Bejelentkezés

Felhasznalonév

Jelszo



Még nem regisztraltal?
Regisztracio

Elfelejtetted jelszavad?
Uj jelszo kérése

A bizonytalanság korszakába léptünk

GondolatokAjvé! Már a liberális világrend elkötelezett támogatói is nehezen hisznek abban, hogy az események irányítása a saját kezükben van.

Bátran kijelenthetjük, hogy a nemzetközi rendszer a legrosszabb formáját idézi a hidegháború lezárása óta. Jelenleg olyan vezetõk próbálják megõrizni, avagy elõsegíteni a békét a világban, akik elõidézték magát a problémát, vagy adott esetben tehetetlenül néztek szembe a szüntelen válságokkal. Az elmúlt év kevés jó hírrel szolgált; a diplomáciai erõfeszítések nyomán az iráni nukleáris programmal kapcsolatban született megegyezés, valamint a párizsi klímamegállapodás hordozhat magában pozitív hatást.

Az is jól látható, hogy napjaink legnagyobb válságai messze túlszárnyalják, illetve egyenesen megkérdõjelezik a nemzeti határokat. A szíriai és az iraki háború hatásai túlmutatnak a közel-keleti térségen, de még az elhibázott amerikai beavatkozás is komoly válságokat eredményez mindmáig Afganisztánban. A nagyhatalmak nem tudnak mit kezdeni a Közel-Kelettel, hiszen mindegyik saját érdekeinek megfelelõen próbálja megoldani a válságot, ám az ellentétes szándékok csak tovább bonyolítják a helyzetet. Az Európai Unió saját válságait és konfliktusait is képtelen megoldani, így nehezen várható el, hogy aktív részese legyen a folyamatnak.

A Közel-Kelet forrongása, az ott zajló háborúk és polgárháborúk hatásai már nemcsak a csatatéren csapódnak le. A szíriai háború már korántsem tekinthetõ polgárháborúnak, hiszen a bevándorlási válság, a nagyhatalmak beavatkozása, valamint a terrortámadások révén egyre inkább globális jelleget ölt. Az Iszlám Állam a megszállt területekkel és nemzetközi hálózatával is bizonyította, hogy globális szervezetté nõtte ki magát, amely minden eddigi terrorszervezetet túlszárnyalt tevékenységével. A terrorszervezet elérte azt, ami keveseknek sikerült ez idáig: a II. világháború óta nem volt arra példa, hogy ennyi embert ûzzenek el hazájukból, melyhez a világpolitikai tényezõk is csak asszisztáltak, illetve rövidlátásuknak köszönhetõen elõsegítették a folyamatot.

A hatalmas emberáradat megindulásában a német kancellárnak, Angela Merkelnek is komoly szerepe van. Gyakran vádolják Magyarország és a közép-kelet európai országok vezetõit populizmussal, azonban Merkel elhibázott döntése pontosan a populista logikának volt az eredménye. A kancellár mind az atomerõmûvek leépítése, mind pedig a migránsok meghívása kapcsán a német emberek aktuális véleményére hagyatkozott. A fukushimai tragédia miatt elõbbi meghozta az elvárt eredményt, utóbbi ugyanakkor a teljes rövidlátásról, a magabiztosság és a reálpolitikai érzék hiányáról tanúskodott. Amikor pedig a bevándorlás megmutatta igazi arcát, Merkel már képtelen volt az irányváltásra: populistaként is megbukott, hiszen hiába vett száznyolcvan fokos fordulatot a német közvélemény, a kancellár minden realitást figyelmen kívül hagyva megmakacsolta magát.

Gyenge politikai képességeit mutatta meg az Egyesült Államok elnöke, Barack Obama is, aki a Nobel-békedíj terhe mellett alárendelt mindent a két elnöki ciklus túlélésének érdekében. Egyetlen történelmi hagyatéka csupán abban áll majd, hogy õ volt az USA elsõ fekete elnöke. Az amerikai társadalom óriási változásokon megy keresztül a hispanizálódás révén, ami akár évtizedeken belül jelentõs következményekkel járhat a politikai kultúra és a munkamorál tekintetében. Persze túlzó lenne azt állítani, hogy Amerika rövid idõn belül levonulna a nemzetközi porondról, de az utóbbi évek legmeghatározóbb konfliktusainál – Ukrajnában és Szíriában – is megmutatkozott, hogy képtelen olyan meghatározó diplomáciai szerepet játszani, mint egykoron.

Természetesen másutt sem fényesebbek a kilátások. Oroszország az olajárak zuhanása és a szankciók miatt került nehéz helyzetbe, miközben aktív szerepet vállal Szíriában, a feszültség pedig meredeken nõ közte és Törökország között. Kína mindeközben egyre jobban bevonja magát a globális kérdésekbe. Egyre növekvõ magabiztossága érzékelhetõ a Kelet- és Dél-kínai tengeren, ami tovább nyugtalanítja kisebb szomszédjait, akik emiatt nagyobb amerikai befolyást követelnek a régióban.

Már a liberális világrend elkötelezett támogatói is nehezen hisznek abban, hogy az események irányítása a saját kezükben van. Minden jel arra mutat, hogy beléptünk a bizonytalanság és a gyökeres átalakulások idõszakába, amely egy kevésbé stabil nemzetközi korszak kezdetét jelentheti. Úgy tûnik, hogy a nagyhatalmak közötti közvetlen konfrontáció még távoli, de ennek jövõbeni lehetõsége korántsem tûnik irreálisnak.Link

Hozzaszolasok

Hozzaszolas küldése

Hozzaszolas küldéséhez be kell jelentkezni.

Értékelés

Csak regisztralt tagok Értékelhetnek.

Kérjük jelentkezz be vagy regisztr?lj.

Még nem értékelték
Generalasi idö: 0.10 masodperc
588,535 egyedi latogato