Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Ahogy a telefonjaink okosodnak, úgy leszünk egyre butábbak

TanácsadásGlobális elbutulás. Az agyunk helyett egyre többször inkább a Google-keresőt használjuk.
Közhely, de igaz: a mai gyerekek magától értetődően kezelik az okostelefonokat. Még be se kerülnek az iskolába, de az alkalmazásokat már gond nélkül tudják használni. A szülők általában büszkék is rá, hogy a csemetéik hamar kiismerik magukat a technika világában. Pedig napjainkban egyre több kutatás igazolja, hogy az okoskütyük nem tesznek jót az intelligenciánknak.

Ehhez tudni kell, hogy az emberek átlagos IQ-ja hosszú idén keresztül folyamatosan nőtt. Méghozzá 10 évente úgy 3 ponttal. Ezt a jelenséget hívták Flynn-effektusnak. Ahogy javultak az életkörülmények és nőtt az oktatás színvonala, illetve az állampolgárok a munkahelyükön egyre összetettebb feladatokat kellett ellássanak, úgy az átlagos értelmi szint is emelkedett. Az, hogy ez a pozitív trend megállt és beindult egy általános butulás az Norvégiában úgy bő tíz éve lett világos. Miután összehasonlították a sorkatonák 1970-es és 2009-es IQ tesztjeit, kiderült, hogy a férfiak intelligenciája átlagosan 7 ponttal esett vissza.

Az évek során világos lett, hogy nem egyedi jelenségről van szó.

Hasonló eredmények kerültek elő Norvégiában, Finnországban, Nagy-Britanniában, Dániában és Franciaországban is. A kanadai Waterloo Egyetemen egy kutatás során arra jutottak, hogy a számítógépek és az okostelefonok miatt ma már nem használjuk olyan aktívan az agyunkat, mint hajdanán. A mai világban nem csak telefonszámokat, de sokszor alapvető információkat se kell memorizálnunk. Az elménk helyett egyre többször hagyatkozunk a Google keresőre. Ez a gyakorlat viszont rosszat tesz az értelmi képességeinknek. Hogy pontosan mekkora a baj arról itthon nincsenek adatok,

de egy korábbi becslés szerint 30 éven belül Finnországban 7,4, Norvégiában és Dániában pedig 6,5 ponttal is eshet az emberek átlagos IQ szintje.

Az Austinban lévő Texas-i Egyetem azt is kimutatta, hogy az okostelefonunk akár kikapcsolt állapotban is rossz hatással lehet a képességeinkre. A tanulmányuk szerint, akiktől elveszik a mobiljukat azok jobb teszt-eredményeket érnek el, mint azok, akik az okoskütyüiket a zsebükben tartják. A magyarázat szerint, ha egy problémát úgy kell megoldani a mobilunk nélkül, hogy közben nálunk van a telefonunk, akkor elkezd csökkenni a koncentráló képességünk, mert az elménk egy része azon dolgozik, hogy ne vegyük magunkhoz a készüléket. Ezzel viszont lekötjük az agykapacitásunk egy részét.

Ebben az esetben pedig csökkennek a kognitív képességeink. Vagyis romlik a figyelmünk és nehezebben megy a gondolkodás.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2020. February 27. 06:43:44
Eláruljuk, hogy miért van a magasabb intelligenciájú embereknek kevesebb barátjuk

Megtanultam, hogy az emberek elfelejtik, amit mondasz, és elfelejtik, amit teszel. Az egyetlen dolog, amire emlékezni fognak az, hogy milyen érzéseket váltottál ki belőlük. (Maya Angelou)
Eláruljuk, hogy miért van a magasabb intelligenciájú embereknek kevesebb barátjuk

Észrevetted már, hogy a zsenik általában inkább magányos farkasok, mint népszerű, társaságkedvelő emberek? Ez nem csak a szélsőséges esetekre igaz: pszichológusok tanulmányozták, hogy azok, akik intelligensebbek az átlagnál, jellemzően kevesebb emberrel ápolnak szorosabb barátságot – és az okát is tudni vélik.
Mitől vagyunk boldogok? Kép forrása: teentimes.com
1/4 Mitől vagyunk boldogok?

Egy csapat pszichológus arra kereste a választ, mennyire kell szociálisan aktívnak lennünk ahhoz, hogy boldognak érezzük magunkat. Tizenötezer embert kérdeztek meg (18-28 éves korosztályban), akik eltérő népsűrűségű területeken éltek, és különbözőképpen kommunikáltak a barátaikkal.

A Londoni Közgazdasági Főiskola és a Szingapúri Menedzsment Egyetem kutatása alapján három fő eredmény született: az egyik szerint a nagyobb népsűrűségű területeken élők kevésbé boldogok, a másik szerint az átlagember akkor elégedett az életével, ha nagyjából folyamatos kapcsolatban van a barátaival, a harmadik szerint viszont az intelligensebb emberek kivételt képeznek az előző szabály alól.
Befelé forduló intelligencia Kép forrása: tumblr, sft
2/4 Befelé forduló intelligencia

Jellemzően a magasabb intelligenciával rendelkező emberek inkább kötelességként, mint élvezhető aktivitásként élik meg azt, ha nagyobb társaságba kell menniük, és kommunikálniuk kell akár idegenekkel, akár távolabbi barátaikkal. Az okosabbak olyanok lehetnek, mint akik a saját világukban élnek, és nem sokat törődnek a külvilággal, mert úgy érzik, hogy kevesen értik meg őket.

