Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

A táj megõrzi múltunkat: ismét zsidó napokat szerveznek Kárpátalján

BelföldUgye mekkora ászok ezek a zsidók? Erdély? A zsidókról szól ez elejétõl a végéig. A Határtalan Kultúra Program keretében tartják meg idén a 2. Kárpátaljai Zsidó Napokat június 7. és 10. között Beregszászon.

A fesztiválról a beregszászi magyar konzulátuson kedden tartott sajtótájékoztatón Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke elmondta: a múlt évben Beregszászon és Nagyszõllõsön sikeresen elindított Kárpátaljai Zsidó Napok rendezvénysorozat nagy jelentõségû zsidó kulturális esemény, hiszen Magyarország kivételével Közép- és Kelet-Európában sehol — beleértve Kárpátalját — nincs jelentõs zsidó közösség.

Az a tény, hogy Magyarországon él egy százezres zsidó közösség, nagy lehetõség és egyben nagy felelõsség is, amelynek a felismerése folytán a Mazsihisz már évek óta igyekszik kapcsolatokat kiépíteni azokkal a szomszédos területekkel, ahol magyar ajkú zsidók élnek, és ennek a kapcsolatépítésnek fontos részét képezik a zsidó napok rendezvényei.
Trianon és Auschwitz is pusztított

Deák Andrea, a Határtalan Kultúra Program fõszervezõje a 888-nak elmondta, hogy:

"az elmúlt egy-két évben többször megkérdezték tõlünk, hogy magyarországi zsidóként miért fontosak nekünk a Trianon után határon túl rekedt magyarok? A kérdés nem egyszerû, de a válasz igen: mert nem fogjuk sem elfelejteni, sem magára hagyni az itteni kisebbségeket, sem a magyarságot, sem a zsidóság maradékát. A Határtalan Kultúra program éppen errõl szól: az emlékezésrõl, az emlékezet megtartó erejérõl, és arról, hogy ha kellõ emberség van a szívünkben, akkor békében elfér mellette minden hagyomány és minden kultúra" – mondta Deák Andrea, a Határtalan Kultúra program fõszervezõje.

Kárpátalján elõször Trianon pusztított, aztán Auschwitz, s habár az elpusztult mártírok többé föl nem éleszthetõk, de az emlékeikek életben tudjuk tartani - véli Deák. A zsidóság Közép-Európában a népek kovásza volt és az is lehetett volna, ám ez az esély elveszett Trianonnal, a holokauszttal és a kitelepítésekkel. A határokon átnyúló kultúra azonban arra emlékeztet: a XXI. században a határon túli magyarság lehet az a közösség, amely összeköt bennünket szomszédainkkal. Mert mindazt, ami visszahozhatatlanul elmúlt, elevenné tesz az emlékezet.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2018. May 29. 17:54:40
Orbán: A magyarok újra elhiszik, hogy többre képesek

Magyarország ma már mer magyarul gondolkodni – mondta a miniszterelnök.

A magyarok ma már újra elhiszik, hogy többre képesek, mintsem hogy ügyesen lavírozzanak és alkalmazkodjanak; Magyarország ma már nem csak mer gondolkodni, hanem idõnként mer magyarul gondolkodni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten, az Ericsson Magyarország új budapesti székháza és fejlesztési központja megnyitó ünnepségén.http://mandiner.hu/cikk/20180529_orba...re_kepesek
7 #2 virag
- 2018. May 29. 19:11:54
238 #3 bivaly
- 2018. May 30. 20:25:04
Mondjátok már meg, hogy hol nem !?
267 #4 Perle
- 2018. May 30. 20:50:04
https://24.hu/belfold/2018/05/30/szij...merikaban/

Egybet sem csinálnak a kormány tagjai, mint a zsidó-keresztény hagyományok védelmét, Izrael melletti kiállásukat hangoztatják.:o
159 #5 vanyusha
- 2018. May 31. 16:41:44
A Határtalan Kultúra Program keretében tartják meg idén is:sírhelymegváltás-Bucsúcédula.
267 #6 Perle
- 2018. June 01. 21:38:22
https://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2...entesehez/

Erdélyt elõb szerzi meg Károly, mint megkapná az autonómiát.

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
310,610 egyedi latogato