Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

Whistleblowing, Posta Imre 2009. június 8.

Tanácsadás Akkor tessenek figyeni! Magyarországon a korrupcióval kapcsolatos bejelentések megtételének rendszere viszonylag elmaradott és kiforratlan. Ennek legfõbb oka, hogy állami oldalról gyenge a vonatkozó jogi szabályozás, a gazdasági szereplõk csupán csekély hányada alakított ki önálló belsõ eljárásrendet, a civil társadalom részérõl pedig egyelõre nem alakult ki kellõ nyomás, hogy valamiféle változás kezdõdjön ezen a téren.

A helyzet a környezõ országokban sem sokkal különb, egyedül Románia emelte törvényi szintre a whistleblowing intézményét, amire leginkább az erõs uniós nyomás miatt került sor.

Hiányosságok

Törvényhozás, államigazgatás:

- Nincs külön whistleblowing törvény

- A meglévõ törvények csak érintõlegesen szabályozzák a problémát (állami alkalmazottak jogviszonyát szabályozó normák; MT – rendkívüli elbocsátások, alkalmazott nem köteles jogellenes döntést végrehajtani; BTK: közérdekû bejelentõ védelme, köztisztviselõ köteles jelenteni a tudomására jutó korrupciót)

- Üzleti titok védelme túl tág teret enged a munkaadónak retorziók gyakorlására, nehezíti a bejelentéseket

Vállalatok világa, etikai kódexek:

- Nincsenek egységes standardok az etikai kódexek tekintetében, azok nem minden esetben szabályozzák kielégítõ módon a bejelentések megtételének menetét

- sok fõleg kis és közép vállalat nem rendelkezik egyáltalán etikai kódex-szel vagy egyéb belsõ eljárásrenddel

- A létezõ vállalati bejelentõ rendszerek sokszor nem felelnek meg az adatvédelmi elõírásoknak, lehetõséget adnak a munkavállalók megfigyelésére, illetve egymás feljelentgetésére

- Szakszervezetek gyengesége, hiánya. Számos országban (pl. Németország, Franciaország) a szakszervezetek segítik a bejelentést tenni kívánó munkavállalót, illetve bajba jutott bejelentõt

- Számos nemzetközi példa utal arra, hogy egy vállalat vezetése nem feltétlenül érdekelt a korrupció felszámolásában (Siemens, Enron)

Társadalom, civilszféra:

- A magyar társadalomban sokan ellenérzéssel kezelnek bármiféle bejelentést, feljelentést, aminek érthetõ történelmi okai vannak

- Az emberek nagy hányada nem ismeri a jogait, nem tudja hova fordulhat a problémáival

- Csekély bizalom a rendvédelmi szervek, hatóságok iránt

- A civil szervezetek terén sem alakult ki még egy kellõen erõs nyomás, amely valamiféle változást indukálhatna ezekben a kérdésekben. Kevesen jártasak igazán a témában.


Lehetséges megoldások

A) Egységes whistleblowing politika megalkotása, mint az angolszász országokban, ha kell külön szervekkel,
B) hatékony szabályozás megteremtése a jelenlegi jogi környezet keretében

Mind két esetnek a politikai akarat megszületése a feltétele. Ez részben civil oldalról, részben a pártok irányából indulhat (utóbbi esetben valamelyik pártnak úgy kéne éreznie, hogy képes lehet politikai tõkét kovácsolni egy ilyen kezdeményezésbõl.

Mivel a társadalom érzékenysége a témában csak hosszabb távon változhat, a vállalatoknak pedig minden bizonnyal csak egy töredéke érdekelt tiszta viszonyok létesítésében, nem várható, hogy úgymond magától megteremtõdjenek a whistleblowing feltételei (Tehát, hogy az emberek egyik napról a másikra bátrabbá, aktívabbá válnak, kiállnak a jogaikért, csupán a jó érzésükre hallgatva fellépnek a környezetükben tapasztalt korrupció ellen. A cégek pedig önállóan kialakítanak egységes etikai kódexeket, tisztességes belsõ eljárásrendeket és ezeket be is tartják, tartatják.).

