Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Felavatták Muhr Ottmár ezredes mellszobrát Sopronban

BelföldNagyon figyeljetek erre! Szarajevó, Kassa, Limanova, "orosz gõzhenger"....monarchia...benne minden a cikkben, 100 éves idõutazás. Ünnepélyes keretek között avatták fel Muhr Ottmár huszár ezredes mellszobrát december 12-én, szombaton a soproni Deák téren.
A limanovai csata emléknapján tartott rendezvényen Jákob János dandártábornok, a Magyar Honvédség protestáns tábori püspöke a Honvédelmi Minisztérium képviseletében elmondta, hogy Muhr Ottmár ezredes az elsõ világháború elején halt hõsi halált, miközben rohamra vezette katonáit az orosz sereg ellen a Jab³oniec-hágón. Az 1914 novembere és decembere között, Limanova térségében lezajlott csata eredményeként az osztrák-magyar haderõ nem csak megállította, de vissza is szorította az orosz csapatokat. Szavai szerint az „orosz gõzhenger” visszaszorításának lélektani jelentõsége is volt, hiszen visszaadta a monarchia csapatainak az önbizalmát.



Az ütközet egyik jelentõs pillanata volt az említett hágón lezajlott összecsapás, amelyben Muhr Ottmár és az általa vezetett Nádasdy-huszárok a már reménytelennek látszó helyzetet fordították gyõzelemre. Az ezredes - csapata élére állva – parancsot adott az orosz állások megrohamozására, majd rendkívül kegyetlen és véres harcok árán sikerült megtörnie a túlerõben lévõ ellenséget. A parancsnokot kétszer is eltalálták, mindkét lövés halálos volt, de holttestét bajtársai nem engedték az ellenség kezére jutni, öldöklõ harcban védték meg Muhr Ottmár maradványait, amelyek ma is ott nyugszanak annak a hágónak a tetején, amelyen az életét áldozta. Jákob János szerint a fentiek alapján kijelenthetõ, Muhr Ottmár ezredes teljes odaadással és merész hozzáállással mutatta meg a vészhelyzetben zseniális katonatehetségét és hazaszeretetét.

Dr. Fodor Tamás polgármester beszédében felidézte, hogy az ütközet magyar csataként vált ismertté, amelyet arany betûkkel jegyeztek fel a történelemkönyvek lapjain. 1924-ben a mostani helyén állították fel a limanovai emlékmûként ismert mûalkotást, amely a csatában elesett huszároknak állított emléket, ezt azonban 1950-es években a kommunista diktatúra lerombolta. Ezért a mostani emlékmû történelmi igazságot szolgáltat a soproni huszároknak és parancsnokuknak, Muhr Ottmárnak. „A limanovai csata hõsei megerõsítenek minket abban, hogy a töretlen hit és kitartás az, amely jövõt tud teremteni” – mondta, hozzátéve, hogy az utókornak, de különösen a fiataloknak ismerniük kell azokat a hõstetteket, amelyek jó példái a hazaszeretetnek.



A beszédeket követõen a dandártábornok, a polgármester és Muhr Albert, az ezredes unokája közösen leplezték le a mellszobrot, amelyet Csák Attila szobrász készített, majd elhelyezték a kegyelet koszorúit és virágait az alkotás talapzatán. Elhangzott, hogy az emlékmû a Honvédelmi Minisztérium, a soproni önkormányzat és a Magyar Huszár és Katonai Hagyományõrzõ Szövetség összefogásával készülhetett el. A rendezvényen mások mellett jelen volt több hagyományõrzõ egyesület, amelyeknek tagjai – korhû egyenruhákban – részt vettek a szoboravatást megelõzõ, a limanovai harcokban elesettek tiszteletére tartott misén is.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2015. December 13. 11:28:21
Muhr Ottmár (wiki)

Született 1860
Kassa
Meghalt 1914. december 11.
Limanowa – Jabloniec
Nemzetisége magyar
Fegyvernem huszár
Szolgálati ideje 1886–1914
Rendfokozata ezredes
Egysége 9. Nádasdy-huszárezred (parancsnok)
Csatái Limanowai csata
Kitüntetései Lipót-rend lovagkeresztje
tiszti arany vitézségi érem
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Muhr Ottmár témájú médiaállományokat.

