Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Szaúd-Arábia egyre inkább putyinizálódik

TanácsadásAz megvan, hogy a szaúdi királyi familia zsidó? Az is, hogy az usa és izrael és az összes rohadt zsidó lábtörlõje? Na, ehhõ képest tessék értelmezni a szóáramlatot. A világ két legfontosabb olaj-diktatúrájában, Szaúd-Arábiában és Oroszországban sokkal több közös vonást fedezhetünk fel, mint elsõre gondolnánk.

Talán eleve elkerülhetetlen volt, hogy Szaúd-Arábia meglepetésszerû fellépését a korrupcióval vádolt miniszterek és hercegek ellen össze fogják hasonlítani Vlagyimir Putyin orosz, illetve Hszi Csin-ping kínai államfõk rendkívül nyilvános és szelektív korrupcióellenes kampányaival. Azonban Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg – aki elindította a megtorlást – egyéb „veszélyes módokon” is hasonlít Putyinra.

Nem kétséges, hogy Szaúd-Arábia régóta teljesen korrupt ország. A több ezer uralkodóval, akik az államkincstárat – mint ahogy azt egy abszolút monarchiában szokás – a saját pénztárcájuknak tekintik, ez nem meglepõ. Errõl beszélni azonban még egy herceg számára sem volt biztonságos soha.
Az utóbbi három évben – azaz mióta Mohamed bin Szalmán hatalomra került – a szaúdi királyi család három disszidens tagját szállították haza titokban akaratuk ellenére Európából. Közülük a legidõsebb, Szultan bin Turki herceg a szaúdi kormány ismert kritikusa, az uralkodó családon belül is reformokat hirdetett.

A disszidens hercegnek még 2016 február elején veszett nyoma. Állítólag aznap felszállt egy Párizsból Kairóba tartó gépre, de soha nem érkezett meg az egyiptomi fõvárosba. A gép szaúdi volt, és a herceg a hírek szerint a királyi család tagjaival beszélt, mielõtt beszállt volna.

Minden autoriter rezsimben, a korrupció elleni küzdelem csak ürügy a hatalomkonszolidációra, mivel a rendszer természete alapvetõen „bevonzza” a korrupciót. Mindig ugyanaz a helyzet: az erõforráshoz közeli emberek kapják a leginkább jövedelmezõ kormányrendeléseket. Hogy csak két példát említsünk: Miteb bin Abdullah herceg, a Szaúdi Nemzeti Gárda egykori vezetõje állítólag 10 millió dollárt ítélt oda saját vállalkozásainak, a hercegi család egy másik tagja, Turki bin Abdullah herceg pedig valószínûleg arra használta befolyását, hogy magának nyerjen meg bizonyos elvégzendõ munkákat.

A több tucat szaúdi vezetõ letartóztatása – köztük al-Valíd bin Talál bin Abdel-Azíz al-Szaúd hercegé, aki az uralkodóház külföldön legismertebb képviselõje és a világ egyik leggazdagabb embere – azonban nem változtatja meg a rendszer lényegét és ugyanolyan aggasztó, mint az orosz olaj-oligarcha, Mihail Boriszovics Hodorkovszkij letartóztatása 2003-ban. Ezzel a lépéssel ugyanis Putyin éppen hogy megerõsítette erejét, valamint így más gazdag oroszok is „beálltak a sorba”, ami végül az orosz gazdaság újraközpontosításához és szigorú kormányzati ellenõrzéséhez vezetett.

Kapcsolódó cikkeink:

Több száz új név a szaúdi korrupciós listán, jönnek a befagyasztások
Villámgyors elszámoltatás folyik Szaúd-Arábiában

A szaúdi koronaherceg „Putyin-szerû viselkedésének” egyéb aspektusai azonban még nyugtalanítóbbak.