Ez tulajdonképpen érthető is: egy magas intelligenciával rendelkező embert mások foglalkoztatnak, mint az átlagot – túlzással élve nehezebb vele a Kardashian-nővérekről beszélgetni, mint az atomfizikáról. Persze ez nem azt jelenti, hogy aki okos, azt nem érdekelhetik a könnyedebb témák, inkább azt, hogy a komolyabb témák nagyobb részét képezik az életüknek – ezekről pedig nehéz azzal elbeszélgetni, aki inkább az átlaghoz tartozik.
https://www.bien.hu/otthon-kikapcsolo...ent=144957
88 #2 Asumhari
- 2020. February 27. 07:21:54
Jogos a felvetés. A Földön az intelligencia állandó. Az emberiség szaporodik, így az egy főre jutó intelligencia csökken.

Arra kell ügyelni, hogy ez ne velünk történjen meg, minimum megtartani a saját meglévőt.

Az IQ tesztek nem adnak teljes képet. Az EQ is számít, az érzelmi intelligencia. Úgy gondolom, hogy leginkább ez csökkent az emberiség vonatkozásában.

Ennek okát pedig nem feltétlen a technikai vívmányok gyakorlati használata, hanem sokkal inkább a szándékos népbutítás okozza.

És máris ott vagyunk a politikánál. A liberális métely pusztítja a világot. A káosz teremtés része az ego egekig emelése.
Érzelem nélküli, erőszakos, buta massza létrehozása a cél.

Védjük ki, legalább mi.
1976 #3 viktordvm1109
- 2020. February 27. 08:54:05
Asumhari
Jól fogalmazol az érzelem nélküli gondolkozás a cél.
1976 #4 viktordvm1109
- 2020. February 27. 08:57:04
„Arcos kódok” vannak „H arcosok” eltűntek. Kevesen vannak!!
304 #5 Magatesz
- 2020. February 27. 10:55:15
A telefonjaink, a háztartási gépeink, járműveink teljesítménye nem feltétlenül igazolja a tulajdonosának tudati, érzelmi, társadalmi képességeit. A gondolkodás, tervezés és fizikai aktivitás hiánya megnyilvánul társadalmi helyzetünkben mert akinek szüksége van kolóniákba, csordákba tömörül /én a városi embert ide sorolom/, élete során a közösség programját valósítja meg ami nem feltétlenül jó az egyénnek de biztonságot és kényelmet ad. Az elkülönülten, tanyákon élők nem feltétlenül iskolázottak, azonban a természet közeliségből adódóan sokoldalúbbak és életképesebbek továbbá jobban használják az együttműködési lehetőségeket mint akik a közvetlen szomszédját sem ismeri, még ha 20 -30 éve élnek is azonos blokkban.
Egyszóval a technikai fejlődés nyújthat jelentős előnyöket, azonban nem szabadna megengedni, hogy a kényelem és a szervezettség, automatizáltság miatt teljes kiszolgáltatottság jöhessen létre.
1323 #6 Laplage2
- 2020. February 27. 11:35:02
Néró, után szabadon, égjen minden aminek égni kell, kellene!
Mint a Mátrix, csak ez nem film, és tud is fájni!
Kellemes délutánt mindenkinek
Ásotthalom shalom környékéről :)most
15 #7 porcica
- 2020. February 27. 11:52:45
Nem vagyok ebben biztos, de előfordulhat, hogy a mai fiatalok intelligenciáját, és a bennük rejlő tudást a régi kor emberei nem is képesek felfogni, így kellő képen értékelni sem. A megfelelő kiaknázásukról meg még kevesebb fogalma lehet a letűnő félben lévő, kiöregedő generációnak. A szakadék áthidalásához kellenének olyan még rugalmas idősebbek, akik képesek felfogni, hogy egy teljesen új, a régitől eltérő generáció fejlődik a világban. Amit mi elbutulásnak élünk meg, lehet csak egy olyan kiaknázatlan agyi aktivitás hiánya, amire még-már nincs megfelelő képünk, ezért vagyunk képtelenek a lehetséges jó oldalát meglátni.
Persze lehet tévedek, de én akkor is szeretem a fiatalokat, és azért, hogy ők is szerethessenek minket meg kellene találni a hozzájuk vezető utat! Ami azt gondolom nem könnyű feladat! De gondoljunk csak bele, hogy a dédszüleinknek is milyen nehéz, és szinte elérhetetlen volt a 2 generációs különbség, de mert szerették a gyerekeket, sokaknak sikerült!
3 #8 Enid
- 2020. February 27. 12:40:02
Porcica! A bölcső és a Bölcs kapcsolata vitathatatlan. Az első még nagyon Univerzum/Isten-közeli, a második meg már nagyon Univerzum/Isten-közeli. Legalábbis így kellene legyen.
De, ha a gyermektől megvonják a "bölcsőt", a családot, a környezetet, a tapasztalás és egyáltalán az emberi kapcsolatok örömét és az aggtól elveszik a telket, s egyben a lelket, ha leszedálják ( mert ehhez a kórhoz hülye), ha odaparkolják egész nap a tv elé... Stb.
Akkor a fenn említett kapcsolat létre nem jöhet.
Ez a középkorú mondjuk 20 és 60 között, a "jelen" pillanatban felelős réteg felelőtlenségét mutatja.
69 #9 Szalonna
- 2020. February 27. 12:52:01
#7
69 #10 Szalonna
- 2020. February 27. 12:52:28
s_vigyori

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
332,764 egyedi latogato