Muhr Ottmár (Kassa, 1860 – Limanowa – Jabloniec, 1914. december 11.) magyar huszártiszt, a 9. Nádasdy-huszárezred parancsnoka, a limanovai csata hõsi halottja.[1]

Tartalomjegyzék

1 Pályafutása
2 Családja
3 Elismertsége, emléke
4 Jegyzetek
5 További információk

Pályafutása

1886-tól huszárként szolgált a császári és királyi 9. Nádasdy-huszárezredben. 1900-ban Szarajevóba küldték szolgálatra, ahol négy-öt évet szolgált. Ezután két évre Kõszegre, majd Sopronba került.

Az elsõ világháború kitörése után a keleti frontra vezényelték. 1914. november 26-án kapta meg ezredparancsnoki kinevezését, és december 8-án vette át a 9. közös huszárezred parancsnokságát az orosz harctéren fekvõ Limanowa közelében (Krakkó és Újszandec között). A térségben a fokozatosan erõfölénybe kerülõ orosz csapatok elõretörése válságossá tette az osztrák–magyar és német csapatok helyzetét.

Az oroszok erõsen támadták Limanowa térségét,[1] melyet a megerõsített 10. lovashadosztály védett; ennek volt része a 9. Nádasdy-huszárezred is.[2] A limanovai csata tétje az volt, hogy az oroszok át tudnak-e törni Krakkó irányába.[1]
Muhr Ottmár halálának helye – a 9. huszárezred elhunyt katonáinak emlékmûve a limanowa–jablonieci katonai temetõben
Muhr Ottmár mauzóleumkápolnája a limanowa–jablonieci katonai temetõben

A védõk állásai délkelet és kelet felõl fogták körbe a várost, mivel ebbõl az irányból, Újszandec felõl várták a támadást. A legfontosabb pontok a limanowa–kaninai mûút mentén emelkedõ Jabloniec és a várostól délre fekvõ Golcóv magaslatok voltak; utóbbit az oroszok december 9-én elfoglalták.[2] december 10-én viszonylagos nyugalom volt. A Muhr vezette 9. huszárezred és a 13. jászkun huszárezred délután 4 órakor parancsot kapott, hogy másnap reggel 6 órára váltsák fel a jablonieci állásokat védõ lovasságot. december 11-én hajnali 5 óra után azonban, még sötétben, a magyar középsõ és jobb szárny ellen orosz gyalogsági roham indult; a támadást nem tudták megállítani, a támadók betörtek az állásokba, és közelharc indult. Ugyanekkor indultak el gyalogosan Limanowa szélérõl a felváltásra érkezõ 9-es és 13-as huszárok. A harcokat észlelve Muhr Ottmár azonnal parancsot adott a Nádasdy-huszároknak a támadásra, melynek során õt is halálos puskalövés érte. A támadás azonban sikerrel járt, a védõállásokat 6 óra 15 percre nagy véráldozatok árán visszafoglalták, az orosz támadók visszavonultak.[1][3][4]

Bruszilov VIII. hadtestének 15. hadosztálya a délelõtt folyamán több rohamot indított, de az oroszok végül dél körül visszavonultak, amivel a csata eldõlt a monarchia javára.[2] A veszteségek mértékét jelzi, hogy a Nádasdy-huszárezredbõl csak a tisztek közül 10-12-en vesztették életüket.[1]
Családja

Családszeretõ embernek tartották; öt gyermeke volt. A legidõsebb Olga után Ernõ és Albert Szarajevóban született ottani szolgálata alatt,[1] további két fia pedig a Gyõzõ és Ottmár nevet kapták. A második világháborúban Albert huszártisztként esett el az orosz fronton.[4] Muhr Ottmár unokája Muhr Albert, az FTC egykori jégkorongozója.[5]
Elismertsége, emléke
„ 1914. december 11–12-én ezredes urukkal együtt halt huszárok drága vérének, kemény öklének, szótlan magyar hûségének emlékére ”

