Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Az amerikai hírszerzés a németeket használta volna ki európai célpontok elleni kémkedésre

KülföldKurt Graulich a törvényhozás alsóháza, a Bundestag honlapján közzétett jelentésében megállapította, hogy az NSA a német szolgálattal folytatott munkát szabályozó megállapodáson túlterjeszkedve "meglepõen nagy számú" német célpontról, és "nagyon nagy számú" európai célpontról igyekezett adatokat szerezni.
A megállapodás terrorellenes erõfeszítésekrõl szól, és a bajorországi Bad Aiblingban mûködõ lehallgatóállomásra vonatkozik, amelyet még az amerikai szolgálatok építettek és üzemeltettek, és a német hírszerzõ szolgálat (BND) csak 2004-ben vett át.

Az informatikai hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megtarthatott egy összekötõi irodát az állomáson, a BND pedig éveken keresztül átfésülhette Bad Aibling rendszereit, adatbázisait az amerikai partnertõl milliós nagyságrendben kapott keresõkifejezések - úgynevezett szelektorok, például mobiltelefonok száma, e-mail-címek és számítógépek azonosítására szolgáló IP-címek - alapján.

Az idén tavasszal a német sajtó - elsõként a Der Spiegel címû hetilap - kinyomozta, hogy az NSA európai politikusokhoz, uniós intézményekhez, tagállami kormányokhoz, német és európai cégekhez köthetõ keresõkifejezéseket is átadott a BND-nek, és még az Edward Snowden által leleplezett titkos adatgyûjtõ programjai körül kirobbant botrány közepette is, egészen 2013 nyaráig folytatta a megállapodásba ütközõ és német érdekeket sértõ gyakorlatot.

A kormány a sajtójelentések nyomán kérte fel a szövetségi közigazgatási bíróság volt bíráját az eset feltárására. Kurt Graulich júliusban fogott munkához és nagyjából 40 ezer olyan szelektort vizsgált meg, amelyek lefuttatását a BND a 2002-es egyetértési megállapodásra hivatkozva megtagadta.

A Graulich-jelentés megerõsíti a tényfeltáró cikkek állításait. A jelentésnek van egy bizalmas minõsítésû változata is, amelyet a kormány és a BND-NSA együttmûködés feltárására alakított parlamenti vizsgálóbizottság kapott meg. A nyilvános jelentésben két hadiipari cégen ( EADS, Eurocopter) kívül nem szerepelnek konkrét megfigyelési célpontok, azok is csak azért, mert a sajtó már írt róluk.

A jelentés alapján az sem világos, hogy voltak-e olyan keresõkifejezések, amelyeket a BND lefuttatott a rendszerein, pedig a 2002-es megállapodás alapján ezt nem tehette volna meg.

A kormány jelezte, hogy szigorítják majd a BND tevékenységére és az amerikai partnerszolgálatokkal folytatott együttmûködésre vonatkozó szabályokat. A Bundestag ellenzéki pártjai szerint a Graulich-jelentés használhatatlan, legfõbb üzenete az, hogy mindenért az NSA-t terheli a felelõsség, és eleve elfogadhatatlan, hogy a kancellária felügyelete alatt mûködõ hírszerzõ szolgálat tevékenységét nem külsõ, független szakértõk, hanem egy, a kormány által felkért szakember vizsgálja.Link

Hozzaszolasok

Még nem küldtek hozzaszolast

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
588,301 egyedi latogato