Ezért minden bizonnyal a törvényhozónak kell megtennie az elsõ lépéseket az ügy érdekében. Ehhez a következõ lépésekre lehet szükség.

- az említett hiányos és gyenge jogi szabályozás megerõsítése (pl. munkajog, adatvédelem, információ szabadság, büntetõjog), esetleg új törvények megteremtése (whistleblowing)

- ismeretterjesztés, a lakosság felvilágosítása a témában

- munkavállalói érdekvédelem erõsítése (pl. szakszervezetek)

- etikai kódexek kötelezõvé tétele (egységes standardok alapján)

- valamiféle erkölcsi minõségbiztosítás bevezetése a gazdasági szférában


Legfrissebb információk (2009.04.15)

A Gyurcsány-kormány utolsó ülésén elfogadta az IRM-által kidolgozott antikorrupciós csomagot. Ennek értelmében 2009 õszétõl a kormány felállítja a Közérdekvédelmi Hivatalt, amely a korrupcióval kapcsolatos bejelentések kezelésére, kivizsgálására lesz hivatott. Az antikorrupciós csomag része továbbá a közérdekû bejelentõk védelmérõl szóló törvény, amely szabályozza a bejelentések megtételének módját, és felsorolja a bejelentõk védelmét szolgáló rendelkezéseket. A törvény lehetõvé teszi, hogy a közérdekû bejelentõk a segítségükkel elhárított kár értékétõl függõen jutalomban részesüljenek.

(az IRM honlapján olvasható törvénytervezet)

Két magyar eset

1. A Köztársasági Õrezred ügye

A Köztársasági Õrezred (KÖ) szakpszichológusa Posta Imre több ízben jelentette parancsnokainak, hogy „az állomány körében rendkívül rossz a hangulat, mindennaposak a szóbeszédek visszaélésekrõl, a vezetõk alkalmatlanságáról, korrupció gyanúját felvetõ beszerzésekrõl, a kiképzés teljes elhanyagolásáról, és arról, hogy a szakmai szempontok helyett a mutyizás érvényesül a kiválasztásnál”. A KÕ vezetése nem reagált ezekre a jelentésekre, ezért Posta a miniszterelnökhöz fordult. Ennek eredményeként elõbb egy háromnapos belsõ vizsgálatban az õrezred vezetõje tisztázta, hogy a pszichológus állításai közül semmi sem igaz, majd fegyelmivel elbocsátották állásából, mert "magatartásával a tisztesség követelményét megszegve járt el, elõidézve az ORFK Köztársasági Õrezrednek és tagjainak helytelen megítélését." Posta ezután munkaügyi pert indított és feljelentést tett. Az elöljárói hatalommal való visszaélés miatt folytatott nyomozást a Budapesti Katonai Ügyészség megszüntette, részben bûncselekmény hiányában, részben pedig azért, mert nem sikerült bizonyítani az állításokat.

Egy jól mûködõ bejelentõket védõ és bejelentéseket ösztönzõ törvény megvédhette volna Postát állása elvesztésétõl. Az esetnek több tanulsága is van. Nincs közismert (törvénybe iktatott) gyakorlata annak, hogy egy bejelentéssel kihez, hova lehet fordulni, és ha a bejelentésre nem érkezik megfelelõ válasz (ha a felettes nem reagál), akkor mi következõ lépés. A bejelentõ nincs védve a munkahelyi meghurcoltatás, eltávolítás ellen, jóhiszemû cselekedete ellenére sem. Az ilyen ügyek kivizsgálása nem elég transzparens.

2. Megtorlást kaptak a hírTV-nek nyilatkozó munkaügyi ellenõrök

2009. június 8.
Link

Hozzaszolasok

4 #1 Posta Imre
- 2016. February 07. 10:18:55
A link már nem él.


