Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

A hibrid és kiberfenyegetés miatt módosulnak a honvédelemmel összefüggő törvények

BelföldEz tényleg háborús előkészület. A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat egy külön vicc kategória? Ezek? Igen ezek! Ezek rohadt zsidók. Az Országgyűléshez benyújtott törvényjavaslatok alapján jelentős változások várhatók a honvédelemmel összefüggő jogszabályokban, illetve ezzel összefüggésben olyan egyéb normákban is, amelyek csak érintik ezt a területet. A változások az indokolások alapján összefüggenek a biztonságpolitikai kihívásokkal, a napjaink konfliktusait egyre inkább meghatározó hibrid hadviseléssel, illetve a modern technológiák, és ezzel párhuzamosan a kiberfenyegetés térnyerésével.

Módosul például a védelmi és biztonsági célú beszerzésekről szóló 2016. évi XXX. törvény. Az indokolás szerint meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy a kormány a központosított beszerzés során megvalósítandó védelmi és biztonsági feladatokkal összefüggő beszerzések körét rendeletben szabályozza, valamint a központosított védelmi és biztonsági feladatokkal összefüggő beszerzéseket megvalósító szervezetet rendeletben jelölje ki.

Az előbbieknek megfelelően a törvénymódosítás tervezete meghatározza a központosított beszerzés fogalmát, amely alanya lehet a kormány által irányított vagy felügyelt költségvetési szerv, az általa alapított, vagy alapítói joggyakorlása alá tartozó alapítvány és közalapítvány, valamint – kivételekkel – azon gazdasági társaság, amelyben az állam többségi befolyást, vagy közvetett befolyást gyakorol.

Jóval több változást jelez előre a T/8029 számú törvényjavaslat, amely szinte az összes, honvédelemmel összefüggő fontosabb törvényt módosítani fogja. A törvényjavaslat kiemelt célja Magyarország honvédelmi képességének növelése. Ennek érdekében a törvényjavaslat szabályozza a kiberfenyegetések elleni fellépést és a hibrid fenyegetések elleni kormányzati koordinációt.

Felgyorsul a felkészülés

A javaslat kizárólag a különleges jogrend esetére történő felkészülést szolgálja és továbbra sem lesz sorköteles katonaság, azonban a haza katonai védelme a Magyar Honvédségtől és ezen belül a katonai igazgatás szerveitől már békeidőszakban felkészülést igényel. A törvényjavaslat alapvető célja ezen békeidőszaki felkészülés hatékonyabbá tétele anélkül, hogy ez az állampolgárokra nézve bármilyen többlet kötelezettséggel járna.

Békeidőszakban a hadkötelezettség alá tartozó személyek két kategóriába sorolhatók:
– kiképzett tartalékos: az a hadkötelezettség alá tartozó személy, aki a Honvédség állományából kikerült és önkéntesség alapján (pl szerződéses, önkéntes tartalékos) katonai szolgálatot teljesített. Katonai szolgálatra a katonai szolgálat felső korhatáráig igénybe vehetők (alapesetben megegyezik az öregségi nyugdíjkorhatárral),
– potenciális hadköteles: minden olyan, a hadkötelezettség alá tartozó személy, aki nem tartozik a kiképzett tartalékos kategóriába. Katonai szolgálatra annak az évnek a december 31. napjáig igénybe vehető, amelyben betölti az 50. életévét.

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény (Hvt.) Első Része egy új, III/C. Fejezettel egészül ki, amely “A NEMZETGAZDASÁG VÉDELMI CÉLÚ FELKÉSZÍTÉSE ÉS A GAZDASÁGMOZGÓSÍTÁS” címet kapta. A nemzetgazdaság védelmi célú felkészítése magában foglalja majd a tervezési folyamat részeként a védelemgazdasági alapterv, a védelemgazdasági tervek, a lakosságellátási tervek elkészítését, illetve a védelmi célú tartalékolás rendszerének működtetését és a gazdaság mozgósítását.

