Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Az olcsó olaj költségvetési hatásai miatt leminõsítették Szaúd-Arábiát

KülföldLeminõsítette Szaúd-Arábia államadós-osztályzatát pénteken a Standard & Poor's, elsõsorban azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy az olcsó olaj miatt a szaúdi államháztartási hiány szinte példátlan mértékben nõ az idén.
A nemzetközi hitelminõsítõ péntek este Londonban bejelentette, hogy az eddigi "AA mínusz/A-1 plusz"-ról egy fokozattal "A plusz/A-1"-re rontotta a devizában és a hazai valutában fennálló szaúdi államadósság besorolását. Az új szuverén osztályzat is még az elsõrendû befektetõi ajánlású kategóriában van, de az S&P további leminõsítés lehetõségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben a rontott besoroláson is.

A hitelminõsítõ az indoklásban kiemelte, hogy várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított szaúdi államháztartási hiány az idén eléri a 16 százalékot a tavaly mért 1,5 százalékos deficit, illetve a két éve elért 7 százalékos többlet után.

A Standard & Poor's hangsúlyozza, hogy Szaúd-Arábia államháztartási egyenlege a 2013-ban zárult tíz évben évente átlagosan 13 százalékos többletet mutatott. A cég várakozása szerint ugyanakkor ha az olajárak nem emelkednek érdemben, akkor a szaúdi államháztartás GDP-arányos hiánya még jövõre is 10 százalék, 2017-ben 8 százalék, 2018-ban pedig 5 százalék lesz, akkor is, ha a szaúdi kormány végrehajtja a tervezett költségvetési konszolidációs lépéseket.

Az S&P elemzõi szerint az államháztartási egyenleg várható idei romlásának puszta mérete, valamint az, hogy a költségvetési bevételek 80 százaléka a szénhidrogénszektortól függ, a szaúdi közfinanszírozási rendszer sérülékenységére utal.

A hitelminõsítõ elõrejelzése szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára a 2015-2018-as idõszakban is csak 63 dollár lesz. A Standard & Poor's számításai szerint ez azt jelenti, hogy a szaúdi kormány GDP-arányos bevételei ebben az idõszakban nem fogják meghaladni a 30 százalékot a tavaly mért 40 százalék után.

Más nagy londoni házak sem számolnak az olajárak jelentõsebb felfutásával a következõ években, sõt egyes prognózisok szerint jövõre további árcsökkenés várható.

Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdaságelemzõ és elõrejelzõ intézete Londonban ismertetett új prognózisában közölte: a Brent esetében 2015 egészére 53 dolláros, 2016-ban 60 dolláros hordónkénti átlagos árfolyamot vár.

Az EIU várakozása szerint a Brent hordója 2017-ben átlagosan 73 dollárba kerül majd, de a ház hangsúlyozta, hogy ez is messze elmaradna a 2010-2014 közötti idõszak árszintjeitõl.

Az EIU szerint az OPEC-csoport továbbra is növekvõ kínálata és az változatlanul magas amerikai kínálat együtt arra vall, hogy a globális nyersolajpiacra a jövõ év jelentõs részében is a kínálati bõség lesz jellemzõ, miközben a kereslet csökken.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminõsítõ új, felülvizsgált elõrejelzése szerint az olajárak érdemben csak 2017-tõl kezdenek emelkedni.

Korábbi prognózisaiban a Moody's ezt 2016-ra valószínûsítette, most már azonban azzal számol, hogy jövõre a Brent hordónkénti átlagára még alacsonyabb lesz, mint az idén. A hitelminõsítõ új elõrejelzése 2015 egészére 55 dolláros, 2016-ra 53 dolláros, 2017-re 60 dolláros éves Brent-árfolyamátlagot jósol. Link

Hozzaszolasok

19 #1 tudatlanka
- 2015. October 31. 19:47:38
Én két dolgot nem értek a témában:
1. "A plusz/A-1"-re rontotta a devizában és a hazai valutában fennálló szaúdi államadósság besorolását."
Egy olyan országnak, amelyik a földjének nyersanyagából gazdagon megélhet, hogy a fenébe lehet államadóssága?
2. Nekünk már az 1960-as években az általános iskolában azt tanították, hogy a világ olajkészlete 15-20 éven belül teljesen kifogy. Ehhez képest még 50 év múlva, a megsokszorozott kitermelési kapacitás mellett is, a föld bõven ontja az olajat. Tudom hülyén hangzik, de nem lenne-e ideje újra gondolni, vagy átértékelni a hivatalos tananyagot az olaj keletkezésérõl? Fõleg azért is, mert ezek az országok nem úgy tekintenek és gazdálkodnak az olajjal, mint ami a közeljövõben akár kimerülhet.
131 #2 lalapapa
- 2015. November 02. 12:41:30
olcso benzin legyen
hogyan jon meg megy a vilag korulotte nem erdekel
senkit
ki gazdag meg gazdagabb lesz,
a szegeny meg mindig nem halt ehen,
ugy mint
stalin csinalta ukranokkal,
de meg mindig nem tanulnak azok sem
a zsiddaj ajj jajjj josagaibol,
meg hat az arab sem
az meg jobban villog szeret villogni
mint a vizbe ejtett ezust kanyal
:@:@
48 #3 ro-zsola
- 2015. November 02. 13:27:00
A szaudi vezetõségnek alaposan ráléptek a zacsijára. Ezért is lõtték le " valakik " azt az orosz gépet
Egyiptom nem hülye , elvesztené a turistákat és az oroszok letörölnék a térképrõl
más. Bomba a fedélzeten. Naná pont mint egy ámerikai filmben. Hagyjuk mariskát !
Technikai zavar. hmmm . Izraeli " csodafegyver ". Erre még Vágó - Schneider Pityu is csak annyit mondhatna : " van benne valami "
Valamely Állam hadserege ? Talán. Az iszlamisták légvédelme 5000 m felett fabatkát sem ér. 10 000 m magasságig a vállról inditható vagy más hordozható üteg nem ér el. Ha a gépet lelõtték akkor azt komoly üteg követte el. pld Patriot.

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
588,394 egyedi latogato