Mielõtt elindult volna az új korrupcióellenes szervezet, amely megkezdte a tisztogatást, Mohamed bin Szalmán bejelentette, hogy egy 500 milliárd dolláros sci-fi várost építene a sivatagban, NEOM néven. A projekt Egyiptommal és Jordániával is határos lenne, és teljes egészében megújuló energiával mûködne majd. Látványterveket mindeddig még nem hoztak nyilvánosságra, de a koronaherceg fejében már összeállt a kép: terve szerint a mesterségesen kialakított megalopolisz egyszerre lesz ipari és üzleti központ, biotechnológiával, fejlett gépgyártással, energiai és élelmiszeriparral. Ha bejön az elsõre meredeken hangzó ötlet, ez lesz a legnagyobb, teljesen megújuló energia segítségével fenntartott város a világon: a relatív szabadság oázisa, amelyben a nõk nyilvános helyeken együtt tartózkodhatnak majd a férfiakkal, az alkohol azonban nem engedélyezett.

Ha belegondolunk, ez egy drágább változata az orosz Szocsinak: Putyin ugyanis ebbe a Fekete-tenger partján elterülõ városba álmodta meg az elsõ orosz téli olimpiát. Az álma teljesült, ráadásul nem is akármilyen módon: a XXII. téli játékok minden idõk legdrágább – nem mellékesen pedig legkorruptabb – olimpiája volt.

Mindkét esetben a kitûzött cél az volt, hogy egy tekintélyelvû országot nyitottabbá tegyen a világ felé, bemutatva egy futurisztikus jövõképet egy olyan oázisban, amely évekig több befektetést kapna, mint az ország többi része. Szocsi a mai napig rengeteg grandiózus, új épületet rejt, a projektnek azonban nem sikerült felemelnie Oroszországot a világ szemében, mivel amint véget értek a játékok, Putyin elrendelte a Krím bekebelezését.

Szaúd-Arábia szintén agresszívabb Szalmán király és fia uralma alatt, mint elõdeik alatt volt: a jemeni beavatkozás, Katar blokádja, Irán „háborús cselekedet” elkövetésével való megvádolása, valamint Szaad Haríri libanoni ex-kormányfõ Rijádban való felbukkanása lemondását követõen mind arra vonatkozó jelek, hogy a királyság az Iránnal való háború megrontására törekszik. Most minden olyan konfliktus, amely nem jár közvetlen leszámolással, megteszi.

Putyin is mindig elõnyben részesítette a közvetett konfliktusokat nyugati ellenfeleivel, például Szíriában.
A szíriai konfliktusban Putyin ugyanazon az oldalon áll, mint Irán. Ez magyarázhatja, hogy Szalmán király nemrég Moszkvába látogatott, valamint a koronaherceg és a Kreml közötti gyakori kapcsolatfelvételt. Az Egyesült Államok közel-kelet politikájának közelmúltban bekövetkezett kudarcai miatt Oroszország és Szaúd-Arábia is úgy érzik, hogy aktívabb szerepet játszhatnak, ami szükségessé teszi számukra a koordinációt.

Nagy a kísértés a nyugati riportereknek, különösen az amerikaiaknak, hogy Mohamed bin Szalmánt reformerként ábrázolják, aki megpróbálja bevezetni országát a modern világba, Putyint pedig hanyatló diktátorként, aki Oroszországot a múltba viszi vissza. Azonban az egyetlen ok, amiért az említett kommentátorok kísértést éreznek erre a megkülönböztetésre, az az, hogy Szaúd-Arábia egy hagyományos amerikai szövetséges, valamint egy régi ellenség, Irán ellensége. A valóságban viszont sokkal több a hasonlóság, mint a különbség a világ két legfontosabb olaj-diktatúrája között.

A szaúdi király, az örököse és az orosz elnök tehát ugyanazt a nyelvet beszélik: vezetõk, akik gyorsan és határozott döntéseket hozhatnak anélkül, hogy megzavarnák a hazai ellenõrzéseket és egyensúlyokat. „Korrupcióellenes kampányaik” pedig segítik ellenõrzés alatt tartani ellenfeleiket.
Link

Hozzaszolasok

Még nem küldtek hozzaszolast

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.11 masodperc
295,828 egyedi latogato