Kirúgták a biztonsági szakértõt

A nemzetközi szervezet munkatársa Posta Imre esetére hivatkozott. A Köztársasági Õrezred egykori szakpszichológusa (és vegyivédelmi mérnök) még 2006-ban írt leveleket fõnökének, amelyben a szolgálatnál általa nagy problémának vélt korrupciót fejtegette. Érdemi válasz hiányában Gurcsány Ferenc miniszterelnökhöz fordult Posta, végül a Katonai Ügyészség fegyelmi eljárást folytatott, és a tisztet elbocsátották.

A pontos indoklás ez volt: „A vezetõk, munkatársak következmények nélkül bûncselekményeket, illetve más jogsértéseket követnek el, és az Õrezred erkölcsileg, szakmailag részeire hullott a pszichológus szerint, ezek az állítások nem nyertek hitelt érdemlõ bizonyítást”.

Az egykori kormányzati ember egyébként azóta rendszeres vendége a Jobbik Magyarország és más hasonló szervezetek rendezvényeinek, valamint a kormányzatot bíráló könyvet írt Rendõr közigazgatás címmel. „Egy hatékony és védelmet biztosító jelentési rendszerrel el lehetett volna kerülni az egész hercehurcát” – vélekedett Alexa Noémi.

A nemzetközi szervezet legutóbbi országjelentésében kifogásolta, hogy a hatályos titoktörvény nem tartalmaz a bejelentõkre vonatkozó védelmi rendelkezéseket.”


http://www.bankweb.hu/cikk.php?id=533
12 #2 spartakusz
- 2016. February 07. 11:06:30
Ez az - a valóság rólad, és miért nem él a link? Nem nehéz kitalálni - minden nyomot eltakarítanak, ezért kértelek bennetek az elmentésre - mert egyszer csak fuccs el száll az egész!

id. Kiss László
ui: miért? Mert a jövõben szükség lesz rá!
4 #3 Posta Imre
- 2016. February 07. 11:15:03
Ugye milyen "jól jártam"?

Jól járnak majd a korrupció spiclijei

2008. 11. 04. 06:30

Az igazságügyi tárca tervei szerint jutalmat és védelmet kapnának, akik jelentik a korrupciót. A pénznél nagyobb hajtóerõ a becsület, ezért a hatóságoknak elsõsorban azt kellene megakadályozniuk, hogy a korrupciós ügyek lefülelõi elveszítsék állásukat – nyilatkozták szakértõk az FN-nek. A közbeszerzési szabályok módosításával is sokat lehetne tenni a csúszópénzek ellen.

Önálló korrupcióellenes törvényt készít elõ az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM), amelyben az amerikai minta alapján a bejelentõt az okozott kár és a lehetséges veszteség mértékének egy bizonyos százaléka illeti majd meg. „A hamarosan kormány elé kerülõ csomagban egy 2014-ig szóló stratégia és egy rövid távú cselekvési terv szerepel” – nyilatkozott több újságnak Kondorosi Ferenc kormánybiztos.

Az IRM-tõl mindössze azt a választ kaptuk, hogy nemzetközi példákat és az egyik legnagyobb korrupcióellenes ngo (nem kormányzati civilszervezet), a Transparency International (TI) anyagait vizsgálják. Az Egyesült Államokban egyébként a korrupciós cselekményekben részt vevõ cégeket büntetik, a csúszópénz 15-30 százalékát kapja a bejelentõ.

„A pénznél sokkal hatásosabb lehetne egy komplex védelmi ernyõ, amellyel a közalkalmazottaknak nem kellene attól tartaniuk, hogy kirúgják õket” – mondta el az FN-nek Alexa Noémi, a TI szóvivõje. Az amerikai adatok azt mutatják, hogy a jelentéstevõk 90 százaléka becsületi ügyként kezelte a kérdést.

