Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Kiderült: hazudott, és mégiscsak ügynök volt Lech Walesa

TechnikaEjnye no, mikor fogjátok már fel, hogy "ott" csak ezek voltak, vannak és lehetnek, mert Isten és a Szeretet így irányítja a világot. Jézusnak már aláírtad a beszervezési nyalatkozatot? A grafológiai vizsgálat kizárta, hogy meghamisították az ügynökmúlttal gyanúsított Nobel-békedíjas volt munkásvezér, késõbbi államfõ, Lech Walesa beszervezésére utaló dossziét - közölte kedden a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN).

Az IPN varsói székhelyén megtartott sajtóértekezleten Andrzej Pozorski, az intézet ügyészi osztályának vezetõje kiemelte: a krakkói igazságügyi szakértõi intézetben elvégzett grafológiai vizsgálatnak nem az volt a célja, hogy Walesa esetleges ügynöki múltját bebizonyítsa, a volt elnök itt károsult személyként szerepelt. Tanúként hallgatták ki õt, s azt állította, hogy a dosszié iratain nem az õ kézírása látható.

A cikk a hirdetés után folytatódik
A 235 lapnyi szakértõi vélemény alapján egyértelmûen leszögezhetõ: az együttmûködési nyilatkozaton, nyugtákon, több tucat kézzel írt jelentésen Walesa kézírása szerepel. Csak egyetlen - hatoldalas - jelentést nem õ írt, de saját kezûleg írta alá minden oldalát - számolt be Pozorski.

Az IPN tavaly februárban hozta nyilvánosságra Walesa terjedelmes beszervezési és munkadossziéját, amely az 1970-ben aláírt együttmûködési nyilatkozatát, valamint az 1976-ig a kommunista belbiztonságnak (SB) adott jelentéseit és saját kezûleg aláírt bevételi nyugtákat is tartalmazza.

Walesa azóta többször hamisítványnak minõsítette az iratokat. Az IPN ügyészi osztálya ennek nyomán - a volt elnököt kompromittáló dokumentumok nyilvánossá tétele után néhány nappal - nyomozást indított, hogy kiderítse, az SB tisztviselõi anyagi haszonszerzés céljából tényleg hamisították-e a Walesára vonatkozó dokumentumokat. A grafológiai vizsgálat ezen eljárás része volt.

Jaroslaw Szarek, az IPN elnöke rámutatott: azt, hogy Walesa Bolek fedõnéven együttmûködött az SB-vel, és pénzt is kapott érte, már 2008-ban bebizonyították az IPN kutatói, Slawomir Cenkiewicz és Piotr Gonarczyk. Az SB és Lech Walesa címû könyvük kiadása óta nem jelent meg olyan tudományos munka, mely megcáfolta volna e kutatás eredményét - mondta Szarek, majd hozzáfûzte: beszervezését maga Walesa is bevallotta egy - 1992-ben a PAP hírügynökségnek adott - nyilatkozatban, jóllehet késõbb visszavonta azt.

Walesának az 1980 után (a Szolidaritás megalapítása után) betöltött szerepét firtató újságírói kérdésre válaszolva az IPN elnöke elmondta: a lengyel független szakszervezet egyik alapítója a 80-as évektõl nemcsak Lengyelországban, hanem az egész világon jelkép volt, II. János Pál pápa mellett õ volt a leghíresebb lengyel. "Ezt a tõkét azonban nagyon gyorsan szétforgácsolta, az önrombolás útjára lépett", a múltjához való rendezetlen viszonya miatt mára teljesen elveszítette tekintélyét - vélekedett Szarek.

"Nem az a szándékunk, hogy Lech Walesát kitöröljük a történelembõl. (...) Ma elmondható: ezentúl nem fér kétség Walesának az SB-vel folytatott együttmûködéséhez" - jelentette ki, hozzátéve, hogy "a volt elnök megítélése megváltozik".

Az IPN elnöke több példát felhozva azt is kifejtette: mostantól kezdve kérdéseket lehet feltenni arról, milyen hatással volt Walesa 70-es évekbeli magatartása a rendszerváltás utáni döntéseire. "Ez nyitott kérdés" - tette hozzá.

Walesa az elhangzottakra egyelõre nem reagált, külföldön tartózkodik. Úgyvédje, Jan Widacki azt mondta, hogy a krakkói igazságügyi szakértõi intézet véleménye semmit sem magyaráz. A Polsat News lengyel hírtelevíziónak nyilatkozva a jogászprofesszor kilátásba helyezte, hogy kezdeményezni fogja a jelentést készítõ szakértõk kihallgatását, új szakértõk felkérését. Kifogásolta, hogy az IPN egyebek mellett Walesa 2016-ig keletkezett kézirataival vetette össze a hetvenes években keletkezett dokumentumokkal. Widacki rámutatott arra, hogy a késõbb "sok állami dokumentumot aláíró, autogramokat osztó" elnök a 70-es években "egyszerû munkás volt, nem sokat forgatott tollat", vagyis teljesen más volt akkoriban a kézírása.

A lengyel állami ügyészség keddi közleménye szerint a szakértõi vizsgálat során a dosszié iratait a Walesa által 1963 és 2016 között írt dokumentumokkal hasonlították össze. Az ügyészség "egyértelmûnek, átfogónak és koherensnek" minõsítette az igazságügyi szakértõi intézet jelentését.
Link

Hozzaszolasok

7 #1 virag
- 2017. January 31. 16:47:37
267 #2 Perle
- 2017. February 02. 10:30:50
Ha nem lett volna az, nem is vitte volna semmire. Lásd a mi " elitünk" néhány tagját.

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
311,909 egyedi latogato