Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Fordított összefüggés az anyagi helyzet és az interperszonális bölcsesség között

TanácsadásHa ettõl jobban érzitek magatokat! Komoly egy vizsgálat messzemenõ következtetései..., melynek mi is az üzenete?
A középosztály alján lévõk bölcsebbek, mint a felsõ közép tagjai, állapítja meg a Proceedings of the Royal Society B tanulmánya, és hozzáteszi: az IQ mértéke nem hozható összefüggésbe az interperszonális bölcsességgel. A pszichológus szerzõk tanácsot is adnak azzal kapcsolatban, hogyan kezelhetünk bölcsen interperszonális konfliktusokat.

Justin Brienza és Igor Grossmann tanulmánya szerint a társadalmi osztály fordított összefüggésben van azzal, hogy az illetõ interperszonális helyzetekben milyen mértékben képes a bölcs gondolkodásra (wise reasoning: az a képesség, hogy felismerjük tudásunk határait, felmérjük a világban végbemenõ változásokat, tudomásul vegyünk és integráljunk eltérõ perspektívákat). Mint a kutatók kifejtik, eredményeik ellentmondanak a bevett nézetnek, miszerint minél magasabb társadalmi osztályba tartozik valaki, annál inkább képes az absztrakt gondolkodásra.

A pszichológusok tanulmányukban – Social class and wise reasoning about interpersonal conflicts across regions, persons and situations – két vizsgálatuk eredményérõl számolnak be. Az egyikben különbözõ gazdasági helyzetû, az USA különbözõ területein élõ alanyokkal végeztek online kérdõíves felmérést (n= 2145 fõ), a másikban egy reprezentatív, munkásosztály- és középosztálybeli, N= 299 fõs mintával személyes interjút folytattak Michigan államban.

Az online kérdõíves felmérésben részt vevõknek egy közelmúltbeli konfliktusukra kellett visszaemlékezni, amikor pl. vitába keveredtek élettársukkal vagy egy barátjukkal, majd az interperszonális konfliktusokra általánosan alkalmazható kérdésekre kellett válaszolniuk (pl.: Figyelembe vett már valaha konfliktusa során harmadik lehetséges perspektívát?, Milyen mértékben törekszik megérteni a másik személy véleményét?, Elképzelhetõnek tartotta-e, hogy nem önnek volt igaza?). A személyes interjúban részt vevõknek standard IQ-tesztet kellett kitölteniük, és véleményt kellett nyilvánítaniuk interperszonális konfliktushelyzetekrõl, pl. el kellett dönteniük, kinek adnak igazat egy kitalált helyzetben, amikor két jóbarát vitatkozik, és el kellett mondaniuk, hogy szerintük hogyan oldódott meg az adott konfliktus-helyzet, eközben szakértõ bírálók pontozták válaszaikat a bölcs gondolkodás különbözõ szempontjai szerint (pl. figyelembe veszi-e az illetõ, hogy kívülállók miként vélekednének a konfliktusról, vagy csak saját perspektívája alapján ítél).


Fotó: 123rf


Az eredmény szerint minél magasabb társadalmi osztályba tartozik valaki (nagyobb bevétel, magasabb iskolázottság), annál kevésbé képes a bölcs gondolkodásra. Az összefüggés igaznak bizonyult területi elhelyezkedéstõl és egyéb személyes különbségektõl függetlenül, továbbá megmutatkozott személyes és standardizált hipotetikus szituációkban egyaránt, valamint az önbevalláson alapuló kérdõívekben és a szakértõk által megfigyelt helyzetekben is.

A szerzõk megállapítják: úgy tûnik, hogy a magasabb társadalmi osztályba tartozás a jobb gazdasági körülmények biztosítása révén aláássa a személyközi ügyekben való bölcs gondolkodás kifejlõdését. Mint a pszichológusok kifejtik, elképzelhetõ, hogy evolúciós okok állnak a háttérben: az alacsonyabb társadalmi osztályba tartozó személyeknek bizonytalanabb gazdasági helyzetben kell navigálniuk, ez pedig rászorítja õket, hogy az interperszonális doménben eredményesebbek legyenek. A kutatók hozzáteszik: további vizsgálatot igényel tehát annak eldöntése, hogy az alacsonyabb társadalmi osztályba tartozók csak a gazdaságilag releváns interperszonális helyzetekben mutatnak nagyobb interperszonális bölcsességet, vagy nagyobb interperszonális bölcsességük az interperszonális doménben általában is kimutatható.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2017. December 29. 18:33:06
Csaba, ez a kép több, mint "isteni"! Igen, ez kifejezi azt, amit ...szóval mindent! A szent skarabeusz tudja mit kell tenni! Ügyi vagy! marcinak is "teszik", már vágja, hogy xar van a palacsintában. Ilyen kép van laposföldes verzióban is? s_proszt
2 #2 gerry
- 2017. December 29. 22:59:36
Elolvasva a "tanulmányt"...

de jó, már értem, mit nem értek abban amit értek mert nem értem.

