Bejelentkezés
Lengyel lap: virágzik a korrupció Magyarországon

Nem könnyû megállapítani a magyarországi kormányzó elit vagyonát. Orbán Viktor miniszterelnök és pártbeli barátai szerzeményeik nagy részét családtagjaikra és olyan matrjoska-szerû cégekre íratták, amelyek mögött egy másik vállalkozás áll, s a nyomok nem egyszer adóparadicsomi országokba vezetnek.
Érdekes példa Orbán kancelláriájának vezetõje, Lázár János, aki átíratta 115 négyzetméteres lakását 10 éves fiára – írja Michal Kokot. Éppen az õ családja (ezúttal mindegyikük nagykorú) vett meg az utóbbi idõben hatalmas területû földeket – összességében 505 hektárt, amelyért 753 millió forintot fizettek, jóval kevesebbet a piaci árnál. A föld Lázár apjához, nagybátyjához, illetve unokatestvéréhez és annak feleségéhez került.
A miniszter a HVG-vel folytatott beszélgetésben elismerte, hogy a föld egy részét valóban alkalmi áron szerezték meg, hozzátette azonban, hogy a többiért piaci ár felett fizettek, és a családnak emiatt hitelt is kellett felvenni. – A családom évtizedek óta a föld mûvelésével foglalkozik, semmi különleges nincs tehát abban, hogy a nyilvános közbeszerzésbe beszállt – jelentette ki.
A magyar ellenzék már õsszel mondta, hogy a Fidesz által bejelentett 380 hektár föld privatizációja a kormánypárt és családjaik zsákmánya lesz. Orbán környezetének állami tulajdonból való meggazdagodása a 90-es évekig nyúlik vissza, elsõ kormányzása (1998-2002) idejére. A miniszterelnök akkor szerény 54 hektárt nyert családi falujában, Felcsúton, 38-szor kevesebbet fizetve a piaci értéknél, s Orbánt nem zavarta a szocialisták és liberálisok éles kritikája sem.
A kétezres Felcsút a korrupció szimbóluma lett, két évvel ezelõtt egy modern stadion építéséhez az állami bankok járultak hozzá. Orbán nemrégiben még maga is focizott a helyi csapatban rendszeresen. A helység polgármestere, Mészáros Lõrinc a miniszterelnök közeli elvtársa, gázszerelõ. Miután a Fidesz hatalomra került, milliomos lett – az állami földek megvásárlása által. Orbán számtalanszor megvédte az ellenzék támadásától, azt állítva, hogy remek üzletember, aki 700 környékbelinek biztosít munkát.
Néhány hete – körülbelül Lázár Jánossal egyidõben – még olcsóbban szerzett földet Orbán lány, Ráhel és annak férje, Tiborc István, 330 millió forintért közel 400 hektárt vetek.
Jövedelmezõ szerzõdésekhez jutottak az állammal nem csupán a családok, de a kormány tagjainak befolyásos ismerõsei is. Kuna Tibor – Szíjjártó Péter külügyminiszter barátja – reklámügynöksége a múlt évben25,6 milliárd forintot szerzett állami cégek és intézmények különbözõ megrendeléseibõl. Egy másik vállalkozás, a HG 360 volt a felelõs az óriás plakátok felragasztásáért a kormány kampányában, amely a migránsokra és a menekültekre vonatkozott – ezért 300 millió forintot kapott. Nemrég kiderült, hogy tulajdonosa Rogán Antal – Orbán közeli bizalmasa – szomszédja..
Az Európai Bizottság már régóta felhívta a magyarok figyelmét a rendre, és a nyugtalanítóan növekvõ korrupcióra. Budapest emiatt megérte az infrastrukturális projektekre szánt uniós eszközök befagyasztását. Az utak, hidak és autósztrádák építésének közbeszerzésében kedvezményezett Simicska Lajos cége, a Közgép nyerte a közbeszerzéseket, mert a közbeszerzési jogot úgy írták meg, hogy kiiktassák a konkurenciát. Simicska, Orbán régi pártbéli barátja, akivel a Fideszt alapította, milliárdokat keresett az állami megrendeléseken. Egy éve kiesett a kegybõl, és lépésrõl lépésre elkezdte elveszteni befolyását.
A legutolsó botrány több mint két milliárd forintot érint, amelyet Magyarországnak vissza kell fizetnie Brüsszelnek. Az OLAF uniós intézmény ilyen határozatot hozott a múlt héten a korrupció miatt. A négy éves nyomozás során megállapították, hogy elsikkasztották egy állami intézménybõl azt a pénzt, amelyet a korrupcióval szembeni harcra, és a döntések legalitásának kontrolljára kellett volna fordítani. Az uniós hivatalnokok megállapították, hogy az intézmény hamis számlákat állított ki, fedezet nélkül, és teljesítetlen szolgáltatásokért készpénzzel fizetett.
A Transparency International szerint a korrupció egyre nagyobb probléma Magyarországon. Múlt heti jelentésükben az ország az 50. helyen áll, míg a csehek a 37., a lengyelek a 30 helyet foglalják el – írja a lengyel lap.Link
Hozzaszolasok
Hozzaszolas küldése
Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.
- 2016. February 07. 10:12:11
- 2016. February 07. 10:43:49
- 2016. February 07. 16:28:58
- 2016. February 08. 08:31:43
- 2016. February 08. 10:55:03
- 2016. February 08. 12:42:47
- 2016. February 08. 13:48:54
- 2016. February 08. 20:21:31
- 2016. February 08. 21:13:26
- 2016. February 09. 20:48:49