[color=#990000]Kirúgták a biztonsági szakértõt

A nemzetközi szervezet munkatársa Posta Imre esetére hivatkozott. A Köztársasági Õrezred egykori szakpszichológusa (és vegyivédelmi mérnök) még 2006-ban írt leveleket fõnökének, amelyben a szolgálatnál általa nagy problémának vélt korrupciót fejtegette. Érdemi válasz hiányában Gurcsány Ferenc miniszterelnökhöz fordult Posta, végül a Katonai Ügyészség fegyelmi eljárást folytatott, és a tisztet elbocsátották.

A pontos indoklás ez volt: „A vezetõk, munkatársak következmények nélkül bûncselekményeket, illetve más jogsértéseket követnek el, és az Õrezred erkölcsileg, szakmailag részeire hullott a pszichológus szerint, ezek az állítások nem nyertek hitelt érdemlõ bizonyítást”.

Az egykori kormányzati ember egyébként azóta rendszeres vendége a Jobbik Magyarország és más hasonló szervezetek rendezvényeinek, valamint a kormányzatot bíráló könyvet írt Rendõr közigazgatás címmel. „Egy hatékony és védelmet biztosító jelentési rendszerrel el lehetett volna kerülni az egész hercehurcát” – vélekedett Alexa Noémi.[/color]

A nemzetközi szervezet legutóbbi országjelentésében kifogásolta, hogy a hatályos titoktörvény nem tartalmaz a bejelentõkre vonatkozó védelmi rendelkezéseket.

Felmérést készítenek a konkrét esetekrõl

Egyelõre nem lehet tudni, hogy ezekbõl a javaslatokból pontosan mit vesz majd át az IRM. A törvényi és intézményi koordinációval foglalkozó Közbeszerzések Tanácsa (KT) egyébként egy országos szintû felmérést végez a cégek, a közintézmények és a tanácsadók körében arról, hogy pontosan milyen megvesztegetési gyakorlatok léteznek.

A minõségi és mennyiségi felmérés egyelõre még csak az adatgyûjtés végénél tart, de az már most látszik, hogy nem lesz egyszerû munka a kiértékelés, mert a megkérdezettek nem nagyon törik össze magukat a válaszadással.

Magyarországon egyébként bûncselekmény gyanúja esetén az APEH titkosszolgálati eszközökkel is nyomozhat. „Nem biztos, hogy a korrupciógyanús eseteknél célravezetõek lennének ezek a módszerek, mert szinte mindig a személyi kapcsolatok mozgatják a szálakat, és nehéz lenne beépülni a rendszerbe” – vélekedett az FN-nek Fribiczer Gabriella, a KT munkatársa arra a kérdésre, hogy miért nem lépnek fel keményebben.

Üdvözlik a KT vizsgálatát a közbeszerzési tanácsadók. „Kevés érdemi felmérés készül Magyarországon, nem feltétlenül a törvényeket kellene szigorítani, hanem elsõ körben fel kellene tárni a gyakorlatot” – vélekedett Tátrai Tünde, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója és hozzátette, hogy a magyar közbeszerzési rendszer így is túlszabályozott, és ez csökkenti a hatékonyságot.

A magánszférában bíznak az alkalmazottak lelkiismeretében

A magánszférában többnyire az önkéntes bejelentési rendszerben bíznak. A Siemensnél például az egy éve bevezetett úgynevezett compliance szisztéma lényege, hogy a dolgozók anonim küldhetik el leveleiket egy központi rendszerre.

„Nem hallgatjuk le a telefonokat és nem olvassuk az e-maileket, de minden panaszt kivizsgálunk” – mondta el az FN-nek Kühn János, a cég compliance vezetõje. Eddig egyébként 400 dolgozót képeztek ki a Siemensnél egy olyan gyakorlatra, amely megszabja az adható ajándékok értékét. Konkrét összeget nem mondott el a vezetõ, de azt megtudtuk, hogy nem az ajándékot kapó tisztviselõ pozíciójától, hanem az ajándékozó cégen belüli szintjétõl függ, és mindössze kétszeres a szorzó egy sima saleses és a vezérigazgató helyettese között.