/én volnék az n+1 fõ B)/

Az eredmény szerint minél magasabb társadalmi osztályba tartozik valaki (nagyobb bevétel, magasabb iskolázottság), annál kevésbé képes a bölcs gondolkodásra.
Az összefüggés igaznak bizonyult... ...az önbevalláson alapuló kérdõívekben és a szakértõk által megfigyelt helyzetekben is.

Valamint...
1. Elsõ igazi bizonyítékként - Ez annyira igaz (színtiszta Tézis!), hogy pl. a Rockefeller vagy Rotschild bünbanda-családok legfelsõbb szintjén élõk már egy kérdöívet se tudtak kitölteni, lévén született és azóta csak szellemileg nullponti enrgiamentesre deformálódott analfabéták (gammák, delták... stb.). A lóápólóik, akik ezeknek a pénzoligarcháknak az alkalmazásában állnak ugyanakkor szarlapátolás közben - amit félkézzel is el tudtak végezni - felsõfoku matematikai egyenletek levezetésével bizonyították a porba fingás szükségességét amit a tesztlapok kitöltésekor, egyidejüleg annak margójára jegyeztek... Az összeszedett kérdõívek kielemzésekor akadt a tesztalanyok között olyan is aki versben közölte le frappáns kiegészítését de néhány latin, ógörög és egy, a volt Szovjetúnióból a 90-es években USÁ-ba menekült (nagyapai ágon német - náci - felmenõkkel rendelkezõ;) orosz földmüvelõ többszólamban megzenésített, ékírásos szanszkrit nyelven írt tanulmányára is rábukkantak a pszichológusok.

2. bizonyítékként (személyes tapasztalatok alapján) - a felém helyezett u.n. "fünökeim" is oltári hülyék, csak parancsolni tudnak, de egy szöget beverni a falba m'ar csak úgy, hogy közben kalapáccsal szétverik a saját ujjukat, míg én, akár 10 üveg sör legurítása után - miközben fejben, hiba nélkül, differenciál-egyenletet oldok meg, hajszálpontosan - a mellettem falat támasztó gazsi (akit professzornak becézünk) kézfejére tudok ütni!

Prosztó - azaz

postaimre.net/kepek/HNY.jpg

Szomorú ez kérem... Lebutított világban élünk, ahol egyedül a mélybe süllyedt emberiség néhány százalékában pislog az értelem, a túlélés némi szikrája ... és persze a pszihologikusok, (az emberiség összegyült szellemi tudásának egytlen, szakavatott átmentõi egy új világba) - akik a háttérbõl felhívják erre a világméretü anomáliára figyelmünket.

YESSS
3 #3 Enid
- 2017. December 30. 07:33:55
Interperszonalis bolcsesseg? Ez egy uj fogalom, olyan kitalacio lehet, mint olaszul a "gelicidio" (azaz gyilkos jeg). Ertsd: a gyilkosok altal befolyasolt idojaras egyik jellegzetes es rombolo megnyilvanulasa.
A bolcsesseg szo kiforgatasaert fobeloves jarna...

A mai iskolazott ember doktrinaba terelt birkanyaj tagja. De kivetelek vannak.
Tovabba a penz es a hatalom a tudat szintjet mutatja. A politikai vezetok es a penzoligarchak a leg"tudatlanabb" egyenek. Emberrol nem tudom, hogy lehet-e meg esetukben beszelni.

Ez az osszefugges egyreinkabb felszinre kerul, tehat megelozni jobb, mint kuralni elvbol kiindulva mar magyarazzak is.
Igy tehat ez eleve egy kibicsaklott kutatas.
162 #4 fapipa
- 2017. December 30. 18:06:02
Húúúha !
ettõl aztán piszkosul kipszihokupálódtam !!
megyek beveszem a fluid piros (rosé ) tablettámat !!

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
311,681 egyedi latogato