Jelentősen bővül a KNBSZ feladatrendszere

Változik a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) feladatrendszere, mivel az Nbtv. új normaszövege szerint a fő feladata az lesz, hogy felfedje a Magyarország ellen irányuló támadó, befolyásoló szándékra utaló törekvéseket, valamint feladatrendszeréhez illeszkedően külföldön érvényesíti Magyarország érdekeit. A jelenleg hatályos szöveg nem említi ezen a ponton sem a befolyásolást, sem Magyarország érdekeinek külföldi érvényesítését.

A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat biztosítja ezentúl a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium és a Magyar Honvédség Parancsnoksága védelmi, hadászati-hadműveleti tervező munkájához szükséges információkat, valamint működteti Magyarország katonai egységes felderítő rendszerét.

Utóbbi fogalmát is tartalmazni fogja a törvény. A katonai egységes felderítő rendszer nem más, mint az ország fegyveres védelmének és a szövetségi szintű védelem tervezéséhez és felülvizsgálatához, valamint a Magyar Honvédség műveleteinek tervezéséhez, irányításához és vezetéséhez szükséges döntések meghozatalának felderítő támogatását biztosító rendszer.

A KNBSZ ezentúl információkat gyűjt a honvédelmi érdeket veszélyeztető kiber tevékenységekről és szervezetekről, jogszabály keretei között ellátja a honvédelmi ágazat elektronikus információbiztonsági feladatait, biztosítja a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium, valamint a Magyar Honvédség Parancsnoksága információvédelmi tervező munkájához szükséges információkat.

Kibervédelem

A kibertér műveleti képességeivel ellátja a honvédelmi érdekek nemzetbiztonsági jellegű védelmét és a Magyar Honvédség kibervédelmének és műveleteinek támogatását. A KNBSZ ennek megfelelően rendelkezési jogot kap a Magyar Honvédség eszközei felett a műveleteihez nyújtott katonai nemzetbiztonsági kibertér műveleti támogatása érdekében is.

A Magyar Honvédség katonai kibertér műveleti erői jogszabályban meghatározottak szerint folyamatosan ellátják a honvédelmi szervezetek, gyakorlatok, műveletek kibertérből érkező fenyegetésekkel és támadásokkal szembeni védelmét, az arra történő felkészülést és a kapcsolódó biztonsági feladatokat.

Ezekkel a feladatokkal összefüggésben elvégzik a folyamatban lévő, kibertérből érkező támadás megszakításához szükséges intézkedések végrehajtását, vagy annak kezdeményezését, valamint külön döntés szerint a Magyarország biztonságát, honvédelmi érdekeit, vagy szövetségesi kötelezettségeit sértő vagy fenyegető rendszerekkel szembeni katonai kibertér műveleti fellépést.

A feladatok szakmai koordinációjáért – a kapcsolódó közjogi döntések keretei között – a honvédelemért felelős miniszter által kijelölt kibervédelmi ügyeletes parancsnok felel. Az alkalmazott intézkedésnek a folyamatban lévő támadással arányosnak kell lennie és törekedni kell arra, hogy az a támadás megszakításán túli eredményre, sérelemre ne vezessen, a szükséges intézkedések végrehajtásáról azonnal tájékoztatni kell a honvédelemért felelős minisztert, a Magyar Honvédség parancsnokát, valamint a KNBSZ kibertér műveleti szakfeladatokra kijelölt szervezeti egységét,

A támadás megszakítását követően meg kell vizsgálni a védelem fokozásához szükséges további intézkedések körét, illetve az ország védelmével összefüggő további döntések szükségességét a Magyar Honvédség parancsnokának történő egyidejű jelentéssel. Meghatározott esetben a KNBSZ kibertér műveleti szakfeladatokra kijelölt szervezeti egysége azonnal értesíti Magyarország jogszabályban kijelölt kibervédelmi szervezeteit.