A német multicégnél olyan triviálisnak tûnõ eseteket is vizsgálnak, mint hogy szabad-e üzletelni egy olyan közalkalmazottal, aki korábban a cégnél dolgozott, vagy valamilyen kapcsolatban volt a csoporttal. Világviszonylatban egyébként összesen 190 vezetõ és 500 beosztott ügyködik a korrupciót ellenõrzõ részlegen (a teljes alkalmazotti létszám 400 ezer körüli).

Alig derülnek ki az esetek

A TI adatai alapján az elmúlt 15 évben Magyarországon a felderített korrupciós bûncselekmények száma 400 és 1000 között volt, kiemelkednek a sorból 1991, 1992, valamint a 2005 és a 2006-os évek, de a nemzetközi szervezet hangsúlyozza, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, mert az ügyek többsége soha nem derül ki.

Felmérésük szerint a közbeszerzési törvény gyakori módosításai növelik a bizonytalanságot. Egyebek között azt is javasolják, hogy csak etikai kódexszel rendelkezõ cégek nyújthassanak be közbeszerzési pályázatot.

Sok korrupciós esetet lehetne megelõzni a TI szerint, ha megszûntetnék azt a gyakorlatot, amelyben a közbeszerzési eljárást sikertelennek lehet nyilvánítani, amennyiben az ajánlatkérõ felettes hatósága visszavonja a pénzügyi támogatást. Jelentéseikbõl kiderül: gyakori, hogy így élnek vissza a hatalommal a magyar közigazgatásban az elõre kiszemelt cégnek kedvezve.
http://24.hu/fn/uzleti-tippek/2008/11...korrupcio/
4 #4 Posta Imre
- 2016. February 07. 11:26:19
Korrupciót lát? Jelentse! – mire jó a whistleblowing?

Tavaly év végén vélhetõleg hatósági alkalmazottak által támogatott, nagy összegre irányuló, szervezett adócsalások gyanújától volt hangos a sajtó. Nem sokkal a botrány kirobbanása elõtt fogadta el az Országgyûlés a panaszokról és a közérdekû bejelentésekrõl szóló 2013. évi CLXV. törvényt, amely 2014. január 1-jétõl egyebekben egy újfajta jelentési rendszer mûködtetését nyitja meg a magánszférában mûködõ munkáltatók számára. Mit várhatunk a rendszer bevezetésétõl? Vajon sikerül általa a korrupciót visszaszorítani? Ezekre és ezekhez hasonló kérdésekre keressük a válaszokat jelen írásunkban.
http://www.munkajog.hu/rovatok/munkah...tleblowing
4 #5 Posta Imre
- 2016. February 07. 11:31:47
Switzerland: HSBC whistleblower jailed for five years

A former HSBC bank employee, who leaked information on clients and their tax situation, has been jailed for five years.

Herve Falciani, who worked for the company’s Geneva private bank, was convicted of aggravated industrial espionage.

The 43-year-old French citizen did not attend his trial in Switzerland.

“The Federal Criminal Court did not believe Falciani’s explanations at all and it clearly understood that this person acted only in greed and with a personal and financial goal,” said Laurent Moreillon, an HSBC lawyer.

HSBC’s Swiss arm has been in the spotlight since 2008, when Falciani left Geneva with files that were leaked to the media. They were alleged to show evidence of tax evasion by clients.
http://www.euronews.com/2015/11/28/sw...ive-years/

The women who knew too much: the price to pay for whistleblowers

“The woman who really knew too much” is how Stephanie Gibaud has described herself.

It’s also the title of a book published last year by the former marketing manager of Swiss bank UBS.

A book that’s led to her being summoned to court to answer libel claims brought by its French subsidiary. It’s the third time in six years, that she’s facing her former employer in the French courts.

