Bejelentkezés
Svédországban egyre aktívabbak a neonácik

Az Expo kutatói szerint érdemes arra is felhívni a figyelmet, hogy az események hátterében ma már nem csak az Északi Ellenállás Mozgalom nevû, Skandinávia-szerte mûködõ neonáci szervezet áll, az ezreket számláló tömörülésnek ugyanis egyre több szélsõjobboldali kihívója akad. Példaként a Det Fria Sverige (A szabad Svédország) nevû, tavaly megalapított mozgalmat említik, amely – az Északi Ellenállás Mozgalomhoz hasonlóan – a migránsok térnyerésének hivatott megálljt parancsolni.
A csoport fõként fiatalokat szólít meg, és a Svéd Demokraták nevû bevándorlásellenes parlamenti párt online követõibõl toboroz tagokat. Weboldalukon két célt fogalmaztak meg: a tõsgyökeres svédek érdekvédelmét, illetve azt, hogy a jövõben alternatívát alakítanak ki a bukott multikulturális államnak. Szakértõk szerint A szabad Svédország népszerûsége épp a békés, ám cselekvõképes jellegében rejlik. Míg az említett ellenállási mozgalom akár vérontás árán is megvédené a svéd etnikumot (tavaly több követõjüket is elítélték göteborgi gránáttámadásokkal összefüggésben), az „újdonsült” neonácik a bevett módszerekhez – online propagandaterjesztés, koncertek szervezése, illetve szórólapok és matricák gyártása – nyúlnak vissza.
Bár továbbra is túlsúlyban vannak a békés eszközök, az Expo szakértõi egy aggasztó jelenségre is rávilágítottak. „Tavalyhoz képest egyre nagyobb arányban tapasztalunk harcias gyakorlatokat, legyen szó konkrét katonai képzettségrõl, fizikai felkészültségrõl vagy akár szakszerû szúrófegyver-használatról” – fogalmazott az egyik kutató.
Az Északi Ellenállás Mozgalomnak több ezer tagja van
Fotós: Reuters
BIRODALMI POLGÁROK
Svédországhoz hasonlóan Németországban is egyre többen kérdõjelezik meg az államvezetés mûködõképességét. A német Reichsbürger, azaz Birodalmi Polgárok nevû szélsõséges mozgalom mára 18 ezer tagot számlál, azaz nyolcvan százalékkal több, mint 2016-ban – írta a Deutsche Welle a német belsõ elhárítás adataira hivatkozva. A nyilvánvaló megerõsödés ellenére nem arról van szó, hogy a köztársasági kereteket elutasító csoport pár év alatt tömegeket toborzott (2016-ban még alig tízezer tagról volt tudomás), hanem a hatóságok a kezdetektõl fogva rosszul mérték fel a Reichsbürger erejét. 2016 októberében az egyik követõ agyonlõtt egy rendõrt Bajorországban, a Birodalmi Polgárok pedig azóta élvezik a biztonságiak kitüntetett figyelmét. Jelenleg 950 tag lehet kimondottan szélsõjobboldali, írta a Deutsche Welle. A mozgalom tagjai többek között elutasítják a demokratikus államberendezkedést és a holokauszt megtörténtét, illetve úgy tartják: a Német Birodalom még mindig létezik az 1937-es keretek között. A köreikben jellemzõ fegyvertartás szintén fejtörést okoz a hatóságoknak: 2017 óta 450 birodalmi polgár engedélyét vonták vissza, ám a német Tagesspiegelnek nyilatkozó titkosszolgálati forrás szerint további 1200 tagnak lehet hozzáférése fegyverekhez.
Link
Hozzaszolasok
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.
- 2018. April 30. 07:58:50
- 2018. April 30. 12:03:34
- 2018. April 30. 16:12:16