Külföldről érkező jelentős támadás esetén a foganatba vett intézkedésekről és azok okairól – katonadiplomáciai úton, a külpolitikáért felelős miniszter egyidejű tájékoztatása mellett – értesíteni kell a támadók helye szerinti államot – érintettség esetén a NATO-t, az Európai Uniót, és a két vagy többoldalú megállapodás alapján együttműködő feleket –, vagy kezdeményezni kell a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságoknál a támadók felelősségre vonásához szükséges eljárásokat.

A kibervédelmi fellépés keretében megvalósuló cselekmények, intézkedések tekintetében törekedni kell az okozott sérelemmel, vagy közvetlen fenyegetéssel arányos fellépésre, biztosítani kell az összhangot a kapcsolódó műveleti, nemzetbiztonsági, diplomáciai érdekekkel és törekvésekkel, olyan eljárásokat kell alkalmazni, amelyek a kibertéren keresztül tudják garantálni a sérelmek jövőbeni megismétlődésének megakadályozását, vagy a közvetlen fenyegetés beteljesülését, és figyelembe kell venni az alkalmazott módszerek és eljárások katonai szükségességét.

Módosul a biometrikus adatkezelés

Módosul továbbá a honvédségi adatkezelésről, az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról szóló 2013. évi XCVII. törvény III/A. fejezete, amely a honvédelmi célból rögzített biometrikus adatok nyilvántartásáról szól.

Az új törvényszöveg szerint a Magyar Honvédség erői, mint adatfeldolgozók, és a KNBSZ, mint adatkezelő a Hvt.-ben meghatározott feladatok és külföldi művelet végrehajtása során ujj- vagy tenyérnyomatot, DNS mintát, íriszképet, arcképet, kéz érhálózatot, hangmintát, egyéni írásképet, és egyéni mozgásképet mint biometrikus adatokat kezelnek. Ezzel megszűnik a korábbi, viszonylagos határozatlanság, amikor még a “kezelhetnek” szó szerepelt a bekezdés végén.

Az adatok nemzetközi katonai vagy nemzetbiztonsági célú együttműködés keretében – ha fennállnak az adattovábbítás Infotv. szerinti feltételei – továbbra is továbbíthatók lesznek olyan külföldi államnak vagy nemzetközi szervezetnek, amellyel Magyarország minősített adatok védelme tárgyában nemzetközi szerződést kötött, az adatkezelő az adatokat ötven évig köteles megőrizni.

A változások indokolása szerint a megújuló és megerősödő Magyar Honvédség kialakításához azonban nemcsak a beszerzésekre, a nemzetközi megállapodásokra, hanem a hazai jogszabályi környezet finomhangolására is szükség van. “Ezt tesszük meg most azért, hogy a Magyar Honvédségre és katonáira mindig, minden körülmények között számíthassanak a magyar emberek az ország és hazánk biztonsága érdekében.”
Link

Hozzaszolasok

1987 #1 Hazafinak
- 2020. March 05. 17:09:56
A javaslat kizárólag a különleges jogrend (hadiállapot) esetére történő felkészülést szolgálja és továbbra sem lesz sorköteles katonaság." Igen a mosad ellátja. Épkézláb magyarból ne legyen gondolkodó katona. A sok kis nyálgépből meg elég ha net-huszár lesz. Nem Férfiakat hanem gatyákat nevelünk. Én már szégyellem az egészet.
2 #2 gerry
- 2020. March 05. 17:47:23
Utolsó elôtti bekezdés: "Az adatok nemzetközi katonai vagy nemzetbiztonsági célú együttműködés keretében ..."

na vajon kicsodák az adatkezelõk??? Nem csoda. Nehogy véletlenül szó érje a ház elejét. Törvénybe van itatózva. Arról pedig tudjuk, hogy nem lehet megketymegy!

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.09 masodperc
617,750 egyedi latogato