Bejelentkezés
Szájkosarat kapnak az orosz tudósok

Az orosz kormány szerint a módosításnak nem célja a nem katonai jellegû és az alapkutatások publikálásának korlátozása. Szakértõk emlékeztetnek arra, hogy ez visszatérés a szovjet idõkhöz, amikor elõzetes engedéllyel kellett igazolni, hogy a nyugati szaklapnak szánt publikáció nem tartalmaz új és fontos információt.
A most tovább szigorított törvény eredetileg a külvilág figyelmét elkerülve 1993-ban lépett hatályba, kötelezve az orosz tudósokat, hogy megszerezzék a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSB), a KGB utódjának engedélyét kutatási eredményeik publikálására, amennyiben azok katonai vagy ipari jelentõséggel bírnak. A gyakorlatban ez a korlátozás elsõsorban a fegyverekre vonatkozott.
Vlagyimir Putyin elnök azonban most májusban rendelettel kiterjesztette ennek hatályát minden tudományágra, amelynek eredménye pontosabban meg nem határozott „új termék” kifejlesztését teszi lehetõvé. A kutatóhelyek nem akarnak kockáztatni, például a Belozserszkij biológiai intézet figyelmeztette alkalmazottait: „a jelenlegi törvény kötelezi a tudósokat, hogy minden cikk, konferencia-felszólalás vagy poster nyilvánosságra hozatala elõtt azt engedélyeztessék”, tekintet nélkül arra, hogy külföldi vagy hazai megjelenésrõl van szó, s a szabály kivétel nélkül mindenkire vonatkozik, „tekintet nélkül az egész helyzet nyilvánvaló abszurditására”. „Minden, ami új és potenciálisan hasznos, most államtitoknak minõsíthetõ”.
Az abszurditásokhoz tartozik, hogy mivel a tudományos publikációk nyelve az angol, és az orosz kutatók is így írják õket a kémelhárítóknak kénytelenek a cikkeiket oroszra fordítani. Ráadásul ellentétes azzal a kormány által meghirdetett céllal, hogy emelje az egyetemi oktatás színvonalát és azok nemzetközi elismertségét, és vezetõ nyugati tudósokat vonzzon Oroszországba.
Link
Hozzaszolasok
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.
- 2015. December 27. 09:43:18
- 2015. December 27. 19:26:25
- 2015. December 28. 11:01:12