legalabb annyira eletfilozofia es gondolkodasi, viselkedesi forma, mint pl. bivalynak lenni es mindent a "szaros foldre" lerantani a konnyebb megvizsgalas vegett.
A fogfajas jo pelda volt, de ott sem egyszeru a dolog - legalabbis nekem nem, es ugye en is szabad ember vagyok - tehat ugy kezelem a fajdalmat, ahogy akarom. Ezzel a relativitasa meg is van. A fajdalom addig, amig nem azonosulok vele, nem lehet abszolut ervenyu valosag, mert abban a pillanatban hogy az azonolsulast megtagadtam, megalkottam egy, ha megoly kicsit is, de tavolsagot koztem es a fajdalom kozott. Igy mar "kezelni" tudom, abszolut ervenyet elvesztette. Nem kell hozza vallasi izmus, de ezt pl. Buddha egyik tanitasaban olvastam. Kiprobaltam, s nekem mukodott. Ha most ezt megosztom veled, vagy akarkivel, az miert tunik rad vagy barkire nezve kotelezonek? Vagy annak kepzeled(itek)?

Irtam, igen, es megerkezett. Ez a valosag, de annak csak egyik aspektusa. A masik, a tartalom; egy masik aspektus. Melyik az erdekesebb? A teny hogy irtam, vagy AZ AMIT irtam? (ha megolyan illuzorikus is)?

Vissza az elejere: nem bantottal meg, minden rendben nalam is. Sparinak meg meeg mindig adok eselyeket, nem kemenyitettem ugy be, mint Te, de majd lehet hogy meggondolom....
Az orszagokrol szolo barmilyen informaciot en ovatosan kezelem, foleg azokat amelyek nem szemtanuk leirasai, csak altalanos adatok forrasmegjeloles nelkul, ld. foldrajzkonyv v. pl.Wikipedia, mert ezeknek nem is dolga hogy a felszin esemenyei moge belassanak. Ha pl. a japan lelkuletrol "csevegnenk" itt es most, akkor meg kell maradjunk a feltetelezesek szintjen, ami lehet hogy elkeseriti az abszolut realistakat, de engem nem. Mint irod, en is szabad ember vagyok, igy megtehetem azt is, hogy az akarmekkora tomeg altal elfogadott "hivatalos verziokat" meg nagyobb szkepszissel kezeljem, mint akarkinek a szemelyes elmenyet.

A foldhoz tapadas nem ismeretlen elottem, foleg nem az utobbi ket evben, amiota szoloskertem van es ott dolgozom. Nem tartom azonban ezt sem olyan mindent "uberelo" valosagnak, csak azert, mert bele lehet izzadni.

Hadd irjam le egy szemelyes talalkozas egyik mozzanatat, egy japan zongorista novel tortent beszelgetes reszet.
A holgy ha jol emlekszem fiataloknak kiirt Liszt hangverseny egyik nagy szereploje volt es utana folyamatosan meghivtak szerepelni az orszagban. Ez egy ido utan a labbhagyott, ugyhogy megelhetes utan kellett neznie. Azt talata ki hogy Mariahalmon magvasarolva egy telket elkezd zoldsegeket termeszteni. Lattam a kertjet, ott beszelgettunk. Kerdeztem, nem hianyzik-e a zeneles. Egyszercsak korbemutatott ( a gyonyoru es gazdag, jol muvelt kertben) es ennyit mondott: Latod; ez is zene!
(kitunoen beszelte a nyelvunket, de nagyonis japan maradt; ez volt a benyomasom)

Ki-ki dontse el maga, mit jelent a foldhoz/raelitasokhoz ragadas/tapadas...
9 #27 vala_ki
- 2016. December 10. 12:30:46
Már a fészbuk mondja meg, hogy mi az igaz és mi a hamis, és most most már indokuk is van, hpgy "kidolgozzák az álhír-ellenes startégiát"
http://index.hu/tech/2016/12/09/maced...hirgyarto/

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
326,767 egyedi latogato