Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Pénz, Pina, Pozíció...ala Vatikán

TanácsadásPénz, szex, Obama – ezért mondott le Benedek pápa? Egy vatikáni érsek szerint külföldrõl sürgették a rezsimváltást

Több mint négy év telt el azóta, hogy XVI. Benedek váratlanul bejelentette lemondását, és azóta zajlik a találgatás, mi váltotta ki valójában a katolikus egyházfõ döntését. A hivatalos indoklást, miszerint megromlott egészségi állapota miatt nem tudta vállalni a hivatallal járó terheket, szerencsére az idõ maga megcáfolta, mert Benedek – bár ritkán jelenik meg a nyilvánosság elõtt – továbbra is önálló és aktív éle­tet él. Az eddig leggyakrabban említett okok – a Vatikán pénzügyi reformjával szembeni ellenállás, a homoszexuális fõpapi lobbi leleplezésétõl való félelem, illetve a katolikus egyház liberális elvek szerinti modernizálásának igénye – mellé most egy újabb teória iratkozott fel. Eszerint XVI. Benedek a rá nehezedõ „hatalmas külsõ nyomás” miatt köszönt le.

Februárban vonult nyugdíjba a Ferenc pápával szemben talán legkritikusabb olasz püspök, Ferrara-Comacchio volt érseke, Luigi Negri, miután betöltötte 75. életévét. Negri érsek egy San Marinó-i olasz nyelvû lapnak adott interjúban arról beszélt, hogy az elmúlt négy évben „több alkalommal” találkozott a nyugalmazott pápával, és azt állította, hogy Benedek 2013-ban nem teljesen önként, és nem a hivatalosan közölt egészségügyi okok miatt távozott hivatalából. Az érsek már Benedek pontifikátusa idején is az egyházfõ egyik bizalmasának számított, és nem rejtette véka alá, hogy a katolikus egyház számára súlyos problémának látja a jelenlegi pápa tevékenységét. Sõt, 2015-ben egy befolyásos olasz lap, az Il Fatto Quotidiano arról írt, hogy egy szemtanú szerint Negri érsek egyik munkatársának azt mondta: „a Madonna csodája lenne”, ha Ferenc pápa elvesztené hivatalát. Az érsek a beszélgetés tényét nem tagadta, de azt cáfolta, hogy Bergoglio halálát kívánta volna.

Negri most a Rimini 2.0 címû hírportálnak arról beszélt, hogy Benedek négy éve „a rá nehezedõ hatalmas nyomás” miatt mondott le. Az érsek nem nevezte meg az akkori amerikai elnököt, de szavaiból elég világosan kiderült, hogy Barack Obama és kormánya befolyását gyanítja a vatikáni „rendszerváltás” mögött. „Az igazság elõbb-utóbb mindenképpen ki fog derülni arról, vajon kinek milyen súlyos felelõssége volt a Vatikánon belül és kívül a pápa lemondásával kapcsolatban. … Nem véletlen, hogy Amerikában a Wikileaks által közzétett anyagokból kiderült, miszerint egyes katolikus csoportok Trump elnök közbenjárását kérték, állítson fel vizsgálóbizottságot annak kiderítésére, vajon Barack Obama adminisztrációja gyakorolt-e nyomást Benedek pápára” – nyilatkozta Luigi Negri. Az érsek szerint a lemondás körül továbbra is sûrû a homály, de biztos benne, hogy az „igazság és a felelõsök személye ki fog derülni”. Hozzátette, ha ez életében nem történik meg, akkor „elsõ kérdése ez lesz Szent Péterhez”.

Annak idején sokan felidézték, hogy Benedek pápa trónra lépése­kor, 2005-ben azt kérte a katolikus hívõktõl: „Imádkozzatok értem, nehogy elmeneküljek a farkasoktól való félelmem miatt.” De vajon kik vagy milyen körök lehettek azok a „farkasok”, akikre Benedek utalt? Egy olasz tényfeltáró újságíró, Mau­rizio Blondet 2015-ben összeállította a lemondáshoz vezetõ események láncolatát, amibõl azt a következtetést vonta le, hogy a nemzetközi bankelit és a Vatikánon belül mûködõ homoszexuális lobbi volt leginkább érdekelt a pápacserében, és ez a két befolyásos kör rendelkezett is a szükséges eszközökkel céljai eléréséhez.