“UBS filed a complaint against me in 2010 for libel; for daring to ask questions about illegal canvassing and tax evasion. I had to go on trial in 2010, and of course I was discharged. And then it was I who brought UBS before a tribunal for harassment, where I also won. And in both cases, there was no appeal,” Gibaud told euronews.

Charged with money laundering and tax fraud, the Swiss bank has had to pay bail of more than one billion euros. According to the ongoing investigation, UBS has concealed more than 12 billion euros from French tax authorities via offshore accounts and yet it continues to hound its former employee.

“That’s what I call ‘organised mobbing, gang stalking.’ It’s meant to make you crack. That’s what they expect. Because you’re just a crumb in front of this super-powerful multinational firm. And it shows the impunity of those companies whose only rule is money,” added Gibaut.

It all began in 2008 with a probe at the UBS France premises; her boss asked her to destroy her computer files containing the names of clients and account managers.

She refused, and then discovered that her bank used Swiss account managers to unlawfully canvas French customers and held so-called “milk books” – parallel accounting covering tax evasion transactions.

“I threw myself into the lion’s den. I went to see the legal affairs manager, the general manager, the president, the head of human resources. In fact, from the moment I refused the orders, everything was organised to go against me.”

Harassed then cast aside she was finally sacked in 2012. The 30,000 euros she was awarded after her harassment claim against UBS, only covered her legal fees.
Gibaud now lives on minimum social benefits, with the youngest of her two children.

Unable to pay the rent, they may soon have to leave their Paris apartment as finding a new job has since proved impossible: “Everyone turns their back on you. I’ve sent out more than a thousand CVs but the only answers I have had is “Lady, you’re scary.” Everything is swept away; your career, your health, your money, your family… Why do you have to suffer so much and be so isolated when you tell the truth and you are fighting for the common good?”
Compassion in care

The common good is also the reason Eileen Chubb has been fighting for 15 years in the UK, one of the few European countries to have a specific law to protect whistle-blowers.

A law which Chubb and thousands of British whistle-blowers deem too lax against abusers. She also lost everything after exposing, with six of her colleagues, the atrocities she witnessed when she was employed in a care home run by BUPA, a multinational in the healthcare sector.

“We’ve seen people left lying in their own waste, day after day, up to 18 hours, until their skin was gone. Pressure sores to the bone. People left without food and drink, deliberately. And deliberately left without pain killers,” Chubb told euronews. “We also saw people drugged on anti-psychotic drugs that weren’t even prescribed. They were drugs that were stockpiled from dead people, that weren’t returned. We saw people spat at, kicked, screamed at. Their money was stolen, their jewellery was stolen. In every way that you could hurt a human being, I saw that happening.”

There were some arrests, but her former employer was not convicted. After going public with the allegations more than 15 years ago, Eileen and her colleagues were harassed and fired; she never found work again.

Though investigators upheld all accusations, it was not mentioned in the employment tribunal’s verdict. Eileen Chubb refused the financial arrangement that was offered and now lives on a few hundred pounds a month, her small wage as the head of Compassion in Care, the charity she founded to help whistle-blowers, and denounce abuses in the healthcare sector.

She, and many more, are campaigning for a new law which can really punish abusive employers and more effectively protect people who reveal illegal practices.
It is estimated that over 75% of European workers facing abuse never speak out..

“It’s not just about whistleblowings, it’s about the victims of silence and the people that suffer and die, because whistleblowers were ignored. Silence is the enemy that we fight. And if we can protect whistleblowers with a proper law, and remember those who pay the price for silence, are the victims of silence, we can change it, we can change it all,” said Chubb.
Fighting against a giant – Motarjemi vs Nestlé