– a magyar huszárok limanowai emlékmûvének felirata[4]

Hõsi halálának híre december 14-én jutott el a hátországba, haditettérõl az újságok címlapon számoltak be. Emlékét évtizedeken át megünnepelték Magyarországon. Ferenc József posztumusz nemességet adományozott neki limanovai elõnévvel és a Lipót-rend lovagkeresztjével tüntette ki, valamint megkapta a tiszti arany vitézségi érmet is. Sopronban a csatának emlékmûvet állítottak, melyet azonban az 1950-es években ismeretlenek leromboltak.[1][4] Az 1980-as évek végén Sárváron huszártörténeti gyûjteményt hoztak létre, ahol Muhr Ottmár emlékanyagát is õrzik.[4]

Muhr és a huszárok emlékét Lengyelországban is ápolják.[1] A jablonieci katonai temetõben 9. huszárezred elesett katonáinak emlékmûvet állítottak, Muhr Ottmárnak pedig mauzóleumkápolnát emeltek.[6] A csata 90. évfordulóján, 2004-ben ünnepségsorozatot rendeztek, melynek részeként a város, a vajdaság és a lengyel hadsereg képviselõi a katonai temetõben megkoszorúzták Muhr Ottmár emlékkápolnáját.[4]


"Mágyári, mágyári!" - így kergetik meg a kozákokat a huszárok egy orosz filmben

Oroszországban készült egy filmsorozat Mihail Solohov Csendes Don címû Nobel-díjas regényébõl. Az elsõ világháború és a polgárháború idején játszódó történetben egy igazi huszárrohamra is sor kerül.

"Mágyári!, mágyári!" - ordítják az orosz katonák, amikor feltûnik a legendás magyar lovasság. A huszárok korhû öltözetben, ékes magyar nyelven kiáltozva kergetik meg a kozákokat. Érdemes megnézni, külföldi filmben ritkán látni ilyet.
[movie=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5HXXPBa__Sg[/movie]
http://alfahir.hu/magyari_magyari_igy...sz_filmben

[bcolor=#990000]A magyar huszár, aki megmentette Lengyelországot[/bcolor]

Egy legendás huszárparancsnok, akit a lengyelek jobban ismernek, mint mi magunk. Százak, ezrek haltak meg egy eszme, egy parancs, vagy éppen egy hirtelen meghozott, mégis alapos döntés következtében.


Muhr Ottmár legendája sem a halálával kezdõdött. Õ igenis élni akart, de tisztában volt vele, ha nem cselekszik azzal százezrek sorsa dõlhet romba. Ez a legenda 1914. december 11-én hajnalban megszületett, - itt az ideje, hogy széles körben megismerjük. Muhr Albertnél, a huszárparancsnok unokánál jártunk, aki ma is féltve õrzi a családi ereklyéket. Azt hinnénk, egy pontosan száz esztendõvel ezelõtti történetet csak a levéltárakból s a szakirodalomból ismerhetünk meg. A fényképek, könyvek, iratok még csak nem is porosak a Muhr családnál, hiszen a nagyapa hõstettét a mai napig élénken ápolják s õrzik emlékeit.

Az unoka szerint a családi fészekben nem a katonás szellem uralkodott. Muhr Ottmáréknak öt gyermekük született, a nagyapa pedig igazi családszeretõ embernek számított. A kötelék olyannyira szoros volt felesége és gyermekei körében, hogy amikor 1900-ban Szarajevóba küldték szolgálatra, õ vitte magával a szeretteit is. Kislányuk, Olga után Ernõ és Albert már e városban született. A négy-öt esztendõs szolgálati idõ lejárta után két évet a kõszegi laktanya falai közt szolgált, majd a család Sopronba költözött. Ekkor már vérbeli huszárnak számított, hiszen 26 esztendõs kora óta, 1886-tól szolgált a császári és királyi 9. Nádasdy-huszárezred kötelékében.

Elõre! Hurrá! Éljen a király!
http://richpoi.com/cikkek/tudomany/a-...zagot.html

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
324,071 egyedi latogato