Luigi Negri nyugalmazott érsek
A Benedek lemondása elõtti egy évben összehangolt nemzetközi kampány zajlott a pápa ellen, amelynek része volt a Vatileaks néven elhíresült kiszivárogtatás és a Szentszék elleni globális pénzügyi vizsgálatsorozat. Giovanni Lajolo kardinális, korábbi vatikáni államtitkár 2012 nyarán tett nyilatkozata szerint a lejárató kampány célja az volt, hogy „kapitány nélküli hajó” képét sugallja, és aláássa XVI. Benedek pápa morális vezetõi tekintélyét. Lajolo az olasz TG24 televíziónak adott interjúban azt mondta, hogy „a katolikus egyházzal és a Szentszékkel szembeni ellenséges erõk... meg akarják akadályozni a Szentatya által kért átfogó és mély megtisztulást, amelynek alapvetõ célja belsõ és szellemi. Nem szabad azonban, hogy illúzióink legyenek: ahogy az apostolok között ott volt Iskariótes Júdás, úgy ma is vannak (az egyházban) olyanok, akikben nincsen benne Krisztus szelleme” – mondta a bíboros. Nem csak az egyházon belül álltak azonban ugrásra készen azok, akik új vezetõt szerettek volna látni a Szentszék élén.

Selyemzsinór Berlinbõl

2013. január elsején váratlanul leállt valamennyi vatikáni ATM-terminál, és a bankkártya-leolvasók sem mûködtek. A turisták tanácstalanul álldogáltak a Sixtusi-kápolna és a Vatikáni Múzeum pénztáránál, ahol csak készpénzért lehetett jegyet venni. Nem átmeneti technikai problémáról volt szó: a pápai állam digitális pénzforgalmi rendszerét az üzemeltetõ Deutsche Bank a globális bankközi tranzakciók kommunikációs hátterét biztosító SWIFT rendszeren keresztül blokkolta. A hálózat mûködése csak közel hat héttel késõbb, 2013. február 12-én indult újra, 24 órával Benedek pápa lemondása után. Blondet azonban emlékeztet rá, hogy a problémák már korábban érzékelhetõek voltak.

A teljes cikk a Hetek hetilapban olvasható.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2017. March 18. 07:21:11
Feszültség a bíborosi karban
Egymással szemben

Egyre többen vélik úgy a Ferenc pápát négy évvel ezelõtt megválasztó bíborosok és a katolikus egyház más, konzervatív beállítottságú vezetõi közül, hogy az egyházfõnek távoznia kellene. Ellenérzésük okai a pápa „forradalmi” reformjai, a szexuális visszaélésekkel történõ szembenézésben vallott kudarcok, illetve a más vallások iránti túlzott nyitottsága. Eközben lemondott a papi pedofíliához kapcsolódó ügyeket vizsgáló vatikáni bizottság egyik vezéralakja, Marie Collins.

Egyre többen vélik úgy a Vatikánban, hogy Ferenc pápának távoznia kellene. Konzervatív bíborosok egy csoportja – akik korábban még maguk is Ferenc pápa mellett tették le a voksukat – aggodalommal figyeli a pápa ellentmondásos intézkedései és nyilatkozatai miatt elindult folyamatokat, melyek akár súlyos egyházszakadáshoz is vezethetnek. Négy évvel ezelõtt a „haladóbb” szellemiségû német bíborosok és a Kúria Benedek pápával elégedetlen tagjai támogatták Bergoglio megválasztását. Most ez utóbbi csoport szorgalmazná Ferenc pápa lemondását. A pápai ellenzék mintegy tucatnyi, de annál nagyobb súlyú egyházvezetõbõl áll, akiknek nemtetszését többek között az egyház konzervatív irányvonalát sértõ pápai lépések és nyilatkozatok váltották ki.

Miután 2013 márciusában a reformok híveként választották meg, Ferenc pápa egyik elsõ intézkedéseként nekilátott rendbe tenni a Római Kúria ügyeit. Az egyházi bürokrácia és a pénzügyek tisztába tétele azonban ellentmondásos vállal­kozásnak bizonyult – 2016-ban végül a pápa azzal vádolta meg a Kúria tagjait, hogy szándékosan, a felszín alatt ellenállnak a reformoknak. Komoly ellenérzéseket váltott ki Ferenc pápa elsõ külföldi útjáról hazatértében adott, a homoszexuálisok iránt igencsak megengedõ nyilatkozata is. Elhíresült „ki vagyok én, hogy megítéljem õket, ha hittel keresik az Urat” kijelentése a Rio de Janeiróból Rómába tartó repülõgépen hangzott el az õt kísérõ újságírók elõtt.