Sentiments shared in Switzerland where Yasmine Motarjemi has embarked on a titanic battle. She’s suing Nestlé, the food industry giant, for harassment.
http://www.euronews.com/2016/01/29/th...aking-out/
12 #6 spartakusz
- 2016. February 07. 15:03:47
Imre te is tudod én is tudom és sokan már, de sokan még nem!
Az én ügyem 1987. június 30-tól kezdõdött immáron már 29-éve, de tudom, hogy rehabilitálni fognak az összesben, mert olyan nincs, hogy a legfelsõbb katonai tanács olyan indokkal, hogy arra a következtetésre jutott- stb. elítéljen - és a többi évek során való szívatásom apeh - ügyek - az lehet, hogy nem az életemben mert már koros vagyok - de te még megérheted, hogy életedben meg fog történni mert sokkal fiatalabb vagy ! És lesz még olyan, hogy megdicsõülve visszakerülsz posztodra vagy magasabb POZÍCIÓBA - és igazságot szolgáltatsz halálos ellenségeinkkel szemben!

ÉS EZ NEM BOSSZÚ ÁLLÁS A FÉLRE ÉRTÉSEK ELKERÜLÉSE VÉGET ÍROM, HA NEM AZ, HOGY SOHA , DE SOHA A BÛNÖZÕNEK NE JUSSON ESZÉBEN MÉG ÁLMÁBAN DE MÉG GONDOLATÁBAN SE AZ, HOGY EGY NÉPET NEMZETET BOLONDAK HÜLYÉNEK VÉVE URALKODJON FELETTE!
EZT KÍVÁNOM ÉS KÖZLÖM MERT EZ ÍGY FOG TÖRTÉNNI!
TISZTELETTEL.
ID. KISS LÁSZLÓ
12 #7 spartakusz
- 2016. February 07. 15:26:32
BOCS IMRE EZ FONTOS, HOGY MIÉRT KELL AZ AMIT JÓSOLÓK FENT!
IDÉZLEK:
"...Posta ezután munkaügyi pert indított és feljelentést tett. Az elöljárói hatalommal való visszaélés miatt folytatott nyomozást a Budapesti Katonai Ügyészség megszüntette, részben bûncselekmény hiányában, részben pedig azért, mert nem sikerült bizonyítani az állításokat..."

EZZEL SZEMBEN NEKEM VAN EGY JOGERÕS BÍRÓI ÍTÉLETEM A MUNKAÜGYPEREMBEN, MELY KIMONDJA, HOGY BETEGSÉG MIATT SZERELTEM LE! A BEADVÁNYAIMAT ELUTASÍTOTTÁK RÖVIDEN SZARTAK RÁ -
ÉS A TÖBBI ÜGYEK AMÍG TÉNYEK EGY OLDAL KERESET LEVÉL A TÖBBI - 109 OLDAL - . BIZONYÍTÉK A BEADVÁNYOMBAN SZINTÉN SZARTAK RÁ - TEHÁT A VÉGKÖVETKEZTETÉS A JÓSLÁSOM BEKÖVETKEZÉSE JÖHET CSAK!
MERT RENDSZEREN BELÜL NINCS MEGOLDÁS MÁR MINT A MOSTANIBAN!
ID. Kiss László
UI. MIÉRT ?

MERT MULASZTÁSOS BÛNCSELEKMÉNY ELKÖVETÉSÉVEL GÁTOLTÁK A JOGORVOSLATOT NÁLAD IS NÁLAM IS!
4 #8 Posta Imre
- 2016. February 07. 15:32:35
Spari én semmiféle "jogorvoslatra" nem tartok igényt. Én ezeket likvidálni akarom az utolsó szemétig, érted? A tetves zsidó qva anyjukat!
12 #9 spartakusz
- 2016. February 07. 16:08:28
IMRE NYUGODJ LE ÉN IS AZT ÍRTAM!
DIPLOMATIKUSAN!
ID. KISS LÁSZLÓ
37 #10 HER
- 2016. February 07. 18:15:02
Keresek, gyárlátogatásra jelentkezõket!

A gyár helye, Nagylak!
:Dhttp://www.op.harmoniaban.org/jogi-va...valtozasok
Tájékoztató a bankok, „kormányok” és a vállalatok felszámolásáról

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.05 masodperc
333,038 egyedi latogato