Bejelentkezés
Álcivil szervezetek az autokrata kormányok fegyvertárában

A globalizáció és a demokrácia terjedése minden korábbinál nagyobb erõt adott világszerte a civil társadalomnak, ami a nem kormányszervezetek (NGO) példátlan elterjedéséhez vezetett – és példátlan harci eszközzé tette õket. Számos autokratikus vagy nem liberális kormány vezette országban „magán” és „független” médiumokat „magánbefektetõk” vásárolnak fel, és bár anyagilag függetlenek, szerkesztésük rabszolgája a kormánynak, amely titokban támogatja és irányítja õket – írta a The Atlantic címû, befolyásos amerikai magazin állandó szerzõje, Moisés Naím. – Az olyan országok, mint Magyarország, Irán és Venezuela vezetõi gyakran titokban kontrollálnak „törvényhozókat”, „ügyészeket” és választási bizottságokat, amelyeket „pártatlan bírák” hagynak jóvá a „demokratikus választások” ellenõrzésére, amelyeket gyakran manipulálnak.
A Militarizált NGO-k születése címû írásában a szerzõ rámutat, hogy a hivatalos kormányok szerint természetesen civilszervezetek foglalták el a Krímet, a kelet-ukrajnai kormányhivatalokat és rendõrkapitányságokat, õk intézik el a kormány ellen tüntetõ venezuelai diákokat stb. Ugyanezt láttuk Teheránban, Havannában és Caracasban, ahol a vezetõik politikája ellen az utcára vonulókat gyakran támadják meg erõszakos civil csoportok, akik eljátsszák a közönséges, a rezsimet támogató polgárokat. Iránban ez a Basij, az Elnyomottak Mobilizációs Szervezete, Kubában a Gyors Reagálású Brigádok, amelyek rutinszerûen verik össze azokat, akik nyíltan mernek tiltakozni a diktatúra ellen.
Ezt a „politikai technológiát” sikeresen exportálták Venezuelába, ahol jól kiképzett és felfegyverzett „civilek” harcolnak a collectivosnak nevezett ellenzékiek ellen. Maga Orwell sem tudott volna jobb neveket találni arra, hogy álcázza ezeknek a szervezeteknek a valódi természetét – írta Naím.
A valóságban ezek kormányaik féregnyúlványai, céljuk, hogy leplezzék kormányaik viselkedését, amelyek nem akarják, hogy a nemzetközi közösség annak lássa õket, amik valójában: autokráciák, amelyek megsértik a nemzetközi normákat és az emberi jogokat. Már saját betûszót is kiérdemeltek – ez a GONGO: Government-Organized Non-Governmental Organizations, kormány szervezte nem kormányszervezetek.
Ezek közül egyesek elnyomó kormányok durva eszközeiként szolgálnak, mások a demokrácia gyakorlatát a demokrácia finomabb eszközökkel való hazai aláásására használják fel. Külföldön az elnyomó rezsimek GONGO-i az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben lobbiznak, gyakran nemes célokat szolgáló civilszervezetek képviselõiként, miközben valójában csak az õket pénzelõ kormányok ügynökei.Link
Hozzaszolasok
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.
- 2015. November 12. 11:29:12