A pápával szemben álló ellenzék különösen az után erõsödött meg, hogy Ferenc magára haragította a katolikus konzervatívokat azzal, hogy 2016 áprilisában helyi hatáskörbe helyezte annak eldöntését, vajon az elvált és újraházasodott hívek részesülhetnek-e az oltáriszentségbõl. (Korábban az volt az egységes gyakorlat, hogy az egyház a válás után érvénytelenítette az elsõ házasságot.) Ekkor viszont „még csak” négy bíboros lázadt fel nyílt levélben a döntés ellen.

Ahogy Antonio Socci konzervatív katolikus újságíró beszámolt a Libero címû olasz lapban, a mintegy tucatnyi magas rangú, elégedetlen egyházi funkcionáriusnak már jelöltje is van az utódlásra: Pietro Parolin, a Vatikán államtitkára. Socci szerint azonban ezt ügyesen kellene véghezvinniük a „lázadóknak”, hiszen az egyházjog szerint bûncselekménynek számít, ha a pápát lemondásra presszionálják. Az új-ságíró azonban úgy véli, valószínûtlen, hogy az egyházfõ hajlandó lenne önként otthagyni hivatalát, mert „nagyon autoriter beállítottságú”, ezért várhatóan maradni fog, „amíg véghez nem viszi forradalmi reformjait, melyek óriási kárt okoznak” a katolikus egyháznak.

A múlt héten lemondott hivataláról az az ír származású nõ, akit az egyházfõ még 2014-ben nevezett ki a kiskorúak védelmével foglalkozó bizottságba. Marie Collins, aki 13 évesen szintén papi molesztálás ádozata volt, az elmúlt idõszakban egyre hangosabban kritizálta a Vatikánt amiatt, hogy az nem volt nyitott az általa javasolt újítások végrehajtására. Végül a közelmúltban le is mondott posztjáról a szexuális visszaélésekkel kapcsolatos „kooperáció szégyenletes hiányára” hivatkozva, és azt kifogásolva, hogy a legfontosabb egyházvezetõk más ügyeket helyeznek prioritásként a gyermekek és a veszélyeztetett fiatal felnõttek biztonsága elé.

Collins egyébként azután hozta meg végsõ döntését, hogy a Vatikán egyik minisztériuma nem volt hajlandó megfelelni annak az új ajánlásnak, melynek alapján a bántalmazások összes áldozatától és túlélõjétõl származó minden levélre kötelezõ lenne választ adni. A bizottság frissen lemondott tagja szerint a legnagyobb probléma ezenkívül az, hogy az egész válságot ellentmondásosan „kezelték” az egyházvezetõk: „szép szavakkal a nyilvánosság elõtt, és ezzel ellentétes tettekkel zárt ajtók mögött”. Collins azonban nem Ferenc pápát okolja a kialakult helyzetért, hiszen õ maga hozta létre a bizottságot, és támogatta is annak munkáját. A katolikus egyház részérõl viszont óriási „kulturális ellenállásba” ütköztek. Ráadásul a testület – Collins elmondása szerint – nem rendelkezik megfelelõ forrásokkal, és az elõrehaladás túlságosan lassú volt.

A testület vezéralakjaként Collinsnak ugyan egyszer sem volt lehetõsége személyesen találkozni a pápával, viszont amennyiben erre sor került volna, elmondása szerint azt kérte volna az egyházvezetõtõl, hogy adjon hatalmat a bizottságnak az ajánlások végrehajtásához, emellett pedig több pénzügyi forrást. Ezen tûlmenõen egyházon kívüli szakembereknek a testület munkájába való bevoná­sát is szorgalmazta volna. Marie Collins mellett egyébként volt még egy olyan tagja a bizottságnak, aki maga is érintett volt papok által elkövetett szexuális zaklatásban. Peter Saunders ugyan nem mondott le tisztségérõl, de háttérbe szorult, miután a tavalyi év folyamán össze­különbözött a testület más tagjaival azzal kapcsolatban, hogyan kellene kezelni egy sorozatos szexuális visszaélésekkel vádolt olasz pap ügyét.
http://www.hetek.hu/kulfold/201703/fe...osi_karban
4 #2 Posta Imre
- 2017. March 18. 19:13:32
Jehova meg personanongrata lesz Oroszországban? Milyen világot élünk?

http://www.vilaglato.info/ki-akarjak-...z-oroszok/
9 #3 vala_ki
- 2017. March 20. 20:46:33
Viszonya volt egy gimnazista fiúval, felfüggesztették a papot
http://index.hu/belfold/2017/03/20/vi...k_a_papot/
3 #4 Enid
- 2017. March 21. 11:28:25
Vala_ki! Hova? s_kukk

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
322,859 egyedi latogato